20:09 2020 Gruodžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2159
 • RUB90.0679
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Rusijos vadovybės sprendimas 2020 metais atidėti Pergalės dienos paradą vėlesniam laikui atrodo tinkamas ir optimalus, siekiant išsaugoti daugelio tūkstančių žmonių sveikatą COVID-19 pandemijos sąlygomis. Vis dėlto pakeisti parado laiką nebus lengva

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė atidėti karinį paradą Raudonojoje aikštėje, Maskvoje, paradus kituose Rusijos Federacijos regionuose, kitus masinius renginius 75-osioms Pergalės metinėms paminėti, įskaitant Nemirtingojo pulko eiseną. Rusijos vadovas nepaskelbė datos, kada šie renginiai vyks, tačiau pažadėjo, kad jie vyks šiemet.

  Anksčiau Rusijos gynybos ministerija ir Maskvos miesto valdžia svarstė galimybę gegužės 9 dieną surengti karinį paradą be svečių ir tiesioginių žiūrovų (transliacija). Tačiau veteranai, Nemirtingojo pulko ir kitų viešų renginių organizatoriai pasiūlė atidėti Pergalės dienos minėjimą.

  Парад на Красной площади в Москве в ознаменование победы СССР над Германией в Великой Отечественной войне 24 июня 1945 года
  © Sputnik / Михаил Озерский
  Paradas Raudonojoje aikštėje, Maskvoje, TSRS pergalei prieš Vokietiją Antrojo pasaulinio karo metu paminėti, 1945 metų birželio 24 diena

  Pagrindinio šalies karinio parado paruošimas ir surengimas Raudonojoje aikštėje yra sudėtingas, kelis mėnesius trunkantis renginys, kainuojantis milijardus rublių. Parado atidėjimas yra ne mažiau sudėtingas techniškai, psichologiškai ir kainuos brangiai finansiškai. Karinės sistemos grožis yra matoma ledkalnio viršūnė, dešimties tūkstančių žmonių kelių dienų pastangų ir fantastiškos logistikos rezultatas.

  Karinis paradas, skirtas 74-osioms pergalės Antrajame pasauliniame kare metinėms paminėti, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Вильф

  Pasirengimą Pergalės paradui tradiciškai pradeda balandžio pradžioje Alabino treniruočių aikštelėje prie Maskvos daugiau kaip 15 tūkstančių karių iš skirtingų geografinių Rusijos vietų. Pavyzdžiui, 1 500 Žukovsko ir Gagarino oro pajėgų akademijos karininkų ir kariūnų buvo perkelta iš Voronežo į Maskvos sritį keliais karinio transporto aviacijos "Il-76" skrydžiais. Apgyvendinimo organizavimui ir nuolatiniam ugdymo procesui pagal specialybę kartu su kariūnais atvyko būrių vadai, dviejų dešimčių fakultetų dėstytojai ir logistikos tarnybų specialistai. Kiti kariniai universitetai ir formacijos rengia iškilmingus 450 žmonių būrius, tačiau organizavimas ir algoritmai yra vienodai sudėtingi.

  Iškilmingas pasirengimas nuolatinio kariuomenės dislokavimo vietose ir universitetuose prasideda gruodžio–sausio mėnesiais. Tokiu būdu pasiekiama neįtikėtina karinės sistemos vienybė ir darna. Be pėstininkų parado įgulų, treniruojasi sausumos ir aviacijos karinės technikos įgulos (iš viso 400 vienetų). Paprastai Alabino treniruočių aikštelėje prie Maskvos vyksta daugiau nei 10 parado "bandomųjų" repeticijų, po to — trys generalinės Maskvoje (balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje). Iki šių metų balandžio 15 dienos Maskvos regione jau įvyko keturios aviacijos treniruotės — sudėtingiausios organizacijos ir oro eismo saugumo prasme.

