07:42 2019 Gruodžio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1137
 • RUB70.0885
  Geležinkeliai

  Atsiguls ant bėgių: Lietuvos politikai ir ekspertai kovoja su "istorijos traukiniu"

  © Depositphotos /
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  129

  Be istorinės atminties kontrolės nėra ir politinės galios. Nors menotyrininkai, paveldosaugininkai ir kiti savo sričių profesionalai kalba ir diskutuoja apie sovietinį palikimą kaip istorinės atminties objektą, politikai formuoja absoliučiai kitokią nuomonę. Tam tikrą savo istorijos dalį norima pamiršti, tik bėda ta, kad ji vis tiek yra mūsų dalis

  Seimo narys, konservatorius, istorikas Arvydas Anušauskas savo Facebook'o laiko juostoje taip pat bando laiką atsukti atgal ir jį "performatuoti". Istorikas Anušauskas stebisi, kad Lietuvos rašytojų sąjungoje vykusiame renginyje, skirtame kitokiai nuomonei apie lietuvių rašytoją Petrą Cvirką, atsirado ir kitų nuomonių nei istoriko Anušausko.

  Arvydas Anušauskas tokias vykusias diskusijas įdėjo į kabutes kaip kokias nevykusias, niekam tikusias. Ir pasiūlė vietoje paminklo rašytojui Petrui Cvirkai pastatyti paminklą Baliui Sruogai.

  Arvydas Anušauskas: "Jei rašytojų sąjungos nariai suranda krūvą motyvų, kodėl stalininio pasipinigautojo paminklas turi stovėti Vilniaus aikštėje (beje, kodėl Vilniuje — ką bendro Cvirka turi su Vilniumi, kuriame dvejus metus gyveno iš LKP CK malonės gautame bute?), tai man iš tiesų jų gaila. Man gaila tų žmonių, kurie gerbia buvusius kultūros nuodytojus".

  Seimo narys Arvydas Anušauskas tęsia: "Vilnius — gyvas ir besikeičiantis miestas. Ir jo erdvės keičiasi. Trūksta idėjų kas galėtų būti vietoje Cvirkos? Skirkite skverą "Dievų miškui" ir jo autoriui, Štuthofo kaliniui Sruogai, kuris kitaip nei Cvirka gyveno Vilniuje ilgiau ir vos už 400 metrų. "Dievų miškas", bent jau kūrinys vertas to atminimo. Tai tik idėja". Tokia istoriko Arvydo Anušausko idėja — pakeisti vieną Lietuvos istorijos dalį į kitą.

  Istorikas A.Anušauskas P.Cvirką pakeistų į B.Sruogą 1
  © Photo :
  Istorikas Anušauskas Cvirką pakeistų į Sruogą

  Tokie žaidimai su mūsų istorija virsta farsu. Beliko pusė žingsnio iki tragikomedijos.

  Liutauras Stoškus: "Nudirbus būtinus darbus Lietuvos galutiniam išsilaisvinimui iš sovietinės praeities pamatysime, kad dar ir iš carinės praeities nesame išsivadavę. Juk tiek aplink carinės Rusijos didybę aukštinančių simbolių. Čia ir carams Romanovams įamžinti skirta šv. Konstantino ir Mykolo cerkvė, net ir vadinama jų vardu. Žvėryno Dievo Motinos ikonos cerkvė, kuri statyta specialiai ant kalno, kad sumenkintų kitoje Gedimino g. pusėje esančią Katedrą. Kauniečiai kažkaip kenčia Soborą. O juk Smetonos laikais vyko karštos diskusijos dėl jo. Yra dar nuo ko vaduotis!"

  Yra dar nuo ko vaduotis! 2
  © Photo :
  Yra dar nuo ko vaduotis!

  O dar galėtume gultis ant geležinkelio bėgių arba pradėti juos ardyti. Galėtume ir kitaip sabotuoti geležinkelį, nes juk pirmųjų Lietuvos geležinkelių pradžia yra 1851 m., kai Rusijos vyriausybė priėmė nutarimą dėl Sankt Peterburgo – Varšuvos geležinkelio tiesimo. Sankt Peterburgo – Varšuvos geležinkelis priklausė Vyriausiajai Rusijos geležinkelių bendrovei! Traukinių eismas iš Sankt Peterburgo į Vilnių ir iš Vilniaus į Varšuvą buvo atidarytas 1862 m. gruodžio 15 d. Kas išdrįs stoti prieš istorijos traukinį?

