19:06 2020 Liepos 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1375
 • RUB80.8370
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Nors balandžio 9 dieną OPEC+ susitarimo šalių derybos internetu vyko net dešimt valandų, jų rezultatai vis dar nėra aiškūs

  Dauguma šaltinių teigia, kad šalims pavyko susitarti dėl naujų sąlygų, siekiant sumažinti gamybą. Tačiau diskusija tęsis — G20 formatu.

  Koronavirusas keičia naftos kainas

  Dar prieš susitikimą buvo aišku, kad OPEC+ susitarimo šalys svarstė galimybę sumažinti naftos gavybą 10 milijonų barelių per dieną. Tai didelis kiekis, ir daugeliui pašaliečių gali atrodyti keista, kad prieš mėnesį (kovo 4–6 dienomis) šalys svarstė galimybę sumažinti produkciją 1,5 milijono barelių per dieną ir negalėjo susitarti, todėl nuo balandžio 1 dienos visos valstybės gavo laisvę naftos gavybos klausimais. Dabar partijos yra pasirengusios prisiimti įsipareigojimus sumažinti naftos gavybą 10 milijonų barelių.

  Viskas priklauso nuo pokyčių rinkoje. Kovo pradžioje koronavirusas buvo paplitęs daugiausia Kinijoje. Ši šalis buvo karantino pike, todėl smarkiai sumažėjo degalų sąnaudos (transporto priemonių judėjimas buvo apribotas, daugelyje miestų neveikė įmonės ir viešasis transportas, mažiau skraidė lėktuvai). Sumažėjęs mobilumas paveikė naftos vartojimą. Perteklių buvo planuojama kompensuoti sumažinus naftos gavybą 1,5 milijono barelių per dieną.

  Tuomet Rusija rėmėsi tuo, kad netrukus Kinijos koronavirusas bus nugalėtas, o tada Kinija atkurs paklausą. Galų gale virusas išplito visoje planetoje, o didžioji dauguma šalių kovoja su pandemija karantino priemonėmis. Dėl to visas pasaulis, pirmiausia Europa, sumažino naftos suvartojimą, o tai padidino perprodukciją.

  Manoma, kad balandžio mėnesį pasiūlos perteklius, palyginti su paklausa, naftos rinkoje sudarys 15–20 mln. barelių per dieną. Visa "perteklinė" nafta patenka į naftos saugyklas, tiek sausumoje, tiek į tanklaivius, kurie vis labiau naudojami kaip plūduriuojančios statinės. Neturint naftos gavybos kontrolės sistemos, buvo galima tiesiog laukti, kol žaidėjai, kurių išlaidos yra didžiausios, sustabdys gamybą. Visų pirma, skalūnų naftos gamintojai JAV nutraukė gavybos augimą, kai pasaulinė kaina pasiekė 50 dolerių už barelį. Esant 20–30 dolerių už barelį kainoms praktiškai išnyksta skalūnų naftos gavybos projekto pelningumas. Vienintelis klausimas — kiek laiko užtruks JAV naftos gavybos sumažinimas.

  Tačiau dabar, kai dėl karantino priemonių pasaulyje naftos suvartojimas rekordiškai sumažėjo, neįmanoma laukti, kol skirtingos šalys dėl ekonominių priežasčių pačios susiaurins gamybą. Galų gale, per pusantro mėnesio naftos atsargų saugyklos persipildys, ir teks nutraukti naftos gavybą: niekam jos tiesiog nereikės. Dėl to OPEC+ susitarimo šalys susitaria sumažinti naftos gavybą 10 milijonų barelių per dieną, kad galima būtų atidėti naftos saugyklų perpildymo datą. Tikimasi, kad Kinija ir Europa atkurs naftos paklausą, kol naftos saugyklos dar nepasipildys.

  Maskvai visa tai gana sunku

  Žinoma, Rusijai dabartinis susitarimas bus skausmingas. 2016 metais sudarius ankstesnį OPEC+ susitarimą, šalis pasiekė istorinį didžiausią dienos gavybos rodiklį ir toliau nuo šio rekordo mažėjo. Todėl Rusijai apibrėžtos "lubos" buvo patogios. Dabar jai teks mažėti nuo standartinio gavybos lygio, t. y. reikės "supjaustyti" realią gavybą. Dėl to gali sumažėti BVP ir užsienio valiutos įplaukos į šalį.

  Naftos platformų darbas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Максим Богодвид

  Pliusas tas, kad pasaulis nematys nulinės naftos barelio kainos, tai labai tikėtina pagal naftos perpildymo scenarijų. Be to, OPEC+ susitarimas paspartins naftos kainų atsigavimą. O gauti 50 dolerių už vieną barelį gariau nei už du.

  Be to, svarbu atsiminti, kad sandoris neterminuotas. Jis reiškia gavybos kvotų padidėjimą, t. y. šalys pamažu galės grąžinti naftos gamybą. Nors dėl daugelio priežasčių Rusijai yra sunkiau padidinti ir sumažinti gamybą nei Saudo Arabijai.

  Nuoroda: OPEC+ sandoris yra susitarimas, 2016 metais sudarytas tarp Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) ir daugelio kitų stambių naftos gamintojų — Rusijos, Azerbaidžano, Kazachstano, Meksikos, Malaizijos ir kai kurių kitų šalių.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Žiniasklaida sužinojo apie JAV planus daryti spaudimą Rusijai per naftos karą
  JAV energetikos sekretorius papasakojo apie sumažėjusią naftos gavybą šalyje
  Lietuvoje paaiškinta, kas "sukėlė šoką" gamtinių dujų rinkoje
  Kada į rinką grįš brangi nafta
  Tegai:
  Saudo Arabija, JAV, OPEC, naftos produktai, nafta

  Svarbiausios temos