23:47 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  44

  Po naujojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos, Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė, vadovaudamasi Konstitucija, atsistatydina

  Tą pačią dieną "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad Skvernelis prarado pasitikėjimą. Ar naujajai Vyriausybei gali vadovauti kitas politikas? Toks variantas įmanomas.

  Kalbos apie tai, kad LVŽS rengiamas sąmokslas prieš pirmininką Ramūną Karbauskį, sklando jau seniai. Skaldyti partiją pradėjo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nuo tos akimirkos, kai tik pradėjo eiti Seimo pirmininko pareigas. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Vytautas Bakas taip pat perėjo į opozicijos pusę. Matyt, ministras pirmininkas Saulius Skvernialis nusprendė prisijungti prie jų. Nors jis nėra partijos narys, LVŽS jį delegavo į Vyriausybės vadovo postą.

  Po nesėkmingų prezidento rinkimų Skvernelis susimąstė apie savo politinę ateitį. Jei žmonės atsisakė pasitikėti juo kaip LVŽS kandidatu, tai reiškia, kad tie patys žmonės nepasitiki ir šia partija. Tuomet kam kartu su jais eiti į kitus Seimo rinkimus? Gal kas nors jį labiau įvertins kaip nepartinį politiką?

  Išduoti — reiškia numatyti

  Šiuo tikslu Skvernelio kandidatūrą į tokį aukštą postą rėmusios partijos atžvilgiu, premjeras užsakė sociologinį tyrimą. Jo rezultatai turėjo atspindėti, ar rinkėjai iš tiesų pasitiki LVŽS frakcija Seime ir Skverneliu asmeniškai. Tokia apklausa leidžia politikui numatyti įvykių raidą ir atlikti "meistrišką salto ore pasikeičiant batus".

  Tačiau visos paslaptys anksčiau ar vėliau atskleidžiamos. LVŽS vadovybė sužinojo apie šį tyrimą ir padarė tam tikras išvadas. Praėjus vos kelioms minutėms po ministrų kabineto "atsistatydinimo", kurį premjeras Skvernelis pristatė naujajam prezidentui Gitanui Nausėdai, Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė garsus Ramūno Karbauskio pareiškimas. Jį paskelbė partijos lyderio atstovė žiniasklaidai Dalia Vencevičienė.

  Suteršta reputacija

  Ji sakė: "Kalbant apie atliktus tyrimus, partijos pirmininkas mano, kad kai kurie juose esantys klausimai yra nekorektiški ir užsakęs tokią apklausą Skvernelis galimai sukėlė interesų konfliktą".

  Sąvoka "interesų konfliktas" politikoje prilygsta kaltinančiųjų nepasitikėjimu. Tai reiškia, kad Skvernelis neteko LVŽS vadovybės pasitikėjimo. Pagal naująjį koalicijos susitarimą, premjero postas lieka "valstiečiams". Trijų naujų ministrų kandidatūras turės teikti partijos "Tvarka ir teisingumas" ir "Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga". Pagal įstatymą, Saulius Skvernelis, kai keičiasi bent du ministrai, turės vėl įgyti Seimo pasitikėjimą. O šio pasitikėjimo, po Karbauskio garsaus pareiškimo, Skvernelis gali nesulaukti.

  Ko gero, kartu su premjero pasitikėjimo klausimu bus taip pat balsuojama dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atsistatydinimo, o jis savanoriškai nenori palikti savo kėdės. Seimo pirmininko postas pagal naująją koalicijos sutartį atitenka socialdemokratams ("darbiečiams"), kuriems vadovauja Gediminas Kirkilas. Trečiasis potencialus "sąmokslo dalyvis" — Vytautas Bakas — jau paskelbė, kad išeina iš LVŽS frakcijos ir ketina atsisakyti NSGK vadovo posto.

  Laikas atsakyti už žodžius

  Primenu, kad dar prieš rinkimus vykusioje kovoje dėl prezidento posto Saulius Skvernelis išdidžiai pareiškė, kad pralaimėjimo atveju jis paliks Vyriausybės vadovo postą. Tačiau po rinkimų jis grįžo atgal ir pareiškė, kad buvo "neteisingai suprastas". Mėgstamiausia lietuvių politikų frazė, kai juos pagauna meluojant.

  Lyg niekur nieko, Skvernelis toliau vykdė savo pareigas ir net pareiškė, kad svarsto apie galimybę prisijungti prie LVŽS partijos. Neva partijos lyderis Ramūnas Karbauskis labai nedemokratiškai valdo partiją, o jis, Skvernelis, atneš "valstiečiams" laisvės gurkšnį. Be to, ir Pranckietis su Baku prisidės prie LVŽS demokratizacijos.

  Ar "valstiečių" frakcijos nariai išgirdo Skvernelio, Pranckiečio ir Bako kvietimą? Ar LŽVS gresia Lietuvos socialdemokratų partijos (SDPL) likimas? Tai paaiškės po balsavimo Seime artimiausiu metu. Primename, kad Seimo pavasario sesija pratęsiama iki liepos 18 dienos, o rudens sesija prasidės rugsėjo pradžioje. Nejaugi naujoji valdančioji koalicija stabdys įvykių eigą jau nuo pat pradžių, o jos gretose neatsiras tinkamo kandidato pakeisti dabartinį ministrą pirmininką Saulių Skvernelį?

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Vyriausybė imsis priemonių lietuvybei stiprinti
  Tegai:
  Konstitucija, Vyriausybė, Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos