17:31 2020 Lapkričio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1900
 • RUB90.1153
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą
  JAV prezidento rinkimai — 2020 (90)

  Nors Vakarų pusrutulyje pasiteisina prognozė, kad lapkričio 3-ioji nepadės taško JAV rinkimų procese — vietoj numatyto rezultato spektaklio siužetas vystosi vis labiau energingai, pasaulio demokratiniai grandai atkreipė dėmesį į, jų nuomone, svarbesnes problemas

  Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Dominikas Rabas padarė svarbų pareiškimą (jau kai žodžiai "Viskonsinas" ir "Mičiganas" garsiai skambėjo): "Mes siekėme nepriklausomo tyrimo, kuris atskleidė sukčiavimą prezidento rinkimuose ir nušvietė niekinamus režimo veiksmus. Lukašenka siekė užgniaužti Baltarusijos tautą. Reikėtų organizuoti naujus rinkimus, kurie bus laisvi ir sąžiningi".

  ESBO taip pat kalbėjo vieningai su Užsienio reikalų ministerija. Oficialus pranešėjas rekomendavo valstybėms narėms "nepripažinti 2020 metų rugpjūčio 9 dienos Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų; prašyti naujų rinkimų prižiūrint Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biurui (ODIHR) ir kitiems tarptautiniams stebėtojams, remiantis ESBO standartais".

  ESBO Amerikos rinkimų stebėjimai buvo palankesni. Buvo pastebėti tam tikri trūkumai, pavyzdžiui, balsavimo teisių praradimas dėl teistumo. Nors, siekiant pusiausvyros, reikėtų atkreipti dėmesį į pranašumus, tokius kaip, pavyzdžiui, balsavimo teisių išsaugojimas mirusiajam, įskaitant labai seniai mirusįjį, balsavusį už kandidatą Baideną. Tačiau apskritai "lapkričio 3 dienos visuotiniai rinkimai buvo konkurencingi ir gerai vykdomi, nepaisant teisinio neapibrėžtumo ir logistikos iššūkių". Tik ESBO žino, kaip teisinis neapibrėžtumas derinamas su gera organizacija.

  JAV valstybės sekretorius Pompėjas taip pat kalbėjo aktualiausiu šios valandos klausimu, ragindamas Baltarusiją rengti rinkimus su nepriklausoma priežiūra.

  Akivaizdus demokratinių politikų išsilavinimo trūkumas Vakaruose yra nepakankamas susipažinimas su buitinių anekdotų visuma. Du iš karto taikomi esamai situacijai. Apie žydą — "Mielasis Abraomai, pagaliau radau laiko ir vietos tau parašyti". Ir apie Vovočką, kuris, šnipinėdamas, ką mama ir tėtis veikia miegamajame, liūdnai pastebi: "Ir šie žmonės man draudžia krapštyti nosį!" Geriau susipažinę su rusų liaudies menu, jie galėjo išvengti visiškai melagingos pozicijos. Tačiau posakis apie krislą ir rąstą nėra išimtinai rusiškas: Naujasis Testamentas yra tarptautinis.

  Mažai kas kalba apie sniego baltumo Aleksandro Grigorjevičiaus chalatų grynumą ir Baltarusijos rinkimus paskelbia demokratijos viršūne. Tačiau JAV ir Baltarusijos vaidmuo ir įtaka šiuolaikiniame pasaulyje yra nepalyginama. JAV turi daug daugiau. Atitinkamai, kai, pasitelkiant įvairias rinkimines technologijas, 78 metų ramolikas, kuris ruošiasi stoti prie vienintelės supervalstybės vairo, įgyja mandatą valdyti, yra taip blogai, kad net neįmanoma to apsakyti.

  Be to, svarbus Lukašenkos privalumas yra tas, kad jis neskelbia savo nuomonės apie viešąjį administravimą, karinius reikalus ir kt. privalomu dalyku visam pasauliui — nuo sukrėsto Kremliaus iki nejudančios Kinijos sienų. Amerikos politikai skelbia — ir su dideliu patosu. Štai kodėl stebuklai JAV rinkimuose turi daug didesnę pragmatišką reikšmę kitoms šalims.

  Ir padidėjęs dėmesys Baltarusijos reikalams kartu su paprastu pastebėjimu: "Na, broli, kaltas, aš net nepastebėjau Jungtinių Valstijų" priverčia elgtis su drąsiais atitinkamų valdžios institucijų pareiškimais taip, kaip jie nusipelnė. Pažymėdamas: "Viskas, ką sakote, yra labai įdomu. Beje, kas ten visgi nutiko Mičigane?"

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Temos:
  JAV prezidento rinkimai — 2020 (90)

  Dar šia tema

  Išorės žvalgybos tarnyba perspėja: Vakarai pasirenka savęs sunaikinimo kelią
  Paaiškėjo, kokiomis sąlygomis Trampas perduos valdžią Baidenui
  Žiniasklaida: Trampas planuoja surengti mitingus norėdamas užginčyti rinkimų rezultatus  
  Tegai:
  JAV prezidento rinkimai, prezidento rinkimai, Baltarusija, JAV

  Svarbiausios temos