19:19 2020 Spalio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1852
 • RUB91.4095
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  631

  "Ceeuropiečiai" ir toliau iš lėto užpildo Baltijos šalių darbo rinką. Valdžios institucijos keistai raukosi. Tačiau Estijos vidaus reikalų ministras — tiesmukiškas žmogus: ką galvoja, tą ir sako. Ar ne laikas, sako, paskelbti moratoriumą?

  Grasinimai bet kuriam Baltijos šalių gyventojui — šventas reikalas. Jie apibrėžia tikslus, reiškia kovą, jie yra priežastis veikti. Tikėjimas grasinimais stiprus ir nepalaužiamas. Abejoti jų svarba ir patikimumu reiškia palaikyti sistemą, iš kur jie yra kilę: norom-nenorom teikti paramą Kremliui. Tai identiška šventvagystei ir erezijoms. Tokius perduoda anafemai, verčia atgailauti, pašalina iš savitarpio pagalbos fondo ir dokumentuose nubrėžia penktąją grafą, rašo Sputnik radijo autorius Piotras Malejevas.

  Anksčiau viskas buvo aišku. Grasinimai sklido tik iš rytų — iš Rusijos. Bet ir ten žmonės gudrūs, išmoko viską laikyti paslaptyje. Atmintis dabar trumpalaikė, tačiau bet kuris normalus žmogus vis dar prisimena, kad rusų bombos Sirijoje išprovokavo pabėgėlių antplūdį į Europą. Ir iš ten, iš Vakarų, atslinko grėsmė baltų tapatybei. O nauja — pavojingesnė — grėsmė atslenka iš pietų ir pietryčių. Dabar laisvę mylintys ukrainiečiai pamažu ardo Baltijos šalių "valymosi nuo žmonių" pusiausvyrą.

  Iš trijų šalių daugiausia žmonių Lietuvoje, turbūt, todėl ten nueita per toli — Darbo kodekse jie ideologiškai teisingus "nebrolius" prilygino lietuviams. Na, ir gerai, regione žino — lietuvis ir TSRS himną su tavimi sugiedos, jei reikia, jei tai gali padėti jo verslui. Žinoma, ne viešumoje, tiesiog pasivedėk jį nuošaliau ir pinigus parodyk.

  Latvija kol kas dar laikosi, tačiau ji yra pasirengusi diskutuoti: verslas dejuoja ir tiesiog nebeišsiverčia be žmonių. Reikalingas šviežias kraujas — savi grindų plauti nenori. Ir apskritai, mintis viliojanti: atidarysi darbo rinką — bus didesnis BVP. Bet Latvijoje tradiciškai bus daug kalbama, ginčijamasi, atkakliai mąstoma ir atkakliai nieko nedaroma, tikintis, kad viskas išsispręs kaip nors savaime.

  Mažiausiai žmonių istoriškai atiteko Estijai. Gal todėl estai Baltijos šalyse yra ištvermingiausi. Kaip paaiškėjo, ir sąžiningiausi. Vidaus reikalų ministras — Estijos patrioto garbė ir sąžinė, o tarp pasauliečių — tiesiog Martas Helmė — nepuolė išsisukinėti ir pasakė tai, ką galvoja bet kuris sveiko ar nesveiko proto šio regiono "fanas". Jūsų ukrainietiškas "bevizis" režimas "pakibo" tėvynėje. Jis tempia patrioto diržą ne aukštyn, o žemyn.

  Sako, privažiavo kažkokių "netokių" ukrainiečių. Ne tų, kuriuos matome kovinguose vaizdo įrašuose internete. Kažkokie neteisingi ukrainiečiai — sugadinti, "pasibaigusio galiojimo termino"? Jie kažkodėl visi rusiškai kalba ir labai įtartinai panašūs į juos, lyg broliai būtų. O reikia "nebrolių". Kam mums tie "surusėję" reikalingi?

  Aišku, visi, kurių klausosi Briuselis, pradėkime mosikuoti rankomis, pradėkime trepsėti kojomis. Fu, sako, pone Helme, apie ką jūs kalbate?! Visa tai prieštarauja ES taisyklėms. Tai remia europietiški "ceeuropiečiai", palaikantys integraciją per savo emigraciją. Net Kremlius nesusivokė uždaryti sienos ukrainiečiams, o jūs... Nereikia drabstytis purvais. Turime būti sąžiningi vykdydami savo įsipareigojimus, kitaip niekas tam nebeskirs lėšų.

  Mūsų Baltijos šalių gerbėjų judėjime daug pesimistų, tačiau daugelis mano, kad Martui Helmei pavyks apginti monoetninės Estijos ateities interesus. Žinoma, netiesiogiai. To padaryti neleis. Bet vidaus reikalų ministras kai ką gali padaryti Vidaus reikalų ministerijoje. Būtent ši ministerija prižiūri migracijos klausimus ir kontroliuoja šį jūsų "bevizį režimą". Nors įstatymas parašytas, tačiau vietomis galima tyliai nusukti ir pakreipti kita linkme pagrindinius parametrus. O dar kiti tvirtina, kad jis nėra kvailys.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Politologas: Lietuva "išstūmė" savo gyventojus, kad atvyktų darbo migrantai
  Ekspertas: migrantai iš Ukrainos gali kelti grėsmę ES šalims

  Svarbiausios temos