15:01 2021 Balandžio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1970
 • RUB92.2336
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  JAV kariuomenės 82-oji divizija laikoma vienintele, kuri gali karinio konflikto atveju dideliu mastu išsilaipinti priešo teritorijoje, būtent ši divizija kitų metų pavasarį dalyvaus pratybose, kurios apims Lietuvą, Lenkiją ir Gruziją

  Atliekant didelio masto "Defender Europe" pratybas, 2020 metų pavasarį Lietuvoje, Lenkijoje ir Gruzijoje vyks pratybos, kuriose dalyvaus 20 tūkstančių amerikiečių karių ir 17 tūkstančių Europos NATO karių. Penkių operacijų metu kariai treniruosis užgrobti ir išlaikyti "priešo teritorijoje" aerodromus, kurie taps pagrindine parama dislokuojant pagrindines ekspedicijos pajėgas. Kalbama apie tūkstančių karių ir šarvuočių išsilaipinimą galimo konflikto Rytų Europoje atveju.

  Tokiu būdu "Europos gynėjai" atvirai repetuoja puolimo operaciją. 82-osios JAV divizijos, žinomos dėl karinių operacijų (įvairaus laipsnio pasisekimo) Dominikos Respublikoje, Vietname, Granadoje, Panamoje, Kuveite, Irake, Haityje, Bosnijoje, Kosove, išsilaipinimo operacijos nežada nieko gero Baltijos regiono ir Pietų Kaukazo civiliams gyventojams.

  Priverstinis įsiskverbimas

  Pentagonas rengia greitojo reagavimo pajėgas galimoms "360 laipsnių fokuso" operacijoms Europos žemyne. JAV armijos atstovas pulkininkas Džo Skrokas anksčiau pareiškė: "Mes ketiname suvienyti kelias šalis, kelis uostus ir keletą bazių. Sąveika yra technologijos ir sistemos santykis. Veiksmai turi būti suderinti taktiniu ir strateginiu lygmenimis".

  Akivaizdu, kad bet kokia nepriklausoma "kelių šalių" pozicija yra sąmoningai sistemos atmetama. Reikalas, susijęs su technologijomis, taip pat neįtikinamas. NATO viršūnių susitikimo Londone (gruodžio 3-4 dienomis) išvakarėse Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly pabrėžė interviu "Le Journal du Dimanche": "Negalime leisti, kad penktasis NATO chartijos straipsnis (agresija prieš aljanso narį prilygsta puolimui prieš visą bloką — Sputnik), įpareigojantis aljanso narius palaikyti solidarumą, spaudžiant Vašingtonui, taptų F-35 (JAV penktosios kartos lėktuvas — Sputnik) straipsniu, kuris priverstų NATO valstybes pirkti amerikietiškus ginklus".

  Pentagono strategai neslepia globalių planų ir koncepcijų. Pavyzdžiui, brigados generolas Davidas Kumaširo, skaitydamas "Defense One Outlook" konferencijai parengtą pranešimą, sakė: "Mums labai svarbu suprasti, koks bus karas 2030 metais ar 2045 metais. Turime žinoti, kaip po 10 metų ar ketvirčio amžiaus mums teks kovoti tokių konfrontacijų sąlygose".

  Kovinio naudojimo ypatybės

  Kadangi pagrindinis vaidmuo atliekant penkias išsilaipinimo operacijas tenka 82-ajai JAV divizijai, pažvelkime atidžiau į šį karinį vienetą. Dislokavimo vieta — Fort Bragas (Šiaurės Karolina). Tai savotiška Amerikos specialiųjų pajėgų sostinė (ten taip pat įsikūrusi Oro pajėgų korpuso būstinė, įsikūrusios ir Specialiųjų operacijų pajėgos bei "Green Berets" (liet. "Žaliosios beretės") mokymo centras).

  82-oji divizija (karių skaičius siekia apie 14 tūkst. žmonių) — vienintelė JAV armijoje skirta masiniam išsilaipinimui parašiutais. Kilus karo veiksmams, desantininkai turi greitai atvykti į nurodytą teritoriją ir perimti strategiškai svarbių priešo objektų (oro ar jūrų uostų) kontrolę, ir tokiu būdu užtikrinti likusių JAV armijos pajėgų dislokavimą.

  Divizija laikoma strategine, išlaikoma aukšto lygio kovinė parengtis. Pertvarkyta į modulinę struktūrą, tai yra, padaliniai eina į mūšį būdami ne pastovios sudėties, o taktinių grupių, kurioms gali būti suteikti pastiprinimo elementai (įskaitant šarvuočių padalinius), forma. Remiantis amerikiečių vertinimais, divizija savarankiškai gali vykdyti kovos operacijas nuo 3 iki 7 dienų. Desantininkai gali veikti lauko sąlygomis 12 valandų per dieną (taikos metu).

  Remiantis atvirais šaltiniais, 82-oji divizija yra ginkluota 105 mm artilerijos ginklais, kurių šaudymo nuotolis siekia 3000 metrų (tinkamiausias priešpartizaninėms operacijoms). Junginį sustiprina lengvųjų tankų batalionas. JAV artilerijai taip pat atstovauja 155 mm M777 haubicos, kurių šaudymo nuotolis apie 40 km (šaudmenys iš M982 "Excalibur"), ir reaktyvinė raketų paleidimo sistema M142 HIMARS, sukurta armijos taktinio sunkvežimio pagrindu (kiekviename įrenginyje — 6 raketos). Tikriausiai galimas išsilaipinimas "priešo teritorijoje" su prieštankiniu kompleksu "Javelin".

  Kaliningrado sritis, esanti greta Lietuvos, yra izoliuota nuo likusios Rusijos, tačiau šio regiono užgrobimas JAV ir aljanso pajėgomis gali atrodyti lengvas tik pratybų legendose — tik už Rusijos radaro sistemų, "Kalibr", "Iskander", "Triumf", karinės aviacijos ir Baltijos laivyno ribų.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Baltarusija ir JAV aptarė​ amerikiečių tankus Lietuvoje
  Baltarusija susirūpino dėl padidėjusių karinių išlaidų Lietuvoje ir Lenkijoje
  Prezidento patarėjas įvardijo pagrindinę Lietuvos saugumo sistemos silpnybę
  Deputatas pavadino Latviją "silpniausia Baltijos šalių gynybos grandimi"
  Tegai:
  desantininkai, oro desantas, NATO, Lietuva, pratybos

  Svarbiausios temos