03:15 2020 Birželio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB76.8001
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  50

  Branduolinės ginkluotės klausimas labai aktualus šiais laikais, ypač po to, kai žlugo INF sutartis, šiuo metu jau kalbama apie kitų panašių sutarčių nutraukimą. Kam tai naudinga?

  Garsioji Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis

  Tarptautinių susitarimų, susijusių su "branduolinio amžiaus" strateginių ginklų ribojimu, pirmagimė buvo Sutartis dėl branduolinio ginklo bandymų uždraudimo atmosferoje, kosmose ir po vandeniu, kurią 1963 metų rugpjūčio mėnesį pasirašė Didžioji Britanija, Sovietų Sąjunga ir JAV. Vėliau buvo sudaryta daugybė kitų dvišalių ir daugiašalių susitarimų.

  Kai kurių iš jų šalys laikosi, kai kurios jau paseno ir buvo pakeistos atnaujintais leidimais, o kai kurios visiškai nutrauktos.

  Didžiausią triukšmą sukėlė Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties, kurią 1987 metais pasirašė Michailas Gorbačiovas ir Ronaldas Reiganas, nutraukimas.

  Ji sudaryta dėl JAV Europoje dislokuotos raketos, nukreiptos į tankiausias TSRS gyvenvietes, o Sovietų Sąjungos raketos tuo pačiu buvo nukreiptos į Europą. INF sutartis uždraudė kurti naujas raketas, kurių nuotolis būtų nuo 500 iki 5000 kilometrų. Sutartis nebuvo taikoma jūrinėms raketoms, tarp jų ir sparnuotosioms.

  Pavyzdžiui, amerikiečių "Tomahawk" galėtų pakeisti "sausumos kolegas", paleidžiant jas iš Viduržemio, Baltijos ir Norvegijos jūrų vandenų. Priežastis, dėl kurios JAV pasitraukė iš INF sutarties, kas buvo paskelbta 2019 metų vasario 1 dieną, buvo nepagrįstas kaltinimas Rusijai pažeidus sutarties sąlygas, susijęs su sparnuotosios raketos 9M729 pasirodymu "Iskander" komplekse.

  Tuo pačiu metu pačios JAV prieš dvejus metus oficialiai skyrė finansavimą vidutinio nuotolio sparnuotosioms raketoms, kurių nuotolis yra 1000 km, kurti. Reaguodama į tokį JAV žingsnį, Rusija rugpjūčio 2 dieną taip pat pasitraukė iš INF sutarties.

  Be to, kaip sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, kaip atsaką į JAV veiksmus, Rusija pradeda kurti vidutinio ir trumpojo nuotolio raketas, tačiau, siekdama išlaikyti pasaulinį nuspėjamumą raketų srityje, Rusija niekur nedislokuos antžeminių raketų, kol konkrečiame regione pasirodys Amerikos ar Europos INF sutartimi uždraustos raketos.

  "Atviras dangus"

  Panašus likimas laukia Atviro dangaus sutarties — vėlgi Amerikos iniciatyva. Šioje sutartyje numatyti specialiai įrengtų orlaivių tikrinimo skrydžiai karinei veiklai kontroliuoti. Skrydžių per JAV uždraudimo priežastis buvo Rusijos Federacijos prašymas sertifikuoti dviejų naujų "Open Sky" orlaivių įrangą.

  Amerikos Kongresas tikrinamuosius skrydžius virš jos teritorijos palaikė "šnipinėjimo programomis, kenkiančiomis nacionaliniams interesams". Kita vertus, pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties naudinga būtent JAV: išlaikydama galimybę gauti informaciją iš savo NATO partnerių, kurie nepasitraukė iš šio susitarimo, jos panaikina galimybę Rusijai atlikti žvalgybinius skrydžius. Ir nors dalį Rusijos skrydžių metu gautos informacijos galima "paimti" iš palydovų, vis tiek kenčia kontrolės išsamumo lygis.

  Negalime laimėti — keičiame taisykles?

  Atidžiai apžiūrėjus, kada ir kurios konkrečios sutartys buvo sudarytos ir panaikintos, negalima nepastebėti šio dėsningumo: derybos būdavo sėkmingos, kai JAV ir jų sąjungininkės nusivildavo įgydamos akivaizdų pranašumą kitais būdais, nei atimdamos iš TSRS ar Rusijos galimybę pasiekti techninį pranašumą.

  Bet kai tik amerikiečiai patraukdavo į priekį, viskas žlugdavo. Taip buvo ir su INF sutartimi.

  Dabar bandoma per JT uždrausti viršgarsinius ginklus, kurių plėtroje JAV atsiliko nuo Rusijos. Ir nėra nė menkiausios abejonės, kad tokio draudimo poreikis praeis, kai tik JAV pavyks sukurti kažką panašaus.

  Visa tai stebėtinai primena džentelmeno, kuris, jei negali laimėti, tiesiog keičia žaidimo taisykles, veiksmus.

  "START-3" arba tarptautinio saugumo liekanos

  Šiandien vienintelė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis yra Strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo sutartis (START). Ir tik jos pratęsimas padės išvengti galutinio valdymo mechanizmų žlugimo branduolinių raketų srityje.

  "JAV nuosekliai siekia suardyti visą egzistuojančią sutarčių sistemą, kad būtų apribotas tiek tradicinis, tiek branduolinis ginklas, — sakė karo ekspertas Borisas Rožinas. — Pasitraukus iš INF sutarties, dabar atidžiai svarstomas klausimas dėl START-3 sutarties nutraukimo po 2021 metų. Ir JAV jau įvairiais lygmenimis deklaruoja, kad arba Sutartis bus nutraukta, nes ji nėra naudinga Amerikai, arba Baltieji rūmai siūlys Rusijai ir Kinijai sudaryti susitarimą dėl naujų sąlygų, palankesnių JAV".

  Anot Rožino, dėl tokių JAV veiksmų tarptautinės saugumo sistemos likučiai gali būti visiškai sunaikinti. Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas lapkričio pradžioje Maskvoje vykusioje branduolinio ginklo neplatinimo konferencijoje teigė, kad Rusija yra labai susirūpinusi dėl START sutarties, kuri baigia galioti 2021 metų vasario mėnesį, padėties.

  Jis pabrėžė: "Dabartinėmis sąlygomis, matyt, START sutarties pratęsimas yra vienintelis pagrįstas žingsnis, kuris užkirstų kelią galutinai pabloginti padėtį strateginio stabilumo srityje, padėtų išvengti branduolinių raketų valdymo mechanizmų žlugimo ir suteiktų laiko pagalvoti apie naujus kontrolės metodus".

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Ekspertas: JAV nori atimti iš Rusijos atsakomojo branduolinio smūgio galimybę
  Lietuva panoro tapti svarbiausia NATO nare tarp Baltijos šalių
  NATO: Rusijos siūlymas dėl raketų dislokavimo moratoriumo neturi pagrindo
  JAV pasitraukimas iš INF sutarties kelia ginklavimosi varžybų Europoje ir Azijoje grėsmę
  Tegai:
  Rusija, JAV, branduolinis ginklas, Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF)

  Svarbiausios temos