13:54 2020 Rugpjūčio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Vakar Rusijoje buvo nustatyti 6556 nauji COVID-19 atvejai ir toliau palaipsniui mažėja infekcijų skaičius. Šalis pamažu išeina iš apribojimų, skirtų kovai su epidemija, režimo

  Tiek visuomenės baimė pirmosiomis epidemijos savaitėmis, kai iškilo grėsmės mastas, tiek žmonių moralinis nuovargis dėl ilgo buvimo tarp keturių sienų liko praeityje.

  Preparatas Avifavir
  Фото: Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ)

  Ir nors gydytojai primygtinai rekomenduoja neatsipalaiduoti, įspėdami apie antrosios bangos galimybę, dabartinė situacija suteikia pagrindo apibendrinti tam tikrus rezultatus — bent jau socialinius ir valstybinius-politinius.

  Juk epidemija yra ne tik medicininė problema. Tai taip pat visada yra visuomenės ir valstybės išbandymas, daugelio sistemų, ne tik sveikatos apsaugos, jėgų išbandymas. Kita vertus, koronavirusas tapo tokio masto iššūkiu, kokio žmonija nepatyrė labai ilgą laiką.

  Šiuo metu pasaulyje užfiksuota 10,4 mln. COVID-19 atvejų, daugiau nei pusė milijono žmonių mirė.
  Rusijos indėlis į šią liūdną statistiką: daugiau nei 650 tūkst. pacientų ir apie 9500 mirčių. Šalis užima trečiąją vietą pasaulyje pagal atvejus (tiksliau — nustatytus užkrato atvejus) ir dvyliktąją pagal aukų skaičių. Mirtingumas Rusijoje yra vienas mažiausių pasaulyje: apie 1,4 proc.

  Už sausų skaičių slypi titaniškas valstybės darbas. Paimkime kad ir santykinai didelį infekuotų asmenų skaičių. Galų gale, tai pirmiausia reiškia sukurtos diagnostikos sistemos efektyvumą — pradedant testavimu ir baigiant plačiu ir tankiu medicinos tinklu, apimančiu visus gyventojus.

  Daugelis Europos šalių, kuriose padėtis pasirodė pati sunkiausia, neslepia, kad jų katastrofiškai didelis mirtingumas (Ispanijoje — daugiau nei 11 procentų, Didžiojoje Britanijoje ir Italijoje — apie 14 procentų, Belgijoje — beveik 16 procentų, Prancūzijoje — daugiau nei 18 procentų) yra daugiausia dėl to, kad nėra masinio testavimo. Ir jie to neturėjo vien todėl, kad jiems trūko galimybių ir išteklių.

  Epidemijos įkarštyje diskusijos Rusijos visuomenėje buvo ypač karštos, kai buvo lyginami įvairių socialinių ir ekonominių sistemų pranašumai kritinėse situacijose: kas geriau susidoroja su kritinėmis situacijomis — socializmas su jo planavimu, direktyvos valdymo metodai ir išplėtota visuomenės sveikatos sistema ar kapitalizmas su jo lankstumu ir privačios iniciatyvos palaikymu?

  JAV, pasaulio kapitalizmo bastionas, kelias savaites negalėjo susitvarkyti su pagrindinių vartojimo prekių, įskaitant tualetinį popierių, trūkumu. Kita vertus, JAV tikrai labai greitai suorganizavo galingą COVID-19 tyrimų sistemą, tačiau tai jos labai mažai padėjo kovoje su epidemija. Europos socializmo ikona — Švedija — visiškai atsisakė karantino apribojimų, veikdama principu "išgyvens stipriausieji", ir natūraliai sulaukė giliausios epidemijos tarp savo kaimynų.

  Taigi, esmė yra ne socialinė ir ekonominė struktūra, o visuomenės ir valstybės prioritetai — ir galimybė efektyviai veikti kritinėse situacijose, naudojant visus turimus išteklius, ir susidoroti su daugialypiais darbais.

  Koronaviruso epidemija buvo dar vienas įrodymas, kad Rusija žino, kaip tą padaryti.


  Kai tik įmanoma, vidaus sveikatos apsaugos sistema perėjo prie kovos su liga, įskaitant naujų ligoninių statybą nuo nulio. Visoje šalyje padaugėjo reikalingiausių produktų gamyba — nuo paprasčiausių asmeninių apsaugos priemonių iki mechaninio vėdinimo — ir ne tik pasirūpino savimi, bet ir padidino eksportą. Tuo tarpu mokslininkai privertė sukurti vakciną ir jau pasiekė bandymų su žmonėmis stadiją. Taip pat gaminami vaistai virusui gydyti.

  Kylančioms problemoms išspręsti buvo pritrauktos visos įmanomos pajėgos: nuo armijos iki savanorių. Ir šalis pamatė naujus herojus — gydytojus ir slaugytojus, kurie buvo kovos su epidemija priešakyje.

  Tuo tarpu viešosios nuomonės apklausos vėlgi — toli gražu ne pirmą kartą — patvirtino Rusijos visuomenės, kuri palaikė priemones, kurių buvo imtasi, brandą, nors daugeliui šeimų ir jų biudžetams tai buvo sunkus išbandymas. Beje, padėtis šiandien nepasikeitė. Tyrimai rodo, kad didžioji dauguma respondentų mano, jog dėl epidemijos priimti sprendimai ir šiandieninis balsavimas dėl Konstitucijos pataisų yra adekvatūs.

  Tas pats, sprendžiant iš gaunamų duomenų, galioja ir balsuojant dėl ​​pakeitimų: visuomenėje dominuoja vienybė, ji nesusiskaldė. Visuomenė nepasidavė nė vienai provokacijai ir jokiai masinei isterijai. Žmonės liko ramūs ir gavo neįkainojamą rezultatą — išgelbėjo gyvybes.

  Tuo tarpu pasaulis stebi tiesiog nuostabius įvykius anapus vandenyno — vykstančius masinius protestus, kurie peraugo į riaušes. Visa tai panašu į siurrealistinius kliedesius atsižvelgiant į siaubingą situaciją su COVID-19 JAV (apie 130 tūkst. mirčių, 2,6 mln. užsikrėtusių) ir katastrofiškas specialistų, žadančių, kad koronaviruso atvejų padidės iki 100 tūkst., prognozes.

  Antroji epidemijos banga, kuria gąsdina gydytojai, kitaip nei Rusijoje, Amerikoje tampa realybe, o Rusija ir toliau gerina rezultatus sistemingoje kovoje su koronavirusu.

  Teisūs tie, kas visa tai vertina kaip gilią daugelio kitų mūsų pasaulį apėmusių procesų simboliką ir atspindį.

  Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Rusijos ligoninės gavo pirmąją vaisto nuo koronaviruso partiją
  ES vėl apkaltino Rusiją ir Kiniją dezinformacija apie koronavirusą
  Rusijoje sukurta vakcina nuo koronaviruso apsaugos dvejus metus
  Tegai:
  Rusija, koronavirusas

  Svarbiausios temos