10:47 2020 Rugsėjo 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (102)

  Lietuvoje įsibėgėja skandalas dėl galimos milijonų eurų vagystės iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Įtariamai pareikšti aukščiausios departamento vadovybės atstovams, vadinasi, visai valdančiajai koalicijai, kurios po mėnesio laukia didžiulė kova — rinkimai į Seimą

  Autorius iš karto nori perspėti, kad viskas, kas bus pasakyta, yra tik jo spėjimai ir apmąstymai, kurių neįmanoma patvirtinti dokumentais pagrįstais faktais. Tyrimo paslaptis.

  Žiniasklaidoje garsiai trimituojamą bylą visų pirma išnagrinėsime banalaus klausimo požiūriu: kam tai naudinga? Akivaizdu, kad likus kelioms dienoms iki Seimo rinkimų, kurių pirmasis turas vyks spalio 11 dieną, padaryta didelė žala valdančiajai koalicijai ir vyriausybei. Laikyk vagį. Neva, būtent jie, valdantieji, grobia iždą, o tai reiškia, kad laikas juos pakeisti sąžiningais — konservatoriais, liberalais, darbiečiais. Būtent tokį būsimos valdančiosios koalicijos formatą jau paskelbė Gabrielius Landsbergis, jei jo partija laimėtų rinkimus.

  Tyrėjai ir prokurorai įrodys aukščiausių vyriausybės pareigūnų ir Sveikatos apsaugos ministerijos kaltę, nesvarbu, ar jie perduos bylą teismui — tai jau antrinis dalykas. Svarbiausia prieš rinkimus kuo labiau sujaukti oponentus. Štai ir Konstitucinis Teismas kažkodėl rinkimų išvakarėse priėmė "keistą", anot ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio, sprendimą pripažinti vyriausybę neteisėta dėl to, kad po prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos, neva atsistatydinant ir formuojant naują ministrų kabinetą buvo pažeista Konstitucija. Konstitucinis Teismas metus tylėjo, o čia staiga prisiminė.

  Tokių smūgių valdančiųjų reputacijai pastaruoju metu buvo daug. Prisiminkime skandalą su susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus apmokėtais pietumis darbo vizito į Abu Dabį ir Minską metu. Prisimenate, kaip įprastas Narkevičiaus darbo vizitas buvo pristatytas visuomenei konservatorių kontroliuojamoje žiniasklaidoje?

  Kokia gėda, kad išlaidas už jo pietus komandiruotės Minske metu apmokėjo ministerijai pavaldi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, o išlaidas Abu Dabyje padengė Lietuvos kelių direkcija. Taigi, vykdamas į komandiruotę, Lietuvos pareigūnas turėtų žinoti, kad valgyti teks už savo lėšas? Gal jis turėtų ir už bilietą sumokėti iš savo kišenės? Tai yra kažkas naujo administracinėje ir ūkinėje veikloje.

  Ir tada kilo skandalas dėl kelio į premjero namus. Kokia gėda — pataikauti aukščiausiems valstybės vadovams už viešus pinigus! Lauk juos!

  Tik "korumpuotų pareigūnų" demaskuotojai kažkaip pamiršo rąstus savo akyse. Apie "Mažeikių naftos" perdirbimo gamyklos pardavimą amerikiečiams "už vieną dolerį", apie skandalingus "Snoro" ir "Ūkio banko" bankrotus, apie miglotą naujos Visagino atominės elektrinės statybos projektą, apie piniginę paskolą liberalų lyderiui Eligijui Masiuliui iš "MG Baltic", apie juodąją buhalteriją Darbo partijoje. Dar daug ką galima "prisiminti" iš didvyriškos dabartinių korupcijos demaskuotojų praeities.

  Dabar pabandykime išsiaiškinti, kaip galima sukurti pražūtingą kompromatą apie savo politinį oponentą.

  Štai po rinkimų formuojama vyriausybė. Ministrai imasi savo pareigų, sudaro artimiausio rato komandą — viceministrus, patarėjus. Tačiau ministerijų ir departamentų personalo etatas yra didžiulis. Neįmanoma jų visų pakeisti vienu metu. Ir daugelis užėmė savo vietas pagal konkursus. Paskutinės ar net gal priešpaskutinės vyriausybių laikais juos į šias pozicijas iškėlė jų kolegos iš partijų. Tai reiškia, kad paprastai yra problematiška juos pašalinti ir pakeisti iki kadencijos pabaigos.

  Ir štai sėdi toks antro ar trečio lygio pareigūnas ir atidžiai stebi naujus viršininkus, kurių jau nemėgsta dėl politinių prieštaravimų. Ir tokių "štirlicų", kuriuos siunčia tie patys konservatoriai visais ne tik vyriausybės, bet ir teisėsaugos bei reguliavimo institucijų lygmenimis, daugybė.

  Ir "štirlicai" vykdo ardomąjį darbą tiksliai ir profesionaliai. Kur reikia, jie įkiš lazdą į žinybų darbo ratus, kažkur atneš uždelsto veikimo bombą, kuri sprogs tiksliai prieš rinkimus. Bet už viską bus atsakingas ne šis pareigūnas, o aukščiausia politinė vadovybė — ministrai, ministras pirmininkas ir valdančiosios koalicijos partijų lyderiai. Net jei ir bus nustatytas šnipas, jį nubausti, nekalbant jau apie atleidimą, bus labai problemiška.

  Ar prisimenate vienos iš didžiųjų istorinių asmenybių frazę, kad "kadrai sprendžia viską"? Per 30 šiuolaikinės Lietuvos istorijos metų žmonės, įnirtingai atsidavę tik vienos partijos ir vieno dvasinio lyderio ideologijai, buvo keliami į visus valdžios pagrindinius postus. O dar sakoma, kad tik tamsią praeitį turintys "specialistai", kuriems sukauptas kompromatas Visagalio seife, gali užimti aukštas pareigas vyriausybės struktūrose ir populiariausiose žiniasklaidos priemonėse. Taigi, įsijungęs televizorių, užėjęs į populiarios žiniasklaidos svetainę ir atsivertęs blizgantį žurnalą, ir vėliau eidamas prie balsadėžės, rinkėjau, prisimink šią trumpą politinės edukacinėse programos pamoką.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Temos:
  Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (102)

  Dar šia tema

  Šiemet dėl Lietuvos Seimo nario kėdžių kovos 22 milijonieriai
  Dvigubi žaidimai — dvigubi standartai. Kaip VRK sprendžia Guogos dalyvavimą rinkimuose
  Trys lietuviai — penkios partijos. Kaip partijos prieš rinkimus koalicijas sudarinėja
  Konservatoriai ketina sumažinti Rusijos televizijos programų eterį šalyje
  Tegai:
  Lietuva, politika, Seimo rinkimai

  Svarbiausios temos