20:01 2020 Lapkričio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1865
 • RUB90.1119
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  68

  Praeitą savaitę įvyko pasaulinio masto įvykis, kuris, deja, nieko gero nežada. JAV pasitraukus iš INF sutarties, kone visas pasaulis pradėjo kaltinti Rusiją, pritaria tam ir Liеtuva

  Praeitą penktadienį, rugpjūčio 2 dieną, Jungtinės Valstijos oficialiai pasitraukė iš vidutinio nuotolio branduolines raketas draudžiančios INF sutarties. Motyvuota tuo, neva Rusija pažeidinėjusi sutartį. Tam netruko pritarti ir eilinį sykį Rusiją apkaltinusi Lietuvos URM su Linu Linkevičiumi priešakyje. Tačiau kaip yra iš tiesų? Ar čia tikrai kalta Rusija?

  Kuo Rusija prasikalto?

  Tariama Rusijos kaltė argumentuojama pagrindine dar 1987-ais Ronaldo Reigano ir Michailo Gorbačiovo pasirašytos INF sutarties sąlyga — abiejų šalių įsipareigojimu atsisakyti 500-5500 km nuotolio antžeminių balistinių raketų. Būtent ją, anot JAV — Rusija pažeidžia disponuodama 9M729 raketų sistemomis.

  Ryšium su tuo šių, 2019-ųjų vasario 2-ąją Jungtinės Valstijos pareiškė suspenduojančios savo dalyvavimą sutartyje, reikalaudamos Rusijos jų atsisakyti. Tačiau rusai šių sistemų neatsisakė. Dar daugiau — reaguodamas į JAV pareiškimus, liepos mėnesį pats Putinas patvirtino, kad Rusija taip pat suspenduoja savo įsipareigojimus INF. O dabar JAV propaganda teigia, kad kalta Rusija.

  Visgi faktai byloja ką kita. Konkrečiai — kad Rusijos 9M729 sistemos INF sutartyje nurodomo 500-5500 km nuotolio nesiekia. Rusija tai įrodė, praėjusį sausį pademonstruodama 9M729 raketas pasauliui, o visų pirmiausiai — Jungtinėms Valstijoms. Iš to matyti, kad šiuo požiūriu Rusija jokių INF sutarties nuostatų nepažeidė.

  Amerika siekia ginkluotis

  Bet jei tai tiesa, tai ko tada siekia JAV? Kad į tai atsakytume, turėkime omeny, kad minėtieji kaltinimai Rusijos atžvilgiu buvo mesti dar 2014 metais, Baltuosiuose rūmuose šeimininkaujant gerojo Obamos komandai. Būtent tais metais įsiplieskė konfliktas Ukrainoje; suintensyvėjo JAV ir jų satelitų pastangos tarptautiniu lygmeniu juodinti bei izoliuoti Rusiją. Manyti, kad čia tik sutapimas —  būtų labai jau naivu.

  Po TSRS žlugimo buvusi pasyvia tarptautinėje arenoje, Rusija JAV požiūriu jau darėsi per daug savarankiška. Tai labai aiškiai pasireiškė 2013 metais, šiai JTO blokavus amerikiečių bandymus siekti karinės intervencijos Bašaro al Asado Sirijoje. Be to, JAV negalėjo patikti stiprėjantys Rusijos ekonominiai ryšiai su pagrindine kylančiąja XXI amžiaus galybe — Kinija. Taip Putino Rusija tapo kliūtimi JAV imperialistinių siekių įgyvendinimui.

  Kitas faktorius, be abejo, buvo jau minėtoji, branduoline ginkluote nei Rusijai, nei JAV neprilygstanti, tačiau INF sutarties dalyve nebuvusi Kinija.

  Tada turime Iraną ir Šiaurės Korėją — kariniu požiūriu tikrai pajėgias šalis, kurių nepriklausomos laikysenos amerikiečiai taip pat negali pakęsti. Todėl nieko nuostabaus, kad Jungtinės Valstijos jau dabar rengiasi Azijoje dislokuoti anksčiau INF nuostatų draustas vidutinio nuotolio raketas.

  Būtent geopolitinių išskaičiavimų skatinamos ambicijos ginkluotis, o ne kažkokie nuogąstavimai dėl nesamų Rusijos pažeidimų. Štai tikrieji motyvai, lėmę Jungtinių Valstijų pasitraukimą iš INF sutarties.

