15:45 2020 Vasario 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  92

  Lietuvos KAM išleis 2 mln. 300 tūkst. eurų vienam iš pagrindinių kareivio amunicijos elementų — šalmams — pirkti. Už šią sumą bus nupirkta beveik vienuolika su puse tūkstančio šalmų. Po vieną kiekvienam Lietuvos kariškiui

  Lietuvos krašto apsaugos ministerijos tinklalapyje galime rasti uniformuotų kareivių, drąsiai žygiuojančių per paradą, nuotraukų. Taip pat ir nuotraukų iš treniruočių aikštelių, kurios taip pat įrodo, kad visi kareiviai turi apsauginius šalmus. Taigi logiška, kad paskelbus daugiau nei 11 tūkstančių šalmų tiekimo sutartį, kyla klausimas: o kam tiek? Iš tiesų, Lietuvos nuolatinės kariuomenės dydis, vertinant pagal atvirus duomenis, yra būtent apie 12 tūkstančių žmonių.

  NATO kutiurjė

  Gal seni šalmai yra nebemadingi ar pasibaigė jų galiojimo laikas? O gal NATO nusprendė pakeisti standartus ir spalvas? Kam gi uniformas siuvančioms bendrovėms leisti laiką veltui! Kas trejus ar ketverius metus, kaip ir automobilių pramonėje, reikia išleisti naujus modelius nuo karinių kutiurjė. Juk taip bus lengviau įsisavinti karinius biudžetus. Vien su auksiniais šaukštais Lietuvos generolams jau buvo padidinta armijos kovinė parengtis. O retus amerikietiškus šautuvus M-14 nurašė kaip metalo laužą ir... pardavė turtingiems kolekcininkams. Atseit, pakeitė į M-16. Dabar derėtų pagalvoti apie kareivių ir karininkų išvaizdą, kad būtų malonu jais gėrėtis per paradus ir pratybas.

  Naujais šalmais po 220 eurų už vienetą Lietuvos kariuomenę aprūpins kroatai. Pažymėtina, kad konkurse kartu su kroatais dalyvavo tiekėjai iš Ispanijos, Didžiosios Britanijos, Ukrainos, Bulgarijos ir Lietuvos. Ir stebina, kad nelaimėjo ukrainiečiai. Iš tikrųjų lietuviams šiandien nėra artimesnių ir brangesnių žmonių. Ir kodėl gi neparėmus Ukrainos karinės pramonės? Be to, remiantis prezidento Vladimiro Zelenskio nuotraukomis karo zonoje pietryčių Ukrainoje, Ukrainos kariuomenė jau perėjo prie naujo NATO šalmų standarto. Gal pasidalintų ir su Lietuva mainų pagrindu. Juk Vilnius jiems nemokamai siunčia tarybinius ginklus.

  Bet Lietuvos krašto apsaugos ministerija geriau žino, kiek ir kur išleisti. Nė vienai ministerijai šiandien nelyja toks auksinių asignavimų lietus. Netrukus Lietuvos karinis biudžetas priartės prie milijardo eurų. O iki 2030 metų respublikos valdžia ketina padidinti karines išlaidas iki 2,5 procento BVP. Matote, Lietuva pradės įsigyti ne tik modernių sraigtasparnių iš JAV, bet ir oro gynybos sistemas "Patriot" ar modernius naikintuvus, aprūpintus slaptomis technologijomis. Tik turtingos šalys, tokios kaip Lietuva, gali sau tai leisti.

  Pasiruošimas karui

  Yra dar vienas paaiškinimas, kodėl Lietuvos kariuomenei reikia įsigyti daugybę apsauginių šalmų. Tai labai paprasta. Intensyvus aprūpinimas amunicija yra aiškus ženklas, kad šalis intensyviai ruošiasi karui.

  Kaip žinote, 2020 metų pavasarį Vokietijoje, Lenkijoje ir Baltijos šalyse NATO rengia didžiausias per pastaruosius du dešimtmečius pratybas "Defender Europe 2020". Jose dalyvaus beveik 40 tūkstančių kareivių, šimtai tankų ir šarvuočių. Šiaurės Atlanto aljanso būstinė netgi kuria Kaliningrado srities užėmimo scenarijus. O Lietuvos geopolitinė padėtis leidžia manyti, kad būtent jos teritorija bus laikoma pagrindiniu tramplinu tokiems scenarijams.

  Ar šių pratybų metu bus organizuojama atsarginių ir rezervistų mobilizacija? Dar neaišku. Tačiau netiesioginis to patvirtinimas yra kareivių amunicijos pirkimas dideliais kiekiais.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  NATO pajėgos Baltijos šalyse
  © Sputnik /
  NATO pajėgos Baltijos šalyse

  Dar šia tema

  Žiniasklaida pranešė apie didžiausią per 25 metus JAV kariuomenės perkėlimą į Europą
  Į Lietuvą šešiems mėnesiams atvyksta JAV kariuomenės batalionas
  Nausėda pasisakė už nuolatinį JAV kariuomenės buvimą šalyje
  Lietuvos kariuomenė už 300 mln. eurų pirks šešis JAV sraigtasparnius
  Tegai:
  Krašto apsaugos ministerija, Lietuva

  Svarbiausios temos