16:59 2020 Rugpjūčio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  159

  Gabrieliaus Landsbergio iškėlimas į politines aukštumas yra klasikinis nepotizmas. Ir jokiu būdu ne europinės demokratijos požymis

  Bet mūsų "elitas" tai toleravo. Tylėjo net tokie demokratijos sargai kaip Rimvydas Valatka su Rita Miliūtė.

  Landsbergių šeimyninė ranga

  Problema ne pavardė "Landsbergis", bet ta, kad žmogus ne savo nuoseklia politine veikla partijoje, bet kraujo ryšiais grindė savo žaibišką karjerą. Toks nepotizmas buvo toleruojamas viduramžiais.

  Nepotizmo atsiradimas siejamas su viduramžių bažnyčia, kuomet popiežiai į garbingas bažnyčios pozicijas paskirdavo savo giminaičius. Pavyzdžiui, popiežius Kalikstas III, priklausantis Borgia šeimai, tapęs popiežiumi paskyrė du savo sūnėnus kardinolais.

  Gabrieliaus Landsbergio paskyrimas TSKP generaliniu sekretoriumi, atsiprašau, "išrinkimas" TS-LKD partijos pirmininku, neatleistinas šiais XXI amžiaus, brandžios lietuviškos demokratijos, laikais.

  Pradėdamas politinę karjerą Gabrielius buvo jau nebe paauglys. Buvo suaugęs asmuo. Galėjo juk atsisakyti senelio Vytauto Landsbergio siekio ir toliau išlaikyti absoliučią įtaką Lietuvos politiniam elitui. Gabrielius neatsisakė. Jaunasis politikas tapo vyresniojo politiko įrankis ir įkaitas. Tokia savotiška šeimyninė ranga.

  Konservatorių ideologinė mutacija

  Lietuvoje nepotizmas reiškiasi įvairiai: ne tik partinėje statyboje, ne tik artimųjų įdarbinimu valstybės tarnyboje, atsižvelgiant ne į pasiekimus ar kompetenciją, bet į giminystės ar partinius ryšius. O kur dar išskirtinės galimybės privatizuojant valstybės turtą, vykdant viešuosius pirkimus, naudojimąsi tarnybiniais ištekliais…

  Ši nepotizmo karma persekioja visą Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partiją. Paveikė ir jos deklaruojamą ideologiją.

  Konservatorių ideologinė mutacija, tai nėra asmeninė Rimanto Dagio krizė, kaip tai bando įteigti visuomenei TS–LKD partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis. Tai — sisteminė konservatyvia, patriotiška ir krikščioniška save vadinančios partijos krizė.

  Konservatorių partija išgyvena mutaciją į grynai liberalia ideologija paremtą partiją.

  Faktinis partijos ir šalies vadovas Vytautas Landsbergis ideologiškai nėra išrankus. Profesorius be didelių skrupulų gali tarnauti bet kuriai ideologijai, kuri padeda jam išlaikyti įtaką, galią, gyvenimo būdą. Todėl šiandien jis pats tiesiogiai ir netiesiogiai per anūką aktyviai dalyvauja TS-LKD partijos mutacijos liberalizmo link procese. Matyt, patriarchas mano, kad liberalizmas — perspektyvi ideologija.

  Lūkesčiai nepasiteisino: Gabrielius Landsbergis politiškai nesubrendo

  Gabrielius Landsbergis neturėtų vadovauti TS-LKD partijai, jei jis neturi politinės nuovokos, negeba pajusti politinio gyvenimo pulso, įvertinti politinės padėties bei numatyti savo veiksmų pasekmių. Savaime aišku, kad reikia kitų savybių, bet be nuovokos nesėkmė beveik užtikrinta. Taip konstatuoja VU TSPMI politologas Kęstutis Girnius.   

  Politologas teigia, kad Gabrielius Landsbergis neturi tos nuovokos, kurios jo senelis Vytautas Landsbergis turi su kaupu. "Jis turėtų atsistatydinti iš partijos pirmininko posto, iš pareigų, kurios niekada jam neturėjo būti siūlomos ir kurių jis niekada neturėjo prisiimti. Juolab dabar, paaiškėjus, kad nepasiteisino lūkesčiai, jog jis politiškai subręs", — sakė Kęstutis Girnius.

  Tačiau konservatorių partijos gilėjanti krizė nėra tik jaunojo partijos pirmininko asmens problema. Juo labiau Rimanto Dagio asmeninė psichologinė problema (išvertus į lietuvių liaudies kalbą — psichiškai nesveikas), kaip bando visus sarkastiškai įtikinti Vytautas Landsbergis.

  "Čia — ne krikdemų, čia yra, pirmiausia, vieno žmogaus, būtent Dagio, psichologinė problema, o ji sukelia problemą visai politinei partijai", — po partijos prezidiumo posėdžio sakė partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis.

  TS-LKD garbės pirmininkui neatrodo rimti Dagio keliami ideologiniai klausimai, ar konservatoriai tebėra konservatoriai.

  "Kas nors gali kalbėti — ar meškos yra meškos, ar arkliai yra arkliai. Jeigu neturi ką svarstyti. Čia yra nerimti klausimai. Nes niekas konkrečiai nepasako, kas yra krikščioniškos vertybės? Artimo meilė? Yra tokie dalykai. Bet kas išdavė artimo meilę? Nusigręžė? Pradėjo skelbti fanatišką neapykantą savo artimiesiems? Niekas nepradėjo to skelbti. Reikia konkretumo, žmonės", — sakė Vytautas Landsbergis.

  Kodėl iškilus krizei partijoje neišsako savo vertinimų, savo pozicijos TS-LKD partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis? Negavo nurodymų?

  Demokratijoje nėra normos, kuri draustų sūnui tapti tėvo ar senelio įpėdiniu. Juk yra tokių dinastijų ir teigiamų pavyzdžių istorijoje.

  Bet tokiais atvejais laukiama, jog įpėdinis parodytų, kad jis nusipelno tų aukštų pareigų, kad jis veiksmingesnis už kitus pretendentus, kad nėra tik nepotizmo pateptasis. Gabrielius to nepadarė, geriausiu atveju jis — vidutiniokas. Tik tiek.

  Tačiau vidutiniokas po ranka turi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Priežiūros komitetą savo partiečiams sutramdyti. Neduok Dieve, jei šio komiteto politinė jurisdikcija būtų pritaikyta visai Lietuvai!

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

  Tegai:
  Lietuva, Gabrielius Landsbergis, Vytautas Landsbergis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD)

  Svarbiausios temos