13:25 2019 Gruodžio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1094
 • RUB70.7441
  Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

  Kur dingo moteris mėlynais drabužiais: Lietuvos kalba JT liko nepastebėta

  © Photo : LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS / Johannes EISELE
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  90

  Gitano Nausėdos dalyvavimas JT Generalinės Asamblėjos darbe ir jo kalba iš pagrindinės pasaulio politikos platformos tribūnos turėjo pažymėti naują oficialią Vilniaus politiką

  Tačiau visais pasakytais žodžiais Nausėda beveik atkartojo jo pirmtakės Dalios Grybauskaitės kalbas. "Vargšės Ukraina ir Gruzija" bei "Rusija-agresorė" yra viskas, ką oficialus Vilnius transliuos kitose pasaulio ir Europos platformose iki kitos JT Generalinės Asamblėjos.

  Nausėda pareiškė, kad Rusija neverta pasitikėjimo

  Valstybės vadovo kalba tokio aukšto lygio forumams rengiama ne vieną dieną. Čia atsižvelgiama į svarbiausių šalies politologų, ministrų kabineto ir prezidento patarėjų rekomendacijas. Kiekvienas žodis pasvertas. Galų gale, tai yra valstybės institucijų veiksmų programa tarptautinėje arenoje artimiausioje ateityje. Savotiškos "rugsėjo tezės".

  Tačiau tik didžiųjų valstybių vadovai gali nukrypti nuo parengtų tekstų ir leisti sau kalbėti laisvai. Pavyzdžiui, JAV prezidentas Donaldas Trampas ėmėsi improvizacijų ir po trumposios konferencijos su Vladimiru Zelenskiu pareiškė, kad Ukraina turėtų pradėti kurti santykius su... Rusija.

  Ir tai po to, kai Ukrainos vadovas mojuodamas kulka JT tribūnoje pareiškė, kad Rusija kariauja su Ukraina. Ką, Trampas nesiklausė Zelenskio kalbos? Sprendžiant iš nuotraukų JT Generalinės Asamblėjos salėje — taip. Jis nesiklausė ir Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos kalbos. O juk Lietuvos vadovas taip pat pranešė apie Rusijos pavojų visam demokratiniam pasauliui.

  "Rusija, nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė, kurstoma silpnos tarptautinės bendruomenės reakcijos į 2008 metų agresiją prieš Gruziją, bando dar labiau destabilizuoti kaimynines šalis. Baisios Rusijos karinės operacijos prieš Ukrainą tęsiasi penkerius metus", — iš pagrindinės pasaulio tribūnos transliavo Gitanas Nausėda.

  O jūs, pone Trampai, po tokių kaltinimų raginate ukrainiečius ir jų draugus Baltijos šalyse ištiesti ranką agresoriui? Kaip jums ne gėda?! Ar siūlote susitaikyti su Krymo ir Donbaso, Abchazijos ir Pietų Osetijos praradimu? Lietuva to niekada nepadarys.

  "Kai kurie politiniai lyderiai nori sukurti naują geopolitinį aljansą nuo Atlanto vandenyno iki Vladivostoko, dalyvaujant Rusijai. Tai skamba patraukliai, bet ar turime bendrų interesų? Deja, atsakymas ne", — griežtai pareiškė Nausėda.

  Be to, Prancūzijos prezidentas, Italijos vicepremjeras ir svarbiausi Vokietijos politikai užsimena, kad atėjo laikas nutraukti antirusišką isteriją Europos platybėse. Na, tai jau netelpa į jokius rėmus!

  Ir jei ne Lietuva, tai jau seniai, pasak Nausėdos, nieko nebūtų likę "iš tarptautinės teisės, kuri dažnai yra paskutinė kliūtis, skirianti mūsų šalis nuo nenuspėjamo ir dėl to pavojingo chaoso". Visas pasaulis laikosi ant trapių Lietuvos pečių.

  "Rusija iki šiol nieko nepadarė, kad pelnytų mūsų pasitikėjimą. Ar tai galėtų pasikeisti? Taip! Mes pirmieji pasveikintume tokius pokyčius — demokratinę Rusiją, gerbiančią tarptautinę teisę ir kitų šalių suverenitetą", — cituoja prezidentą žiniasklaida.

  O kas yra "demokratinė Rusija" Lietuvos supratimu? Tai Rusijos prezidentas Michailas Chodorkovskis, o vyriausybės ministrai — Garis Kasparovas ir Božena Rynska? Tai yra, visi Laisvosios Rusijos forumų Vilniuje, kurie vyksta globojami Lietuvos užsienio reikalų ministerijos, dalyviai?

  Apskritai, tik nedaugelis žmonių atkreipė dėmesį į pirmąją naujojo Lietuvos prezidento kelionę į pasaulio politikos šventovę. Nebent nuošalyje paklausė, kur dingo griežta moteris mėlynais drabužiais?

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  JT susitikime Nausėda siūlė mažinti iškastinio kuro naudojimą
  JAV ministras užmigo per Trampo kalbą JT — video
  Lavrovas ir Zelenskis susitiko per JT Generalinės asamblėjos sesiją
  Ekspertas: JAV sąmoningai uždelsė vizų išdavimą Rusijos delegacijai į JT
  Lenkijos diplomatas nusikalbėjo JT Saugumo Tarybos posėdyje
  Tegai:
  politika, Vilnius, JT Generalinė Asamblėja, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos