06:48 2020 Vasario 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  173

  Per 30 naujausios Lietuvos istorijos metų nėra buvę, kad apie dar pareigas einantį prezidentą būtų kuriamas filmas, rašoma knyga. Knyga "Nustokim krūpčiot" — tai unikalus atvejis

  Knyga "Nustokim krūpčiot" rašyta prezidentės Dalios Grybauskaitės darbo metu. Knygos tekstai kartojami filme "Valstybės paslaptis". Šis dokumentinis-meninis filmas apie Jos Ekscelenciją kino teatruose pasirodė šių metų pavasarį.

  Knygą parašė jos vyriausioji patarėja – atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

  Книга о Дале Грибаускайте
  © Sputnik /
  Knyga "Nustokim krūpčiot"

  Patarėja Dalią Grybauskaitę lygina su Vytautu Didžiuoju. Knygoje tvirtinama, kad visa Lietuvos Dalios prezidentūros komanda sako, kad šis dešimtmetis buvo epocha, kad sprendimai buvo epochiniai, kad ši epocha buvo tokia pat Lietuvą iškėlusi, kaip ir anais  — Vytauto Didžiojo laikais.

  Visuomenininkas, literatūrologas, kultūros istorikas Darius Kuolys atrinko keletą ištraukų iš ką tik knygynuose pasirodžiusios knygos "Nustokim krūpčiot" ir paskelbė savo Savo Facebook`e.

  Darius Kuolys: "Epochiniai jos sprendimai sutelkė žmones... Prezidentės dešimties metų epocha sutelkė valstybės pajėgas... Tai buvo epocha, trūktelėjusi Lietuvą struktūriškai į viršų, kaip kažkada Vytauto laikais... Kaip priimti sprendimus, reaguoti į aplinkybes, Prezidentė pirmiausia mokėsi iš knygų, garsių politikų biografijų — Margaret Thatcher, Mahatmos Gandhi, Aleksandro Makedoniečio, Hillary Clinton, Winstono Churchillio... Tarptautinė žiniasklaida netgi įžvelgė panašumų su šiais žmonėmis... Ji išgelbėjo NATO viršūnių susitikimą, kuris galėjo baigtis žlugimu, mat JAV prezidentas atvirai priekaištavo Vokietijai... Matydama ultimatyvaus JAV prezidento tono paralyžiuotus europiečius ... ji ėmėsi tarpininko vaidmens... Žinoti savo vertę, ... kalbėti atvirai — tokia tądien buvo Prezidentės lyderystės pamoka ne tik mums, bet ir didžiajai pasaulio daliai... Akimirkų, kai kalbant Prezidentei iš pasididžiavimo šiurpsta oda ir tavo paties galva kyla aukštyn, kai vis didingesnė darosi Lietuva, buvo ne viena."

  Knygos autorė, prezidentės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė mums daug ką atskleidžia, parodo, kad prezidentė ir jos komanda demokratinėje valstybėje gyveno kaip katakombose, nes aplinkui siautėjo priešai. Visi buvo susimokę, grupuotės kovėsi tarpusavyje ir galvojo, kaip surengti prezidentei apkaltą.

  Pasak prezidentės atstovės spaudai Ulbinaitės, Grybauskaitė yra ne tik vieniša kovotoja prieš Rusiją, prieš Lietuvos oligarchus, partijas, bet ir prieš savo komandos narius. Prieš visus. Ta komanda iš pradžių net neįžvelgė Dalios Grybauskaitės genialumo, tik vėliau suprato sprendimų epochiškumą. Knygoje "Nustokim krūpčiot"  skaitytojams piešiamas labai sudėtingas Jos Ekscelencijos paveikslas.

  Kodėl demokratinės valstybės vadovas jaučiasi toks nesaugus demokratinėje valstybėje? Kodėl bet kuri kita nuomonė dėl įstatymų yra vertinama kaip išpuolis prieš valstybę, t.y. prieš J.E.?

  Visi premjerai, kurie dirbo su Dalia Grybauskaite, yra kaltinami antivalstybiniu požiūriu, kad jiems rūpėjo tik partiniai interesai, o Daliai Grybauskaitei rūpėjo valstybės interesai. Iš tikrųjų šiek tiek kraupoka.

  Gal mes iš tiesų suprasime, kuo Grybauskaitė yra panaši į Aleksandrą Makedonietį, su kuriuo knygoje ji yra lyginama? Gal ši knyga mums atvers akis?

  Dariaus Kuolio Facebook`o draugai į Dalią Grybauskaitę žiūrėjo ir žiūri atmerktomis akimis dar iki šio betselerio pasirodymo.

  Evaldas Zaliukas: "Psichiatrijoje yra tokie terminai kaip didybės manija, šizofrenija. Na, bet tegul specialistai parenka".

  Aldona Kruševičiūtė: "Dar Demokrito pasakyta: "Daugelis gėdingai besielgiančiųjų sako puikiausias kalbas".

  Val Samonis: "LT blogiau negu 1990, vilties nebeliko!".

  Artūras Vaškevičius: "pradėjau skaityti kaip Dariaus Kuolio sarkastiškas pastabas iš jo bloknoto, o pabaigoje... pasirodo, citatos iš rimtai oficialios knygos!".

  Tomas Bakučionis: "Panašiu stiliumi buvo rašomos "brandaus socializmo" laikų liaupsės, pretenduojančios net į mokslo veikalus, visokiems bolševikų veikėjams.... dar ir pionierių-komjaunuolį Tapiną pacitavo.... Nuo tokios asmens kulto paranojos tikrai šiurpuliukai laksto.... Darius Kuolys, ir Jums negaila savo laiko deginti, ar čia kažkoks klinikinis tyrimas vyksta?".

  Tomas Baranauskas: "Grybauskaitė mokėsi iš Aleksandro Makedoniečio biografijos... Ir bepigu iš jos mokytis, kai ji geriau žinoma, nei pačios Grybauskaitės biografija... Juk ir iš Grybauskaitės biografijos galima būtų pasimokyti, kaip nuo politiškai ir moraliai bankrutavusios Partinės mokyklos dėstytojos persiorientuoti ir tapti valstybės, prieš kurią veikė ta mokykla, prezidente... Bet... Sunku pasimokyti, nes šitos biografijos dalies tiesiog nėra...".

  Giedrius Ramoška: "Puiki knyga...Verta Lenino literatūros premijos! Šalia "Mažosios žemės", "Atgimimo", "Plėšinių". Tiesiog šiurpuliukai bėgioja...".

  Saulius Povilaitis: "Aš nejučia net atsistojau. Kas dabar suvaldys Putiną, kiniečiams parodys jų tikrąją vietą, o svarbiausia, kas gi išdrįs pasakyti Trumpui, penkiais kapotais žodžiais: You are out of business".

  Nustokim krūpčiot nuo valstybės paslapties
  © Photo : screenshot
  Nustokim krūpčiot nuo valstybės paslapties

  Mes turime džiaugtis šia knyga. Ji iškalbinga. Ji duoda daug informacijos taip pat ir apie prezidentės komandą, jos savijautą, savivoką, mentalitetą, apie tai, kas iš tikrųjų šią komandą kankino, kaip ji suvokė pasaulį, Lietuvos visuomenę.

  Daiva Ulbinaitė, "Nustokim krūpčiot. Prezidentė Dalia Grybauskaitė", Vilnius: Tyto alba, 2019 - jau knygynuose.

  Autoriaus nuomonė negali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Grybauskaitė paminėjo 100-ąsias Šaulių sąjungos metines
  Tegai:
  Dalia Grybauskaitė

  Svarbiausios temos