04:31 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymas Vilniuje (16)
  177

  Latvijos piliečio, Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus Marato Kasemo sulaikymas sukėlė rezonansą ne tik Rusijoje ir Lietuvoje, bet ir Europoje

  ESBO atstovas žiniasklaidos laisvės klausimais Arlemas Deziras jau priminė, kad visos organizacijos narės turėtų sudaryti palankias sąlygas žurnalistų kelionėms darbo reikalais, ir paragino laikytis ES nustatytų teisės aktų žiniasklaidos atstovų atžvilgiu.

  Kaip į incidentą reaguos išrinktasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda? Klausimas tebėra atviras.

  Lietuvos specialiosios tarnybos antrą dieną po to, kai buvo išrinktas naujasis Lietuvos prezidentas, surengė provokaciją prieš Rusijos valstybės žiniasklaidos darbuotoją. Akivaizdu, kad pagal Gitano Nausėdos reakciją į tai, kas įvyko, bus galima apskaičiuoti tolesnius valstybės vadovo veiksmus, jam prisiekus liepos 12-ąją.

  Specialiųjų tarnybų "dovana"

  Taip pat aišku, kad ši "įbauginimo akcija" negalėjo būti vykdoma be aukščiausios Lietuvos specialiųjų tarnybų vadovybės žinios. O jie, kaip žinote, yra tiesiogiai pavaldūs valstybės vadovui. Ir tam, kad naujai išrinktas prezidentas nebūtų net pagalvojęs ateityje žvelgti į Rusiją, matyt, ir buvo surengta ši provokacija pasienyje. Beje, provokacija prieš Latvijos — Europos Sąjungos ir NATO narės — pilietį.

  Maratas Kasemas — nusikaltėlis ar teroristas? Ar yra teismo nuosprendis? Ar jis laisvos demokratinės Latvijos, kuri yra ne tik ES ir NATO narė, bet ir Šengeno zonos atstovė, pilietis? Krūva klausimų. Šį Gordijaus mazgą iš klausimų surišo Lietuvos sienos apsaugos tarnybos ir specialiosios tarnybos. Ir perkirsti jį turėtų išrinktasis valstybės vadovas?

  Grybauskaitės svajonės apie Europos kėdę

  O gal dabartinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisveikindama atliks taikdario vaidmenį? Išrinkus naują Europos Parlamentą, vyksta derybos dėl Europos Vadovų Tarybos ir Europos Komisijos vadovų rinkimų, kurie per ateinančius penkerius metus nustatys ES politikos kryptį. Ir Dalia Grybauskaitė svajoja patekti į šį vadovų ratą. Tačiau aršios rusofobės šlovė jai trukdo, o ES lyderiai neturėtų pulti į kraštutinumus, turėtų siekti subalansuotos politikos ne tik Europos Sąjungoje, bet ir tarptautinėje arenoje. Tai taikoma ir Rusijai, ir Kinijai, ir Šiaurės Korėjai.

  Ir kaip aukšto rango pareigūnas gali kalbėti ES vardu, jei, būdamas savo respublikos vadovu, jis atvirai vadino Rusiją "teroristine valstybe"? Kaip galima derėtis su Kinija, nepaisant to, kad atvirai glėbesčiavotės su Tibeto separatistu Dalai Lama, o Lietuvos valstybės saugumo departamentas atvirai pavadino Kiniją grėsme nacionaliniam saugumui?

  Taigi paaiškėja, kad Grybauskaitė gavo puikią galimybę viešai apsivalyti. Jei ji tik paskelbtų, kad Lietuvos specialiosios tarnybos Marato Kasemo atžvilgiu pasielgė neteisingai, Briuselis įsitikintų, kad kandidatė į Europos Vadovų Tarybos vadovo postą Dalia Grybauskaitė galėtų užgniaužti savo "aš" vardan bendro tikslo.

  Priešingu atveju ji matys aukštas pareigas ES kaip savo ausis. Be to, jos politinė karjera Lietuvoje kelia abejonių. Juk antrasis prezidento rinkimų turas aiškiai parodė, kad Dalios Grybauskaitės apraiška Ingridos Šimonytės asmenybėje nepatinka lietuviams. Žmonės pavargo nuo dešimt metų trukusio Dalios vadovavimo.

  Lietuvos Bermudų trikampis

  Išrinktas Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda turės atlikti sunkią misiją. Viena vertus, reikia įtikti savo globėjams Lietuvoje, kurie nekenčia Rusijos ir komunistinės Kinijos.

  Kita vertus, būtina prisitaikyti prie bendros Europos užsienio politikos, kuri palaipsniui atsisuka į Maskvą. O dar yra ir trečioji pusė — amžina draugystė su Jungtinėmis Valstijomis, kurios Vilnius niekada negalės išduoti.

  Norėdamas neišnykti šiame Lietuvos užsienio politikos trikampyje, Gitanas Nausėda turės suktis kaip voverė rate.

  P. S. Daugeliui Rusijos menininkų ir politikų jau uždrausta atvykti į Lietuvą. Nuo šiol ši "garbė" suteikiama ir žurnalistams. Galbūt netrukus Lietuvos pasieniečiai išvarys ir "Huawei" atstovus?

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

  Temos:
  Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymas Vilniuje (16)

  Dar šia tema

  Bijo savo šešėlio: Sputnik Lietuva vadovas video papasakojo apie apklausą
  ESBO sureagavo į Sputnik Lietuva vyriausiojo redaktoriaus sulaikymą Vilniuje
  Nausėda interviu BBC: nesinorėtų vartoti žodžių, nemalonių Rusijos žmonėms
  Tegai:
  Dalia Grybauskaitė, Maratas Kasemas, Gitanas Nausėda, Sputnik Lietuva

  Svarbiausios temos