16:48 2021 Balandžio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.2051
 • RUB92.2786
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (594)

  JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stephen'as Biegun'as per susitikimą su Svetlana Tichanovskaja Vilniuje teigė, kad amerikiečiai nesikiš į politinius procesus Baltarusijoje. Tačiau JAV sąjungininkė Europoje — Lietuva — matyt, turi kitokią nuomonę

  Dabartinis ir buvę Lietuvos prezidentai — Gitanas Nausėda, Dalia Grybauskaitė, Valdas Adamkus ir "pirmasis faktinis Lietuvos vadovas po nepriklausomybės atkūrimo" Vytautas Landsbergis dalyvavo Baltarusijos palaikymo akcijoje "Laisvės kelias". Susirinko visas Lietuvos politinis elitas. Šio anti-Lukašenkos choro pagrindinis dainininkas buvo ir yra Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  Su entuziazmu, būdingu buvusiam Lietuvos komjaunimo vadovui, Linkevičius iš visų Europos TV ekranų transliuoja ir ragina visą progresyvų pasaulį palaikyti Baltarusijos opoziciją. Tačiau tuo pat metu jis kartoja frazes apie išorinio kišimosi į Baltarusijos reikalus nepriimtinumą. Tai yra, įsikišti į vieną iš konfliktuojančių pusių yra tik Lietuvos prerogatyva.

  "Šiandien mes kalbame ne tik apie Baltarusiją, ne tik apie baltarusių likimą, ne tik apie išnaudojimą ir galimus nusikaltimus. Mes kalbame apie save. Kaip visada, mes išsakome pareiškimus — tai labai puikiai sugebame, ypač reikšdami susirūpinimą ir gilų susirūpinimą. Tačiau svarbu aiškiai drauge pasakyti, jog tai, kas vyksta Europos žemyne, yra nepriimtina, netoleruotina", — Vilniuje vykstančiame Kalinausko forume kalbėjo Linas Linkevičius.

  Šį forumą, skirtą Baltarusijos kovotojui prieš caro valdžią, pašventino JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stephen'as Biegun'as. Tačiau Amerikos diplomatas savo pareiškimuose nebuvo toks kategoriškas kaip Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas.

  "Jungtinės Valstijos negali nuspręsti ir nenuspręs įvykių Baltarusijoje eigos. Tai yra Baltarusijos žmonių teisė, kaip numatyta Jungtinių Tautų žmogaus teisių deklaracijoje ir ESBO chartijoje", — sakė Biegun'as per susitikimą su Svetlana Tichanovskaja, kuri rado prieglobstį Lietuvoje.

  Taip Biegun'as pasmerkė smurto Baltarusijos miestuose prieš protestuotojus faktus ir paragino Baltarusijos valdžią paleisti politinius kalinius, tačiau nieko daugiau. Taigi, vienas geriausių JAV užsienio politikos lyderių leido lietuviams aiškiai suprasti, kad Vašingtonas nevisiškai sutinka su lietuviškais spaudimo Baltarusijos valdžiai metodais.

  "Mūsų požiūriu, geriausia, ką galime padaryti, tai paremti Baltarusijos žmones, bet galiausiai tai jie turi nuspręsti savo ateitį, ir mes tai gerbsime", — Biegun'as dar kartą pakartojo JAV požiūrį į įvykius Minske.

  Ir šiek tiek anksčiau ES diplomatijos vadovas Žozepas Borelis (Josep Borrell) taip pat teigė, kad Europos Sąjunga, nors ir nepripažįsta Baltarusijoje vykusių rinkimų rezultatų, yra pasirengusi dialogui su prezidentu Aleksandru Lukašenka.

  "Maduras ir Lukašenka yra visiškai tokioje pat padėtyje. Mes nepripažįstame jų rinkimų teisėtais, — sakė J. Borelis. — Kaip ten bebūtų, patinka mums tai ar ne, jie kontroliuoja valdžią ir mes turime ir toliau turėti su jais reikalų, nors ir nepripažįstame jų demokratinio legitimumo. Baltarusių problema šiandien nėra būtinybė rinktis tarp Rusijos ir Europos, o užsitikrinti laisvę ir demokratiją. Europa neturi ketinimo paversti Baltarusiją antrąja Ukraina", — pabrėžė Borelis.

  Bet, matyt, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linkevičius pamiršo, kaip "klausytis tarp žodžių" ir "skaityti tarp eilučių", apie ką kalba aukštesnio lygio diplomatai. Jis atkakliai ragina visas ES šalis "pareikšti bendrą poziciją dėl padėties Baltarusijoje" ir, remiantis Lietuvos pavyzdžiu, įvesti sankcijas "[Baltarusijos — Sputnik] režimo atstovams".

  "Turime stoti į jų [opozicijos — Sputnik] pusę: pirmiausia, padaryti, ką galime, kad pasiektume tarptautinės pozicijos, kad būtų aišku, jog ji grįsta vertybėmis, ir ne tik pareiškimai, bet ir kuo greičiau įvestos sankcijos", — teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

  Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas
  © Sputnik / Пресс-служба МИД РФ

  Ko siekia Lietuvos politinis elitas ir asmeniškai Linas Linkevičius? Ar jie nori išprovokuoti Aleksandrą Lukašenką imtis drastiškų žingsnių Vilniaus atžvilgiu? Savo spaudimu uždaryti naujos Baltarusijos AE reaktorius? Ar nukreipti Baltarusijos prekes iš Klaipėdos uosto į Latvijos, Estijos ir Rusijos uostus? O gal Baltarusijos ambasadoriaus Lietuvoje atšaukimo į Minską ir net diplomatinių santykių su Baltarusija nutraukimo?

  Šiandien Lietuva džiaugiasi "pagrindinio Baltarusijos provokatoriaus" titulu. Į ją atkreiptas pasaulio televizijos kanalų dėmesys, kurio ekranuose mirga ne tik Svetlana Tichanovskaja, bet ir Linas Linkevičius kartu su Gitanu Nausėda. Tačiau laikas gydo ir viską sustato į savo vietas. Ir nepamirškite, kad pirmojo botago smūgio sulaukia skundikas-provokatorius.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Temos:
  Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (594)

  Dar šia tema

  Linkevičius paragino JAV sureaguoti į situaciją Baltarusijoje
  Ekonomistas: Baltarusijos ekonomiką priartinti prie ES gali būti sunkiau nei Ukrainos
  Ekspertas: Lietuva ir Lenkija nori iš Baltarusijos padaryti savo koloniją
  Baltarusijos žiniasklaida paskelbė vaizdo įrašą apie incidentą pasienyje su Lietuva
  Tegai:
  Svetlana Tichanovskaja, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos