22:44 2020 Balandžio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.0867
 • RUB80.6900
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Didelio masto JAV ir NATO karinės pratybos "Defender Europe 2020" yra nukreiptos į kariuomenės dislokavimą Baltijos šalyse, tačiau apie planuojamus Lietuvos, Latvijos ir Estijos kariuomenės vienetų veiksmus žinių nėra

  Šį paradoksą galima paaiškinti tuo, kad prie Baltarusijos ir Rusijos sienų steigiamas karinis kumštis, vykdomi "agresyvių veiksmų" mokymai, kuriems Baltijos šalys techniškai nepasirengusios.

  "Defender Europa 2020" pratybos yra suskirstytos į tris pagrindinius etapus: 20 000 Pentagono karių perkėlimas iš JAV į Europą ir grįžimas po šešių mėnesių, kariuomenės perkėlimas iš Vakarų į Rytų Europą ir Amerikos vienetų dalyvavimas įvairiose lauko pratybose.

  Bet kokiame kare 90 procentų vaidmens atitenka logistikai. Anksčiau JAV pajėgų Europoje štabo viršininko pavaduotojas Sean'as Bernabe'as teigė: "Visa JAV armijos logistika — beveik visa JAV logistika — yra tuo užimta". Nepaisant to, "Defender Europe 2020" pratybos neapsiribos pusmečio turistine kelione, kurią sudaro 29 000 amerikiečių karių (įskaitant JAV karius, nuolat įsikūrusius Europoje) su standartiniais ginklais ir karine įranga. Dešimties Europos šalių teritorijoje vyks daugybė įvairių pratybų, kurias jungia viena strategija, bendras JAV pajėgų Europoje vadovybės planą.

  Apie karinių operacijų apimtį ir pobūdį galima spręsti net perkėlus į Europą trečiosios kartos strateginius bombonešius B-2 "Spirit", galinčius nešti iki 27 tonų krovinį ar 16 sparnuotųjų raketų su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis, kurių talpa nuo 340 tonų iki 1,1 megatonos.

  Pajėgumai ir priemonės

  Pratybose "Defender Europe 2020" oficialiai dalyvauja karinis personalas iš 17 NATO šalių ir Gruzijos, tačiau "daugiaplanę operaciją" Europoje praktikuos daugiausia trys JAV armijos ir Nacionalinės gvardijos šarvuotosios brigados. Vokietijos (4000 žmonių) ir Lenkijos (3000 žmonių) kariškiai aptarnaus logistiką ir užnugarį. Kitų sąjungininkų vaidmuo pratybose "Defender Europe 2020" nenumatytas dėl nedidelių apimčių ir gali būti žymimas terminu "atsarginis".

  Beje, neseniai Rygoje atidarytas naujas ginkluotųjų pajėgų sandėlis, neproporcingas Latvijos armijai, kurią sudaro 5300 karių. Ko gero, sandėlis (kaip ir poligonai respublikoje) yra skirtas vyresnių partnerių palaikymui užnugaryje.

  Nacionalinės gvardijos komanda iš Aidaho gaus 13 tūkstančių vienetų įrangos ir ginklų iš JAV armijos Europoje. Armijos šarvuotosios brigados iš Teksaso ir Džordžijos valstijų atgabens apie 20 tūkstančių karinės technikos ir įrangos vienetų, įskaitant tankus ir šarvuočius. Iš viso planuojama sutelkti apie 450 sunkiųjų, daugiausia amerikietiškų "M1A1SA Abrams" tankų prie Rusijos ir Baltarusijos sienų. Galima įsivaizduoti, kiek kainuoja 100 geležinkelio ešelonų iki pratybų vietos ir atgal.

  Startavus "Defender Europe 2020" sausio 23 dieną, Rumunija priėmė strateginę JAV žvalgybos ir smogiamųjų dronų "MQ-9 Reaper" eskadrilę. Pratybų idėja tampa dar įdomesnė.

  Naujos koncepcijos — sena tema

  "Defender Europe 2020" struktūra ir plėtra laike ir erdvėje labai domina specialistus. Pagrindinių sausio–liepos mėnesių įvykių sąraše:

  — karinės jūrų pajėgų pratybos "Atlantic Convoy Ops" (transatlantinės kariuomenės perkėlimas, gabenant 2-ąjį JAV karinio jūrų laivyno laivyną);

  — "Allied Spirit XI" visapusiškos dvišalės armijos pratybos su vandens kliūties forsavimu (Baltijos šalyse upė ribojasi su atskirais ruožais, tad intriga išlieka — kam dirbtinai daryti vandens užtvarą, jei yra sausumos alternatyva?);

  — artilerijos pratybos "Dynamic Front 20" (akcentuojamas priešpriešinis baterijos šaudymas ir karių koordinavimas vienoje vadavietėje);

  — daugiadomenės operacijos "Joint Warfighting Assessment 20" sukūrimas (praktinis naujų karo principų patikrinimas);

  — strateginio visuotinių pajėgų panaudojimo pratybos "Swift Response 20" (JAV Europos vadovybės gebėjimų perkelti aukštos parengties pajėgas į nurodytą teritoriją plėtojimas);

  — reagavimas į krizes "Saber Strike 20" (Amerikos kariuomenės ir įrangos judėjimas iš Lenkijos į Lietuvą);

  — Oro pajėgų "Swift Response 20" nusileidimo operacija (nusileidimas iš oro Lietuvoje, Latvijoje ir Gruzijoje);

  — JAV specialiųjų operacijų vadovybės Europoje pratybos "Trojan Footprint".

  Vis dėlto, su visa derama pagarba materialinėms organizatorių išlaidoms, toks įspūdingas amerikiečių sugebėjimo parodyti galią visame pasaulyje demonstravimas gali padaryti įspūdį tik ateiviams. Visi prisimena, kaip Pentagonas beveik 19 metų nesugebėjo "susitvarkyti" su menkai ginkluotu Talibanu Afganistane, net įtraukdamas daugiau nei 100 tūkstančių karių, aviacijos ir kosmoso žvalgybą. Europoje — kitoks technologinis ginklų lygis, nenuspėjama strategija ir pažangi kovos su koviniu kariuomenės panaudojimu taktika.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Maskva įvertino JAV pratybas, skirtas atremti Rusijos branduolinį smūgį
  Latvijoje prasidėjo NATO karinės pratybos
  Suomijos kariai atsisakė vykti į pratybas Norvegijoje dėl koronaviruso
  Tegai:
  Baltijos šalys, NATO, JAV

  Svarbiausios temos