  Tačiau yra, kas nepraranda budrumo ir stoja.

  Aušrys Kriščiūnas Tynta: "Be žodžių. Kokia vata turi smilkti subinėje Skoude, kad kartu su Rusijos Federacija gaivinti tūkstantmetinę bendrą istoriją? Ir dar kuršių. Kaip tik šian su gerb. Kastytis Antanaitis ir Stasys Buškevičius juokėmės, kad Rusija išleido kažkada monetas su savo istoriniais miestais reverse, tarp kurių buvo ir Karaliaučius. Na jie dzibilai(paraška), jiems atleistina, bet kas darosi Skuode???? Negi Skuodas pretenduoja tapti 2020 metų Lietuvos veilokų ir fufaikių sostine?"

  Tynta stoja prieš istorijos traukinį 3
  © Photo :
  Tynta stoja prieš istorijos traukinį

  Būdraujama ir Lietuvos Prezidento bei jo komandos atžvilgiu.

  Arkadijus Vinokuras: "Prezidento Gitano Nausėdos sutuoktinės pirmosios ponios Dianos Nausėdienės komunikacija ir socialiniais projektais rūpinsis žurnalistė Regina Statkuvienė.". Socialiniais? Statkuvienė yra psichopatinės fašisto komunistinės neapykantos gėjams įsikūnijimas. Tai tiek apie gerovės valstybę, pone prezidente Gitanas Nausėda, kurioje nėra neapykantos kitokiam. Na, gal tai tokia G- valstybės lietuviška atmaina?"

  Džentelmenas A.Vinokuras apie pirmosios šalies damos patarėją tai psichopatinės fašisto komunistinės neapykantos gėjams įsikūnijimas 4
  © Photo :
  Džentelmenas Vinokuras apie pirmosios šalies damos patarėją: tai psichopatinės fašisto komunistinės neapykantos gėjams įsikūnijimas

  Yra visokių išmaniųjų programėlių. Galima savo Facebook'o laiko juostoje atsijauninti, pasisendinti — visaip pakeisti savo veidą. Išradinėjam ir savo originalią programėlę, keisdami savo istoriją, savo istorinį veidą. Bet nepamirškim pasižiūrėti į veidrodį! O gal žvelgdami į veidrodį sau už nugaros pamatysim rusų šnipą?

  Dabar sklinda kalbos, kad populiarėjanti išmanioji veidų sendinimo programėlė "FaceApp" yra rusiškas šnipinėjimo įrankis, nes ją sukūrė rusiška IT įmonė. 

  Tačiau Lietuva — drąsi šalis. Štai žurnalistas Romas Sadauskas nepabūgo šio šnipinėjimo įrankio ir išmaniai "pasisendino". Ir atrodo daug jauniau. Štai, ką gali rusiškas šnipinėjimo įrankis!

  Rusiškas šnipinėjimo įrankis jaunina 5
  © Photo :
  Rusiškas šnipinėjimo įrankis jaunina

  Ir lietuvaičiai yra išmanūs. Jie savo kūriniais taip pat aktyviai dalinasi Facebook socialiniame tinkle. Tai taip pat įeis į istoriją. 

  Lietuviškasis išmanumas 6
  © Photo :
  Lietuviškasis išmanumas

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

  Dar šia tema

  Kodėl nei sovietiniai, nei nacionaliniai simboliai nepadeda Lietuvos vadovams sutarti
  Vakarai privertė Lietuvą pamilti "sovietinės okupacijos" palikimą
  Škirpos sakralizavimas: ar lietuviai supranta kolaboracinės veiklos pasekmes
  Zacharova: Lietuvoje vyksta didelio masto istorijos perrašymo kampanija
  Ekspertas: Lietuva pasiekė absurdą, gerbdama "miško brolį"
  Kasemas paaiškino, kodėl šventiniai fejerverkai Maskvoje piktina Baltijos šalis
  Tegai:
  Lietuva

  Svarbiausios temos