  Tradicijos gretose

  Pergalės paradai kasmetiniais tapo palyginti neseniai. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, tokie renginiai buvo daug dažniau rengiami minint socialistines šventes — Darbo dieną (gegužės 1-oji) ir eilines Spalio revoliucijos metines (lapkričio 7 dieną). Tikriausiai dėl didžiulės organizacinės apkrovos ir didelių išlaidų TSRS kariniai paradai Raudonojoje aikštėje Pergalės dienos garbei vyko tik keturis kartus — 1945 metais, 1965 metais, 1985 metais ir 1990 metais. Šiandien tai atrodo neįtikėtina, tačiau po 1945 metų ištisus 20 metų Maskvoje Pergalės dieną nebuvo karinių paradų. 1947 metais TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutarė gegužės 9-ąją laikyti darbo diena (17 metų), ir tik 1965 metais Pergalės diena vėl tapo švente (Pergalės ženklas buvo išleistas pirmą kartą, o Maskva gavo "Miesto-didvyrio" titulą).

  Парад Победы на Красной площади, посвященный 20-летию победы над фашистской Германией в Великой Отечественной войне 9 мая 1965 года
  © Sputnik / Давид Шоломович
  Pergalės paradas Raudonojoje aikštėje, skirtas Pergalės prieš fašistinę Vokietiją per Didįjį Tėvynės karą 20-mečiui paminėti, 1965 metų gegužės 9 diena

  Istorinį konfliktą bandoma paaiškinti atšiauriomis užsienio politikos sąlygomis ir vidaus politine padėtimi šalyje praėjusio amžiaus penktojo ir šeštojo dešimtmečių pabaigoje. Prasidėjo šaltasis karas, buvo sutelktos visos pajėgos ir priemonės gynybai sustiprinti. Valdžia neobjektyviai vertino Pergalės maršalo Georgijaus Žukovo šlovę. Praradimo skausmas buvo per didelis — kare žuvusių milijonų Raudonosios armijos kareivių našlės ir vaikai gegužės 9-ąją visų pirma laikė atminimo ir liūdesio diena. Daugeliui posovietinės erdvės gyventojams ši šventė ir šiandien yra "su ašaromis akyse". Istorikai vis dar ginčijasi dėl kare žuvusių sovietinių žmonių skaičiaus, skamba skaičius iki 28 milijonų žmonių.

  Военный парад на Красной площади, посвященный 40-летию Победы советского народа в Великой Отечественной войне, 9 мая 1985 года
  © Sputnik / Владимир Вяткин
  Karinis paradas Raudonojoje aikštėje, skirtas 40-osioms sovietų pergalės Antrajame pasauliniame kare metinėms paminėti, 1985 metų gegužės 9 diena

  Kad ir kaip būtų, praėjus 20 metų po karo užaugo sovietų žmonių karta, nežinanti karo siaubo, gyvi veteranai taip aktyviai nedarė įtakos jaunų žmonių protui. Iškilmingi kariuomenės paradai Pergalės dieną pradėjo labiau suvienyti visuomenę, ugdyti patriotizmą ir pagarbą kariškiams. Rusijoje gegužės 9 dienos paradai tapo reguliarūs nuo 1995 metų, o karo aviacija vėl pradėjo dalyvauti iškilmėse 2005 metais.

  Laikas nėra galingas

  Maskvoje 1945 metų gegužės 9 dieną karinio parado ir raudonųjų gvazdikų nebuvo, miestiečiai tiesiog džiaugėsi, verkė, apsikabindavo gatvėse su nepažįstamaisiais. Sovietų kariuomenės paradas Berlyne įvyko 1945 metų gegužės 4 dieną prie Brandenburgo vartų. Jį priėmė Berlyno karo komendantas generolas Nikolajus Berzarinas. Pirmasis Pergalės paradas Maskvoje buvo surengtas 1945 metų birželio 24 dieną, vadovaujamas maršalo Konstantino Rokosovskio. Paradą priėmė maršalas Georgijus Žukovas. Dalyvavo 12 kombinuotų pulkų — iš 10 frontų, karinio jūrų laivyno ir Gynybos liaudies komisariato. Iš viso daugiau nei 12 tūkstančių kariškių — Sovietų Sąjungos didvyriai ir Šlovės ordino kavalieriai. Pasibaigus paradui, prie Kremliaus sienos buvo numesta 200 nugalėtų nacių kariuomenių vėliavų. Atminkite, kad tais pačiais metais, rugsėjo 16 dieną, Kinijos Harbine įvyko sovietų kariuomenės paradas, skirtas Pergalei prieš Japoniją.