  Kas iš to turės naudos — retorinis klausimas. Nes pavojus saugumui, kaip teisingai pažymi Rusijos Užsienio reikalų viceministras Sergėjus Riabkovas — palies visus. Tiek Rusiją, tiek JAV — tiek visą pasaulį.

  Kas kaltas?

  Kad JAV kaltinimai Rusijai nepagrįsti — jau turėtų būti aišku. Kaip ir tai, kokie veiksniai paskatino amerikiečius ginkluotis. Tačiau norint susidaryti pilną vaizdą, reikia atminti dar ir tai, kad nuo minėtųjų 2014-ųjų metų Jungtinės Valstijos spėjo ne tik paremti įvykusį perversmą Kijeve, bet militarizuoti visą rytų Europos regioną — ypač Lenkiją, kur, kaip ir Lietuvoje, rusofobija yra iškelta iki valstybinio lygmens.

  INF sutarties pabaiga: kaip užgęsta supervalstybės >>

  Nepamirškime, kad būtent Lenkijoje įrengtos NATO karinės bazės; kad ten dislokuojamos ne prieš ką kitą, kaip Rusiją nukreiptos raketų sistemos. Be to, pati NATO plėtra į rytus po TSRS žlugimo, pavyzdžiui — 2004 metais įtraukiant Baltijos šalis ir kitus kraštus, buvo tiesioginis ankstesnių Reigano ir Gorbačiovo susitarimų pažeidimas. Tokių faktų šviesoje amerikiečių Rusijai metami kaltinimai dėl INF sutarties pažeidimo atsiskleidžia kaip ne tik klaidingi — bet giliai veidmainiški. Nes jei čia kažkas iš tiesų ir kaltas, tai jokia ne Rusija — o būtent JAV.

  Lietuvos fronte nieko naujo — kalta Rusija

  Be abejo, Lietuvos valdantieji to nesupras. Čia, kaip dėl beveik viso ko — kalta Rusija. Kaip minėjome iš pradžių — apie tai netruko pareikšti pats Linas Linkevičius.

  "Rusija neša visišką atsakomybę dėl sutarties žlugimo. NATO toliau stiprins atgrasymą ir gynybą tam, kad sąjungininkų saugumas būtų užtikrintas", — sakė Lietuvos ministras.

  Iš tiesų — nieko originalaus. Labai panašiai kalbėjo NATO Generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. Pagal jį — taip pat kalta Rusija. Taip šneka JAV imperializmo apologetai, taip, be abejo — šneka ir Lietuvos, kaip vienos uoliausių Jungtinių Valstijų satelitinių valstybių, atstovai. Žodžiu, Lietuvos fronte nieko naujo: kaip visada — kalta Rusija...

  Bet kaip ten bebūtų — INF sutartis žlugo. O pasauliui saugumo tokie dalykai daugiau neduoda. Priešingai, Jungtinių Valstijų ir jų satelitų veiksmai tik didina konfliktų grėsmę. Laimei, kol kas lieka galioti paskutinė branduolinę ginkluotę ribojanti START sutartis, kurią 2010 metais Prahoje pasirašė Barakas Obama ir Dmitrijus Medvedevas. Deja, neilgam — tik iki 2021-ųjų vasario.

  Įvertinus dabartinę situaciją — labai abejotina, ar valdantieji JAV ir Rusijos sluoksniai šią sutartį pratęstų, ar vietoje jos sudarytų naują.

  Apie nusiginklavimą konkrečiai jau nekalbama, bet rengiamos ginklavimosi varžybos. Tiek materialia-technine, tiek, be abejo — ir viešosios nuomonės formavimo prasme. Kuo visa tai baigsis, nežinia. Tačiau istorinis patyrimas skaudžiai byloja, kad tokie dalykai daugumai žmonių nieko gero nežada. O kam tai galėtų būti naudinga — tegul skaitytojai pamąsto patys...

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Raketinė įtampa. Kas gresia Rusijai JAV atsisakius sumažinti branduolinį arsenalą
  Nepaisant žlugusios INF sutarties, ES ragina Rusiją ir JAV sumažinti ginkluotę
  Rusija vėl paragino NATO paskelbti raketų dislokavimo Europoje moratoriumą
  Europos Parlamentas paragino pradėti derybas dėl INF sutarties globojant JT
  Tegai:
  Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF), JAV, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos