16:35 2020 Gruodžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2151
 • RUB90.8441
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Tuo metu, kai Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda prie Europos Tarybos spaudos centro mikrofonų eilinį kartą piktinosi dėl "nešvarių" rinkimų Baltarusijoje, pačioje Lietuvoje kilo garsus skandalas, susijęs su "sąžiningumu" per Seimo rinkimus

  Valdančiajai koalicijai priklausanti partija "Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga", paragino VRK nepripažinti pirmojo balsavimo turo daugiamandatėse apygardose rezultatų.

  Kas vyksta kaimyninėje Baltarusijoje? Tironas Lukašenka suklastojo prezidento rinkimų rezultatus ir priskyrė sau 80 procentų balsų, kurie, pasirodo, priklauso visai ne jam, o charizmatiškai revoliucionierei Svetlanai Tichanovskajai! Na, kažką panašaus teigė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir prezidentas Gitanas Nausėda. Ir jei taip yra, tada nuo šiol Lietuvos valdžia Tichanovskają vadins ne kitaip, kaip "pripažinta Baltarusijos Respublikos vadove tremtyje". Na, paprasčiausiai todėl, kad jie (prezidentas, ministras ir kiti panašūs į juos) taip nusprendė už visą kaimyninės Baltarusijos tautą.

  Bet kas vyko per rinkimų kampaniją savo panosėje, Gitanui Nausėdai ir Linui Linkevičiui nė motais? O Lietuvoje tuo metu buvo vykdoma nešvari kampanija prieš lenkų partiją. Beje, jei manęs neapgauna atmintis, šiandien Varšuva yra pagrindinė strateginė Vilniaus sąjungininkė Europoje. Lenkijos prezidentas ir ministras pirmininkas ne kartą susitiko su LLRA-KŠS lyderiu Valdemaru Tomaševskiu.

  Jie išreiškė moralinę ir materialinę paramą visuomeninei organizacijai "Lietuvos lenkų sąjunga". Ir dabar įdomu, kaip Lenkijos valdžia reaguos į tai, kad Lietuvoje vieno tokio "žurnalisto" Tapino bendražygiai kone atvirai ragina surengti vos ne Vilnios žudynes, pagal analogiją su Voluinės žudynėmis Ukrainos teritorijoje Antrojo pasaulinio karo metu. Aū, Pan Andžej Duda, ar Jūs ir vėl nutylėsite?

  Bet grįžkime prie Seimo rinkimų. Remiantis visais preliminariais išdėstymais ir visuomenės nuomonės apklausomis, LLRA-KŠS turėjo užtikrintai įveikti perėjimo barjerą ir patekti į Seimą. Tačiau tada Lietuvos politikos užkulisiai išleido į sceną klouno kepuraite pasidabinusį gudročių, kuris ėmė laidyti piktus anekdotus prieš LLRA-KŠS kandidatus į Seimą ir partijos lyderį Tomaševskį. Pajutęs aukštus postus užimančius globėjus už savo nugaros, šis veikėjas savo paskyrose socialiniuose tinkluose ir privačiame kanale "Laisvės TV" išprovokavo tikrą vienos politinės jėgos — LLRA-KŠS — persekiojimą. Pažymėtina, kad "Laisvės TV" negavo leidimo vykdyti politinės reklamos kampaniją. Tai reiškia, kad jis veikė, šiurkščiai pažeisdamas Lietuvos rinkimų įstatymus.

  "Šiurkštūs pažeidimai — reklama nebuvo paženklinta, finansiniai šaltiniai nebuvo nurodyti <...>, reklamos klipų, nepažymėtų politine reklama, platinimui buvo naudojama žiniasklaida, kuri nebuvo registruota reklamos platinimui", — sakė Valdemaras Tomaševskis ir pridūrė, kad tuo remdamasi LLRA-KŠS pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai, kad rinkimai daugiamandatėse apygardose būtų pripažinti negaliojančiais.

  O dabar VRK gali pripažinti pirmojo rinkimų turo rezultatus negaliojančiais, jei bus nustatyta, kad šiurkštūs rinkimų teisės aktų pažeidimai, kuriuos nurodė LLRA-KŠS, reikšmingai paveikė rezultatus.

  Bet juk paveikė! Partijai trūko tik 0,17 proc., kad įveiktų penkių procentų barjerą. Tokį minimalų atotrūkį galėjo lemti nešvarus persekiojimas, kurį visoje šalyje paskleidė Andrius Tapinas. Ir jei rinkimų komisija visa tai laiko tik gudruolio Andriaus "menkomis išdaigomis ir gudrybėmis", tai reiškia, kad ne viskas gerai su rinkimų sąžiningumu Lietuvoje. Ir tai yra šalyje, kuri garsiausiai šaukia iš visų pasaulio scenų: "Batka, išeik!"

  O Europos Parlamentas ir jo atitinkamos struktūros turėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip kažkoks lietuvių "spuogas ant nosies" drabsto purvais parlamentarą Valdemarą Tomaševskį ir koneveikia jį paskutiniais žodžiais. Ar Europos etikos sargai tai taip pat nuris ir toliau ramia sąžine Baltarusijos žmonėms nurodinės, "kur eiti ir ką daryti"?

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Dar šia tema

  Baudžiami ne visi: Tapinui Lietuvoje atleidžiamas net neapykantos kurstymas
  Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovas paprašytas įvertinti Tapino veiksmus
  Tegai:
  Baltarusija, Lietuva, Seimo rinkimai

  Svarbiausios temos