  Парад советских войск в Берлине состоялся 4 мая 1945 года у Бранденбургских ворот
  © Sputnik / РИА Новости
  Sovietų kariuomenės paradas Berlyne, prie Brandenburgo vartų, 1945 metų gegužės 4 diena

  Nėra identiškų paradų, kiekvienas turi savo ypatybių, tačiau 1995 metų gegužės 9 dieną Raudonojoje aikštėje buvo rekonstruotas istorinis 1945 metų Pergalės paradas. Veteranų pulkai atstovavo visiems 10 karo metų frontams. O gegužės 19 dieną buvo priimtas federalinis įstatymas, pagal kurį kasmet Maskvoje, miestuose-didvyriuose ir karinių apygardų būstinių, laivynų, ginkluotųjų armijų ir Kaspijos flotilės miestuose vyksta Pergalės kariniai paradai.

  Kariniai paradai bėgant metams tapo sudėtingesni ir įspūdingesni — tiek technologiškai, tiek politiškai. 2005 metais buvo švenčiamos 60-osios Pergalės metinės ir pirmą kartą dalyvavo ne tik nugalėtojai, bet ir Vermachto veteranai, atvykę kartu su Vokietijos kancleriu Gerhard'u Schröder'iu. Parade dalyvavo 4 tūkst. Rusijos karo veteranų ir 7 tūkst. dirbančių kariškių.

  Военный парад в ознаменование 70-летия Победы в Великой Отечественной войне, 9 мая 2015 года
  © Sputnik / Фотохост-агентство
  Karinis paradas, skirtas pergalės Antrajame pasauliniame kare 70-osioms metinėms paminėti, 2015 metų gegužės 9 diena

  Sunkioji karinė technika Rusijoje, įskaitant "Iskander OTRK" ir "T-90" tankus, pirmą kartą pasirodė Raudonojoje aikštėje 2008 metų gegužės mėnesį. 2010 metų gegužės 9 dieną parade Raudonojoje aikštėje dalyvavo užsienio kariškiai iš Jungtinės Karalystės (atminimo renginiai šioje šalyje vyksta gegužės 8 ir 9 dienomis), JAV, Prancūzijos, Lenkijos ir NVS šalių (po 75 žmones iš kiekvienos šalies). 2011 metais parade dalyvavo rekordinis kariškių skaičius — 20 tūkst. 2014 metais Pergalės parade dalyvavo Federalinės gvardijos tarnybos prezidento (anksčiau Kremliaus) pulko kavaleristai, o 2015 metais — Kubanės kazokai.

  Kalbant apie greitą kai kurių karinių ritualų atšaukimą ar perkėlimą, Pergalės dieną buvo ir tokių įvykių. Pavyzdžiui, 1945 metų birželio 24 dieną dėl oro sąlygų buvo atšauktas aviacijos pasirodymas. Tas pats nutiko ir 2017 bei 2019 metais. Pergalė nuo to neišblės. Kada bevyks karinis paradas 75-osioms Sovietų Sąjungos Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metinėms paminėti, mūsų bendros istorijos "neperkelsi" ir jos neperrašysi: 1945 metų gegužės 8 dieną, 22:43 (gegužės 9 dieną, 00:43 Maskvos laiku), Berlyno priemiestyje maršalas Wilhelm'as Keitel'is, "Luftwaffe" atstovai, generolas pulkininkas Stumpff'as ir Kriegsmarine admirolas von Friedeburg'as pasirašė Vokietijos kapituliacijos aktą.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Tegai:
  Sovietų Sąjunga, Rusija, karinis paradas, paradas, Pergalės diena

  Svarbiausios temos