15:03 2020 Liepos 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1329
 • RUB80.1470
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Ilgalaikė Baltijos šalių narystė NATO neigiamai veikia šių šalių karinių jūrų pajėgų būklę. Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos laivynai nėra geriausios formos. Jūrų pajėgų atgaivinimo bent jau iki sovietinio lygio idėjų ir priemonių nėra

  "Lenkijos karinis jūrų laivynas skęsta", skelbia straipsnio, paskelbto viename iš pagrindinių Lenkijos dienraščių — "Rzeczpospolita" — pavadinimas. Ir ne šiaip sau: Lenkija neseniai paminėjo 101-ąsias karinio jūrų laivyno sukūrimo ir 20-ąsias narystės NATO metines. Lenkijos karinio jūrų laivyno vyrai profesinę šventę (lapkričio 26-ąją) sutiko daugiausia ant krantinių ar ant kranto; jiems neprieinami didžiuliai Pasaulio vandenyno plotai.

  Vidutinis šalies karinio jūrų laivyno laivų ir laivų amžius yra 35 metai, o 90 procentų kovos vienetų viršijo įprastą eksploatavimo laiką. Tiesą sakant, yra iliuzija, kad egzistuoja karinis laivynas, o ne jo kovos veiksmingumas. Dabartiniuose karo žinybos planuose karinio jūrų laivyno ateitis nesvarstoma.

  Įdomu tai, kad Lenkijos karinis jūrų laivynas užėmė 28 vietą "Global Firepower" pasaulio reitinge (tarp Alžyro ir Tailando), tačiau statistiniai duomenys rodo, kad Lenkijoje yra viena korvetė, dvi fregatos, keturi patruliniai laivai ir dvi dešimtys minų tralerių. Iš trijų povandeninių laivų vienas yra remontuojamas, du — netinkami eksploatuoti.

  Kaimyninėse Baltijos šalyse padėtis dar blogesnė. Pasauliniame jūrų pajėgų reitinge (primenu, "Global Firepower" yra Vakarų analitikų produktas) Lietuva, Latvija ir Estija yra atitinkamai 90-oje, 85-oje ir 102-oje vietose iš 113 galimų. Šios valstybės neturi kovinių laivų (povandeninių laivų klasės visiškai nėra), o antikvarinių vandens transporto priemonių jūreiviai pirmiausia vykdo pasienio ir policijos funkcijas.

  20-mečio rezultatai

  Tarptautinis gynybos tyrimų centras Taline oficialiai pažymėjo karinio jūrų laivyno degradaciją, Baltijos šalių nesugebėjimą apsaugoti savo pakrantės. Ataskaitoje aiškiai teigiama, kad NATO jūrų pajėgos negalės laiku padėti Baltijos šalims, nes jos yra orientuotos į pakrantės tarp Amerikos ir Europos apsaugą. Atkreipkite dėmesį, kad ataskaitos autoriai yra kompetentingi specialistai, turintys didelę patirtį karinėje tarnyboje: buvęs Vokietijos viceadmirolas Heinrichas Langė (Heinrich Lange), JAV karinio jūrų laivyno veteranas Bilas Kombsas (Bill Combs), buvę Didžiosios Britanijos ir Lietuvos gynybos ministerijų darbuotojai Tonis Lorensas (Tony Lawrence) ir Tomas Jermalavičius.

  Artimoje ateityje minų karas Baltijos šalyse nenumatomas, tačiau visų trijų Baltijos respublikų karinių jūrų pajėgų koviniams vienetams daugiausia atstovauja minosvaidžiai. Taigi, Lietuvos karinis jūrų laivynas Vokietijoje nusipirko du senus minų tralerius, iš viso jų yra trys (plius keturi patrulių vienetai). Latvijos karinis jūrų laivynas iš Nyderlandų įsigijo keturis antikvarinius minų tralerius (dabar jų yra tik penki) ir vis dar turi keliolika patrulinių valčių. Estija turi tris minų tralerius, pastatytus JK devintojo dešimtmečio pabaigoje ir ten eksploatuojamus iki 2000-ųjų pradžios (iš tikrųjų tai yra visas šalies karinio jūrų laivyno sąrašas).

  Šie "seneliai" gali tik pasvajoti apie jūrų mūšį, naudojant aukštųjų technologijų (raketų) ginklus ir elektroninę karo įrangą. Ir, žinoma, Rusija niekada neminuos Baltijos jūros, kuri aktyviai naudojama taikiems ekonominiams tikslams (primename pagrindinius vamzdynus). Kokia tokios paradoksalios NATO ekspansijos į rytus, dvidešimties metų buvimo Baltijos regione ir nuolatinių karinių pratybų netoli Rusijos Federacijos sienų esmė?

  Rusijos Baltijos laivyno stiprinimas yra natūrali reakcija ir akivaizdus Šiaurės Atlanto aljanso regioninės veiklos rezultatas, JAV investicijos į galimos agresijos sritį (primename neseniai NATO paskelbtą Rusijos Federacijos Kaliningrado srities užgrobimo planą). Vien 2019 metais Baltijos regione (įskaitant Lenkiją) įvyko aštuonios iš 17 pagrindinių NATO pratybų, kuriose dalyvavo tūkstančiai karių. Atsižvelgiant į šią provokuojančią aplinkybę, Baltijos šalių jūrų pajėgos taip ir nesusiformavo.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Rusijos Baltijos laivynas atšventė įkūrimo metines — video
  Baltijos laivyno pajėgos kontroliuoja situaciją NATO pratybų teritorijoje
  Kaip šaudo Baltijos laivyno korvečių artilerija — video
  Tegai:
  NATO, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos