14:46 2020 Vasario 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.0800
 • RUB68.6245
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuvoje madinga kalbėti apie viešąjį interesą. Apie jį kalba politikai ir prokurorai. Apie viešąjį interesą prakalbo žurnalistai. Viešąjį interesą žurnalistikoje

  Viešasis interesas — tai siekis, kad visuomenė gautų objektyvią informaciją tiek apie įvykius užsienyje, tiek apie įvykius Lietuvoje. Žiniasklaida juk nėra vien verslas, o žymiai daugiau. Per žiniasklaidą tas viešasis interesas ir turi būti atskleistas. Tai žiniasklaidos misija.

  Tačiau tokios žiniasklaidos Lietuvoje mažėja ir jau dabar ji lygi beveik nuliui. Vadinasi, mažėja ir pasirinkimas bei laisvė apskritai.

  Ponas Mitė atvyko į Rusiją

  Tarptautinės žurnalistų teisių gynimo organizacijos (angl. The Committee to Protect Journalists) atstovas Valentinas Mitė sudalyvavo ESBO konferencijoje, pasak jo, skirtoje spaudos laisvei... Rusijoje. Pasak Mitės, konferencija "tapo platforma Putino propagandai".

  Poną Mitę į konferenciją, kuri vyko lapkričio pradžioje Maskvoje, pakvietė ESBO. Įdomiausia ponui Mitei buvo tai, kad konferenciją organizavo ESBO kartu su Rusijos užsienio reikalų ministerija. Gal ją turėjo organizuoti Lietuvos Respublikos ar Džibučio Respublikos užsienio reikalų ministerija? Dar ponas Mitė, kiek dvejodamas, padarė išvadą, kad "ESBO turbūt liko vienintelė rimta Vakarų organizacija, kuri normaliai bendradarbiauja su Putino Rusija".

  Vladimiras Pozneris, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Екатерина Чеснокова

  JAV Kongreso finansuojamoje žiniasklaidos bendrovėje "Laisvosios Europos radijas"/"Laisvės radijas" išėjęs "žurnalistikos mokslus" ponas Mitė savo įspūdžiais apie konferencijos turinį pasidalino ir lietuviškoje žiniasklaidoje.

  ESBO atstovo spaudos laisvei Harlemo Deziro kalbos ponui Mitei buvo gėda klausyti, nes atstovas spaudos laisvei "stengėsi kalbėti taip, kad neįžeistų aukštų Rusijos valstybės pareigūnų". Deziras bandė išlaikyti "nešališkumą" — tikina ponas Mitė. Pagal Mitę, nešališkumas yra įrašytas kabutėse. O tai reiškia, kad H. Deziras yra šališkas. T. y. tarnauja Maskvai, Kremliui, Putinui. Sunku ponui Mitei atsikratyti "žurnalistikos mokslų" refleksų.  

  Poną Mitę nuvylė ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo kalba. Pasak Mitės, apie žiniasklaidos Rusijoje problemas ministras net nekalbėjo, bet didžiausią dėmesį skyrė "karui, kurį Vakarai kovoja prieš Rusijos informavimo priemones, nesuteikdami joms vienodų sąlygų".

  Ponas Mitė referuoja Lietuvos publikai, kad konferencijoje konkrečiai buvo kalbama apie diskriminuojamą Rusijos RT kanalą bei Sputniką. Už "kitą nuomonę". Ir vėl Mitės kabutės. Juk negali būti kitos nuomonės! Kitų nuomonių. Gali ir turi būti tik viena! Pagal Mitę. Suprantam poną Mitę — toks jo darbas.

  Ponui Mitei padarė įspūdį Rusijos URM atstovė spaudai Marija Zacharova. "Tenka pripažinti, jog ji yra labai guvaus proto ir aukščiausio lygio demagogė. Tačiau visi jos pareiškimai turėjo vieną potekstę — "mūsiškius muša", — pasidalino savo įžvalga ponas Mitė.

  Pasak pono Mitės, tą patį kalbėjo ir RT atstovė, bei Sputnik ir Interfaks žurnalistai — "mes tikriname žinias net kelis kartus, esame normalios žiniasklaidos priemonės, bet Vakarai kažkodėl skriaudžia". Kai kada ponui Mitei "buvo net sunku pasakyti, ar jie žino, jog meluoja, ar gyvena kažkur paraleliniame pasaulyje".

  Beje, savo rašinėlyje ponas Mitė Sputnik ir Interfaks žurnalistus pavadino pareigūnais. Pagal Mitės neurolingvistinį programavimą reikia suprasti, kad Rusijos žiniasklaidoje dirba pareigūnai majorai, pulkininkai ir pan. Gal net į darbą vaikšto su uniformomis ir, kaip priklauso pagal statutą, praeidami vienas kitam atiduoda pagarbą.

  Kyla klausimas dėl paties pono Mitės adekvatumo. Iš kokio paralelinio pasaulio yra jis pats? Ar pats užsihipnotizavo, ar buvo užhipnotizuotas?

  Savo įspūdžius iš ESBO konferencijos ponas Valentinas Mitė baigia lyriniu nukrypimu. O gal iškrypimu?

  Ponas Mitė iš Lietuvos: "Labai seniai buvau Maskvoje, susidarė įspūdis, jog ant kiekvieno kampo policininkai arba kažkokių firmų apsauginiai. Net viešbutyje, geriant kavą, du kartus užėjo apsauginis su racija. Kažkaip nejauku, nors maskviečiai žurnalistai sakė, jog policininkų gausa niekaip nestabdo nusikalstamumo. Kaip ir Stalino laikais, kriminalinis nusikaltėlis ne toks pavojingas, kaip kitaip mąstantis".

