08:27 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1692
 • RUB89.7875
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  429

  Vizito Helsinkyje metu Lietuvos prezidentas bandė įtikinti Suomijos vadovą, kad dialogas su Rusija nėra gerai. Be to, Gitanas Nausėda papasakojo Sauli Niinisto daug įdomių dalykų apie... Baltarusijos AE ir Ukrainos reikalus

  Atrodė, kad Lietuvos prezidentas bando primesti Helsinkio valdžiai Baltijos šalių "darbotvarkę" Rytų kryptimi. Tačiau sulaukė tik santūraus "ne".

  Rusija — klastinga agresorė, Ukraina — nelaiminga agresorės auka, o Baltarusijoje skubiai reikia atkurti europinę tvarką padedant Vilniuje įsikūrusiame Europos humanitariniame universitete užaugintiems aktyvistams. Be to, brangūs suomiai, jūs turite padėti mums, lietuviams, pastatyti apsauginį užtvarą, kuris apsaugotų nuo galimybės Astravo AE pagamintai elektrai patekti į Europos rinką.

  Čia pateiktos kelios moralinių nurodymų tezės, su kuriomis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda atvyko į Helsinkį.

  Ryškiausia skyriuje apie konfrontaciją Baltarusijos AE buvo tai, kad valstybės vadovas jau nekalbėjo apie jokį uždarymą ir sunaikinimą, o tiesiog kvietė Suomijos specialistus tapti konsultantais Baltarusijos atominės elektrinės saugos klausimais.

  "Jūs turite labai gerus aukštos kvalifikacijos specialistus, kurie gali padėti Baltarusijai įgyvendinti visus reikiamus saugumo ir kokybės standartus", — sakė Nausėda bendrosios spaudos konferencijos su Suomijos prezidentu metu.

  Sakote, nonsensas? Mažos europiniu mastu Lietuvos ekonomikos prezidentas ragina galingą Suomiją įsikišti į atominės elektrinės Baltarusijoje, kurią stato Rusijos "Rosatom", dalyvaujančios atominės elektrinės statybose pačioje Suomijoje, statybos procesą!

  Bet tokių "nonsensų" kupina visa pastaraisiais metais vykdoma Lietuvos užsienio politika. Oficialus Vilnius nuolat nurodinėja kaimyninėms Latvijai ir Estijai, kur eiti ir ką daryti. Baltarusius moko Europos demokratijos. Dabar suomius ragina blokuoti visomis kryptimis Lietuvai pavojingą elektrą iš Baltarusijos AE! Ir nepaisant to, kad statomos atominės elektrinės saugą stebi TATENA. Be to, Lietuvos prezidentas skundėsi savo kolegai iš Suomijos neklaužadom kaimynais — latviais ir estais, kurie vis dar ketina pirkti elektrą iš Astravo.

  Tiesa, Nausėdos kalbose Helsinkį nustebino tai, kad iš jo retorikos dingo žodžiai apie Baltarusijos AE statybos sustabdymą. Jis kalbėjo tik apie elektros energijos tiekimo blokavimą, jei Astravo AE bus pripažinta nesaugia. Tai yra, jei TATENA išduos Baltarusijai saugos sertifikatą, tai šios elektros energijos tiekimo Europos rinkai bus galima neblokuoti?

  Čia Nausėda gali sutrukdyti pagrindiniams Lietuvos patriotams — konservatoriams, kurie visomis išgalėmis stengiasi nutraukti Baltarusijos AE statybas, o prezidentas pradėjo kalbėti apie tiekimo blokavimą tik tada, kai bus pripažintas šios atominės elektrinės pavojus. Ar tai nukrypimas nuo tvirtos Lietuvos pozicijos Astravo AE atžvilgiu?! Taip, žiūrėk, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda susiruoš apsilankyti Maskvoje 2020 metų gegužės 9 dieną ir dalyvauti 75-ųjų TSRS pergalės prieš fašistinę Vokietiją metinių iškilmėse.

  Kodėl gi ne? Laikas pereiti nuo konfrontacijos prie dialogo su Rusija. Suomijos prezidentas mano, kad geri kaimyniniai santykiai su Maskva yra geriau nei "ignoravimas vaikiškų nuoskaudų lygyje žaidžiant smėlio dėžėje".

  "Čia matau pažangą: vis daugiau Europos Sąjungos šalių pradeda dialogą su Rusija <...> Tai nereiškia, kad jūs sutinkate su Kremliumi, tačiau dialogas <...> yra naudingas, norint suprasti, apie ką jie [rusai] galvoja", — Lietuvos žiniasklaida cituoja Suomijos prezidentą.

  Pats Suomijos prezidentas Sauli Niinisto rugpjūtį susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir neišgirdo jokios agresijos Rusijos vadovo žodžiuose.

  Tačiau Lietuvos prezidentas atsakydamas vėl užtraukė dainelę apie "baisią agresorę — Rusiją", kuri "tyčiojasi iš kaimyninės Ukrainos ir tuoj tuoj okupuos Baltijos šalis".

  "Šteinmejerio formulėje viskas gerai, tačiau, mano požiūriu, ji palankesnė Rusijai, o ne Ukrainai <...> Kažkas daro stiprų spaudimą Ukrainos vyriausybei, kad ji kažkaip susitartų su Rusijos šalimis ir darytų nuolaidų. Tačiau iš Rusijos pusės nematome jokių nuolaidų", — kategoriškai pareiškė Nausėda, tarsi jo nuomonė būtų lemiama taikos pietryčių Ukrainoje procese.

  Lietuvos prezidentas teigė, kad dialogas su Maskva yra įmanomas "tik tuo atveju, jei Rusija pakeis savo elgesį".

  "Jei jų elgesys pagerės, mes pirmieji pasveikinsime tokį Rusijos elgesio pasikeitimą", — teigė Nausėda.

  Po tokių žodžių Kremlius, matyt, labai susimąstys. Galų gale, jei pati Lietuva reikalauja "elgesio pakeitimo", tai reiškia, kad Rusijos reikalai tarptautinėje arenoje yra labai blogi. Skubiai pasitarkite su Gitanu Nausėda, kur vykti ir ką veikti Maskvoje.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Nausėda papasakojo, kiek laiko užtruktų okupuoti Lietuvą
  Nausėda pasisakė už nuolatinį JAV kariuomenės buvimą šalyje
  Politologas: Nausėda planuoja padėti Vakarams "atplėšti" Baltarusiją nuo Rusijos
  Nausėda apie gaisrą Alytuje: krizių valdymo sistema neveikia taip, kaip turėtų
  Tegai:
  Rusija, Suomija, vizitas, Helsinkis

  Svarbiausios temos