06:27 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  304

  Didelė aštuonių oro gynybos sistemų "Patriot" pirkimo Lenkijos ginkluotųjų pajėgų reikmėms sutartis gali virsti tuščiu pinigų švaistymu. Ryškus to pavyzdys yra ataka prieš Saudo Arabijos naftos pramonės objektus ir išreklamuotų Amerikos kompleksų žlugimas

  Abejotinas ir tokių sistemų poreikis Baltijos šalyse.

  Niujorke rugsėjo 23 dieną JAV ir Lenkijos prezidentai Donaldas Trampas ir Andžejus Duda pasirašė bendrą deklaraciją dėl bendradarbiavimo gynybos srityje išplėtimo. Anksčiau Vašingtonas ir Varšuva pasirašė susitarimą dėl aštuonių 7,5 milijardo JAV dolerių vertės oro gynybos sistemų "Patriot" tiekimo ir susitarė dėl amerikiečių žvalgybos ir puolamųjų nepilotuojamų orlaivių MQ-9 dislokavimo Lenkijos teritorijoje.

  Be to, Lenkijos žemėje planuojama pastatyti naują aerodromą, Amerikos aviacijos brigados štabą ir du Pentagono specialiųjų pajėgų objektus (Povidze ir Liublinece). Ko gero, neužtenka vienos dislokuotos amerikiečių mechanizuotosios brigados — Vašingtonas ir Varšuva tęsia dialogą dėl JAV šarvuotosios brigados perkėlimo į Lenkiją.

  Skydas ar kardas

  Šiuo metu Amerikos "Patriot" kompleksus naudoja trylika šalių, Lenkija taps keturiolikta. Čia mes įsiveržiame į iliuzijų pasaulį, nes "Patriot" oro gynybos sistemos neapsaugo nė vieno žmogaus planetoje, o JAV oro gynybos sistema Europoje visiškai nėra tokia, kokia atrodo. Tai, kas yra "priimančiosios pusės" konteineriuose, nėra žinoma.

  Maskva objektyviai vertina Amerikos priešraketinės gynybos sistemos objektus Europoje kaip smogiamąjį ginklą, nukreiptą prieš Rusijos branduolinį skydą. Yra žinoma, kad Rytų Europoje dislokuotas raketų paleidimo sistemas "MK-41" galima pritaikyti masiniam sparnuotųjų raketų "Tomahawk" smūgiui prieš Rusiją. Šių raketų nuotolis siekia iki 2500 kilometrų. Amerikiečiai nepateikė įrodymų, kad JAV priešraketinės gynybos įrenginiai Lenkijoje ir Rumunijoje nebuvo nukreipti prieš Rusijos Federaciją.

  Remiantis JAV nacionaline karine strategija ir naujausia "Prompt Global Strike" koncepcija, Pentagonas kuria technologines galimybes ir pozicijas Europoje, kad galėtų vykdyti prevencinį (ir nebaudžiamą) raketų smūgį prieš Rusijos vadovavimo centrus ir branduolines pajėgas.

  Raketos paleidimas
  © Sputnik / Сергей Пивоваров

  Tikėtinos konfrontacijos sąlygomis neišvengiamas "Iskander-M" taktinių raketų sistemų atsakomasis smūgis prieš JAV karinius įrenginius Lenkijos teritorijoje, tačiau Pentagonas mano, kad Rusijos atsakomąjį smūgį neutralizuos Amerikos ešelonų priešraketinės gynybos sistema ir kompleksai "Patriot".

  Tačiau visos esamos ir perspektyvios Rusijos gynybos sistemos, pritaikytos "Iskander", yra skaidrios. Skrydis link taikinio vykdomas nenuspėjama trajektorija, paskutiniame ruože — sparnuotosios raketos režimu. Amerikos "Patriot" sistemos Lenkijoje didelio masto karinio konflikto sąlygomis pasirodys esančios nenaudingos.

  Strateginis beviltiškumas

  Lenkijos "Wisla" priešraketinės gynybos sistemos sukūrimo projekte numatyta šalyje dislokuoti aštuonias vidutinio nuotolio oro gynybos sistemas "Patriot", kuriose įrengtos ugnies kontrolės sistemos "IBCS" ir "GEM-T" bei "PAC-3 MSE" raketos. Tiekimas numatytas 2022 metais. Tačiau Amerikos technologijos Saudo Arabijoje jau parodė nulinį efektyvumą. Neseniai įvykę savadarbių dronų ir Jemeno husitų sparnuotųjų raketų smūgiai prieš naftos įrenginius aiškiai parodė daugiasluoksnės ir labai brangios amerikiečių oro gynybos sistemos yra bevertiškumą. Išreklamuota "Patriot" neatlaikė net partizaninio mūšio.

  Lenkijos prezidento rezidencija, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Михаил Воскресенский

  Prancūzija, Vokietijos Federacinė Respublika ir Jungtinė Karalystė rugsėjo 23 dieną nepagrįstai apkaltino Iraną išpuoliu. Čia derėtų priminti, kad JAV priešraketinės gynybos pozicijos Rytų Europoje iš pradžių buvo sukurtos tariamai siekiant apsaugoti Europą nuo Irano raketų. Jei Saudo Arabijos teritorija, apsupta dešimtimis Amerikos moderniausių "Patriot" kompleksų, pasirodė esanti neapsaugota nuo ne pačio aukščiausio lygio oro ginklų atakos, galite lengvai nuspėti šių sistemų likimą Lenkijoje.

  Žinoma, kartu su Amerikos priešraketinės gynybos sistema "Patriot" kompleksai tampa smūgio sistemos, kuri gali naudoti "Tomahawk BGM-109" sparnuotąsias raketas su branduoline galvute, dalimi. Rusijos gynybos ministerijos reakcija į tokią kaimynų "gynybą" visada bus adekvati ir efektyvi. Galbūt bazė Redzikove jau yra prioritetinis Rusijos raketų taikinys. Įdomu, ar kaimyninės Baltijos šalys vis dar svajoja įsigyti "stebuklingąsias" Amerikos oro gynybos sistemas "Patriot" "moderniam Rusijos atgrasymui"?

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Ekspertas: nežinia, kuo Lenkijai padės naujasis JAV karinis kontingentas
  Spalį į Lietuvą "atgrasymui ir pratyboms" atvyks per 500 JAV karių
  Lenkijos diplomatas nusikalbėjo JT Saugumo Tarybos posėdyje
  Tegai:
  Donaldas Trampas, Andrzejus Duda, Rusija, Lenkija, JAV, "Patriot"

  Svarbiausios temos