04:51 2020 Gegužės 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.0975
 • RUB77.7494
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Sporto naujienos (84)
  189

  Futbolas Lietuvoje atsirado praėjusio amžiaus pradžioje, pirmosios varžybos įvyko 1912 metais, kai susitiko Vilniaus ir Kauno komandos. 1919 metais jau de jure nepriklausomoje Lietuvoje atsirado pirmasis klubas. Nuostabiausia tai, kad jis vis dar egzistuoja

  Pirmieji žingsniai ir rinktinės rėmėjas

  Lietuvos futbolo pirmagimis vadinamas "Sveikata", jo formavimo vieta — Kybartų miestas Vilkaviškio rajone, netoli sienos su Rusija.

  Laikas futbolo klubo formavimui, be abejo, nebuvo lengvas. Lietuvos teritoriją ką tik paliko vokiečių okupantų armija. Aplink viskas suniokota, ateitis neaiški, ir Kybartuose nusprendžiama sukurti komandą "Volna" — tai yra pirmasis debiutinio klubo vardas Lietuvos futbolo istorijoje.

  Klubo įkūrėjas buvo vokietis Freitachas. Jis rado vejos plotą prie geležinkelio, nusipirko kamuolį ir su tokiais pat entuziastais kaip jis pradėjo kurti komandą. Komandos nariai buvo įvairių tautybių: lietuviai, rusai, vokiečiai, žydai. Po metų komanda įgijo dabartinį pavadinimą "Sveikata", o jos spalvos — mėlyna bei raudona, kurios išliko iki šių dienų.

  Футбольная команда Свейката 30-х годов прошлого века, архивное фото
  © Photo : FK Sveikata
  Futbolo komanda "Sveikata" praėjusio amžiaus 30-metis

  Pirmąsias rungtynes ​​"Sveikata" žaidė su savo kaimynais iš Rytų Prūsijos, Klaipėdos ir Kauno. Futbolas tuo metu dar tik žengė pirmuosius žingsnius Lietuvoje ir vargu, ar būtų išlikęs be rėmėjų (beje, kaip ir dabar).

  Per pirmąjį komandos egzistavimo dešimtmetį jai aktyviai padėjo muitinės darbuotojas Draugelaitis. Jis pardavė savo žemę, už tuos pinigus nusipirko autobusą ir komanda nuo tada galėjo išvykti į rungtynes.

  Šių dienų Kybartų kasdienybė                         

  Šiandien "Sveikata" žaidžia trečiajame stipriausiame Lietuvos čempionato futbolo divizione Pietų zonoje. Šiuo metu po 11 turų komanda turi 17 taškų ir septintąją vietą 13 klubų varžybose. Praėjusiais metais "Sveikata" finišavo ketvirta iš dešimties.

  Aukščiausias Kybartų komandos pasiekimas Lietuvos čempionatuose buvo 1930 metų sezonas, kai "Sveikata" pasiekė pusfinalį (lemiamos rungtynės buvo žaidžiamos atkrintamųjų varžybų sistemoje), tačiau ten pralaimėjo, o rungtynių dėl trečiosios vietos nebuvo. 1931 ir 1932 metais "Sveikata" liko per žingsnį nuo bronzos, užėmė ketvirtąsias vietas.

  Lankymasis šiuolaikinės "Sveikatos" rungtynėse Kybartuose, be abejo, galėtų būti gausesnis. 100–150 žmonių — tai gausiausia šių laikų futbolo Kybartuose žiūrovų minia. Bet ką galima padaryti, jei miesto gyventojų skaičius sparčiai mažėja ir šiandien čia gyvena tik apie 5 tūkst. žmonių. Galima palyginti — prieš dešimt metų čia gyveno 6 tūkst. žmonių, o 1989 metais — 7 tūkst. Miesto socialinė atmosfera taip pat ne iš geriausių. Trūksta darbo, ir, pavyzdžiui, remiantis statistika, čia gyvena daug romų (jie sudaro apie keturis procentus gyventojų).

  Стадион в Кибартае, архивное фото
  © Flickr / Ponas Pop / Kybartu stadionas, 2009 birzelis
  Stadionas Kybartuose

  Pionierių klubas

  Seniausias futbolo klubas pasaulyje — "Šefildas" ("Sheffield"). Iki 1857 metais sukurto Anglijos klubo "Sveikatai“, žinoma, toli, tačiau... "Šefildas" dabar žaidžia aštuntame stipriausiame Anglijos čempionato divizione, o "Sveikata" — trečiame Lietuvoje.

  Beje, prieš metus iš Šefildo į Kybartus atėjo laiškas su pasiūlymu patekti į vadinamąjį "Pionierių klubą" ("Club of Pioneers"), vienijantį seniausias komandas kiekvienoje pasaulio šalyje. Šiandien jame yra 24 klubai, kurių dauguma yra iš Europos (18). "Sveikata" šioje įmonėje yra jauniausia (oficiali komandos sukūrimo data — 1919 metai, birželio 8 diena). Be to, narystė tokiame klube suteikia galimybę dalyvauti unikaliame klubų čempionate, kuris pirmą kartą surengtas 2013 metais ir, be abejo, jį laimėjo "Šefildo" judėjimo veteranas.

  Vietinio futbolo patriarchas

  Kiekvienas save gerbiantis klubas šalia stadiono ar jo teritorijoje turi legendinio žmogaus statulą, tiesiogiai susijusią su komandos sėkme. Kybartuose tokia asmenybe tapo futbolo patriarchu vadinamas Vytautas Kochanauskas. Jau parengtas paminklo projektas, ir netrukus priešais Kybartų stadioną, tikimasi, atsiras Kybartų futbolo legendos skulptūra.

  Be to, Kochanausko sūnus Rimvydas pasekė tėvo pėdomis ir tapo žinomu Lietuvos futbolo treneriu. O Kybartų futbolo patriarcho anūkas — Lukas (puolėjas) – dar šį sezoną buvo rezervuotas Kauno "Stumbrui", tačiau komanda dėl finansinių problemų neseniai nustojo egzistavusi.

  Kybartai — ne tik Lietuvos klubinio futbolo gimtinė. Vienas garsiausių trenerių Algimantas Liubinskas gimė ir užaugo čia kaip futbolininkas. Jis dar sovietmečiu vadovavo Vilniaus "Žalgiriui", po to tapo pirmuoju nacionalinės komandos treneriu atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

  Эмблема литовского футбольного клуба Свейката, архивное фото
  © Photo : FK Sveikata
  Lietuvos futbolo klubo "Sveikata" herbas

  O kiek šaunių žaidėjų miestas davė Lietuvai! Įvardinsime tik keletą. Pavyzdžiui, Kęstutis Gražulis. Nors jis gimė Alytaus rajone, Kybartuose išmoko futbolo pagrindų, vėliau tapo puikiu Vilniaus "Žalgirio" gynėju. 1977–1983 metais jis su šia komanda sužaidė 220 rungtynių.

  Arba iš Kybartų kilęs puolėjas Vytautas Levendrauskas, gynęs "Žalgirio" spalvas SSRS čempionate 1982–1983 metais. Nors jis mažai žaidė pagrindiniame šalies klube, sugebėjo įmušti keturis įvarčius.

  Tada pasirodė labai įdomus saugas Marius Bezikornovas, vienas iš "Kauno" lyderių dešimtajame dešimtmetyje, kuris taip pat sugebėjo sužaisti septyniose rungtynėse su ​​nacionaline komanda, kuriose pelnė du įvarčius. Tačiau įdomiausia tai, kad visų šių žaidėjų pirmasis treneris buvo Vytautas Kochanauskas. Tikra Kybartų futbolo legenda.

  Temos:
  Sporto naujienos (84)

  Dar šia tema

  Buvęs "Stumbro" futbolininkas atsidūrė Škotijos kalėjime
  Seimo nariai sunerimo dėl Lietuvos futbolo ateities
  JAV per futbolo rungtynes į aikštę išbėgo katė
  Tegai:
  futbolas, futbolo klubas, Lietuva

  Svarbiausios temos