  Paradoksalus kontrastas

  Kitaip mąstantis ponas Mitė iš Lietuvos apibendrina: "Vis tik — koks kontrastas Vilniui. Oro uoste mačiau dvi neginkluotas merginas policininkes, kurios kažką tarpusavyje kalbėjo ir kvatojo".

  Būtent Vilniaus oro uoste šių metų gegužės 28 dieną buvo sulaikytas, apieškotas ir 5 valandas tardytas Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Marats Kasems.

  Lietuvos valdžia teigė, kad jis kelia "grėsmę nacionaliniam saugumui". Kasems tuomet atvyko į Lietuvą darbo tikslais. Dabar jam, "braliukui" Latvijos piliečiui, uždrausta atvykti į Lietuvą penkeriems metams.

  Vis tik — koks kontrastas: spaudos laisvė Lietuvoje ir žurnalisto sulaikymas Vilniaus oro uoste.

  Kai nuomonė virsta propaganda

  Žurnalistika turėtų būti kuo objektyvesnė ir teikti savo auditorijai visą informaciją, galimybę palyginti ir pačiai darytis išvadas. Žurnalistika turi nemeluoti ir nevėluoti. Nenutylėti. Lietuvoje ji virto propaganda. O žurnalistai — propagandistais.

  Manipuliacijų užvaldytoje viešojoje erdvėje nesunkiai gaunamas iliuzinis ir netvarus "informacinis produktas". Ilgalaikėje perspektyvoje toks "info šou" gimdo beviltiškas piktų vidutinybių bandas. Fanatikus.

  Modernieji, brandūs fanatikai viską moka ir viską žino, turi išsiugdę didžiulį talentą neapkęsti. Fanatikams nereikia jokio mąstymo, bandymo susivokti, jokios diskusijos, noro daugiau sužinoti ir suprasti — jie ganosi kelių lozungų ir tezių aptvarėlyje, minta savo pačių nuomonių patvirtinimais ir neapykanta kitiems.

  Neapykantos Putinui lygis — atskira tyrimo verta tema. Iš kur tokia neapykanta? Ji veda prie neobjektyvumo. Dauguma žmonių semiasi žinių iš visuomenės informavimo priemonių Rusijoje, Lietuvoje, Amerikoje, Prancūzijoje. Ir būtent jos įkala jiems į galvas tam tikrus stereotipus.

  Visi mes sakome, kad esame nepriklausomi, viską galime patys, reiktų paklausti: o ką jūs galite patys? Visa informacija, kurią gaunate apie žmones ir valstybes, kuriose jūsų net nėra, verčia klausti: ką jūs galite patys? Galite tik skaityti, klausytis ir žiūrėti.

  Propagandistų moto: kovoje dėl nuomonių laisvės mes paversime savo nuomonę teisinga, o priešingas nuomones — nusikalstamomis ir neleistinomis. Visi kitaip manantys bus neteisūs ir visada dėl visko kalti mūsų atžvilgiu.

  Žiniasklaidos advokatas? Ne, negirdėjome!

  Ponas Mitė savo "Facebook" laiko juostoje pasidalino naujausia žinia apie naują žiniasklaidos draudimą. Ne, neatspėjote — ne Rusijoje. Latvijoje.

  Latvijos žiniasklaidos reguliavimo taryba priėmė sprendimą sustabdyti devynių Rusijos televizijos kanalų transliavimą Latvijoje.

  Nacionalinė skaitmeninės masinės žiniasklaidos taryba (NEPLP) šį sprendimą priėmė trečiadienį. Šįkart kanalų transliavimas sustabdytas ne dėl jų transliuojamo turinio, kaip buvo ankstesniais atvejais, bet dėl to, jog visi kanalai priklauso kontroliuojančiajai bendrovei, kurios savininkas yra Jurijus Kovalčiukas. Europos Sąjunga šiam vyrui taiko sankcijas.

  NEPLP narys Ivaras Abolinšas nurodė, jog užblokuoti "Vremya: dalekoye i blizkoye", "Bobjor", "Dom Kino", "Dom Kino PREMIUM", "Muzika Pervogo", "O!", "Poyekhal", "TELECAFE" ir "Peterburg – 5 kanal" kanalai.

  Visi jie yra rusiški ir jų transliacija įtraukta į daugelį Latvijos kabelinės televizijos paketų.

  Taip pat yra nurodoma, kad Kovalčiukas yra artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino draugas, buvo "Bank Rossiya" vadovu ir jam priklauso apie 20 žiniasklaidos priemonių.

  Anot Abolinšo, draudimas galios, kol televizijos kanalai priklausys Kovalčiukui.

  Nedraugaukit su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tokia išvada. Draugaukit su Amerikos prezidentu Donaldu Trampu. Ir Valentinu Mite.

  Ponas Mitė niekaip nepakomentavo dar vieno Rusijos žiniasklaidos suvaržymo akto. Tikriausiai, neturi laiko, nes apie naują spaudos laisvės suvaržymą rašo raportažą ESBO bei Tarptautinei žurnalistų teisių gynimo organizacijai, kuriai pats ir atstovauja. Tikit?

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Amerikos žurnalistą nustebino požiūris į rusus Estijoje
  Simonian išjuokė Trampo "Twitter" žinutę su "Sputnik" žurnalisto citata
  "Blogiausia sovietmečio praktika": žurnalistai apie "Baltnews" blokavimą
  Didžioji Britanija atsisakė išduoti vizas keliems Rusijos žurnalistams
  Tegai:
  Lietuva, propaganda

  Svarbiausios temos