16:49 2021 Balandžio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1888
 • RUB91.8152
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Pirmasis specializuotas stebėjimo orlaivis "Tu-214ON" pakilo 2011 metais, antrasis — po dvejų metų. Po kelerių metų šiuos orlaivius priėmė Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos, jos išlaikė tarptautinį sertifikatą

  Tolimojo nuotolio radaro stotys, galinga sekimo įranga ir visų strateginių sričių aprėptis — panaikinus Jungtinių Valstijų iniciatyva išardytą Atviro dangaus sutartį, Rusija nusprendė paversti stebėjimo orlaivį "Tu-214ON" kariniu žvalgybinis orlaivis. Apie naujas šių unikalių specialių skrydžių galimybes — RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

  Stebėjimo įrankis

  Jungtinės Valstijos bandė blokuoti mašinų patekimą į stebėjimo skrydžius, pirmiausia nepaaiškindamos priežasčių, o tada nurodė faktą, kad neva prireikė papildomo laiko ir konsultacijų su specialistais, kad patvirtintų naują įrangą.

  214-asis savo pirmąjį ir vienintelį skrydį virš JAV teritorijos atliko 2019 metų balandžio mėnesį. Pakilęs iš "Rosecrans" aerodromo jis skrido virš Kolorado, Naujosios Meksikos ir Teksaso valstijų. Taigi Rusija patikrino keletą didelių karinių objektų: "White Sands" raketų poligoną, "Fort Bliss" bazę, nacionalines laboratorijas Sandijoje ir Los Alamose bei chemikalų sandėlį Pueblo.

  "Tu-214ON" buvo užsakytas JAV antirusiškų sankcijų laikotarpiu. Be kita ko, Vašingtonas sugriežtino reikalavimus Maskvai Dono rėmuose. Visų pirma jie uždraudė skraidymą mažu aukščiu virš Vašingtono, ribotus stebėjimo skrydžius virš Havajų ir Aleutų salų ir atsisakė suteikti stebėtojams nakvynę JAV.

  2020 metų gegužės pabaigoje prezidentas Donaldas Trampas paskelbė JAV pasitraukimą iš susitarimo dėl tariamų Rusijos pakartotinių sutarties pažeidimų. Sausį Maskva taip pat pradėjo pasitraukimo iš Atviro dangaus sutarties procesą.

  Передача спецбортов Ту-214 для Управления делами президента РФ
  Пресс-служба КАПО им. С.П.Горбунова
  Rusijos stebėjimo orlaivis "Tu-214ON"

  Ateities dizainas

  Bet stebėjimo orlaiviai neliks be darbo — jie bus aprūpinti papildoma įranga ir paversti žvalgybiniais lėktuvais. Be to, šiomis transporto priemonėmis galima stebėti Rusijos karinių objektų saugumą, įvertinti įvairių ginklų bandymų rezultatus ir armijos manevrų efektyvumą.

  JAV ir Rusijos vėliavos
  © Sputnik / Michael Klimentyev

  Anot Vladimiro Verbos, koncerno "Vega" ("Ruselectronics" dalis), kuris kuria 214-ųjų įrangą, generalinio dizainerio, lėktuvuose sumontuotos sistemos turi unikalių galimybių oro stebėjimo srityje.

  "Be abejo, jie bus naudingi ginkluotosioms pajėgoms sprendžiant įvairiausias užduotis", — sakė jis interviu RIA Novosti. — Pavyzdžiui, kontroliuoti karių ir objektų matomumą, kartografuoti, įvertinti ledo situaciją".

  Kovo pradžioje buvo pranešta, kad vienas iš "stebėtojų" jau atliko skrydį nauju pajėgumu: jis patikrino karinių objektų, esančių Krymo ir Krasnodaro teritorijos pakrantėse, įskaitant Sevastopolio ir Novorosijsko karines jūrų bazes, maskavimą. išbandytas oro gynybos sistemos sugebėjimas aptikti oro taikinius pasyvios vietos režimu.

  Verba paaiškino, kad radiotechninis kompleksas "Tu-214ON" yra labai panašus į naujausių žvalgybinių lėktuvų "Tu-214R", tačiau jo savybės dėl sutarties sąlygų yra sąmoningai "grubios".

  Боинг OC-135B Открытое небо
  JAV karinių oro pajėgų aviacijos stebėjimo orlaivis OC-135

  "Be aerofotografinės įrangos, yra papildoma stebėjimo įranga, į šoną žiūrintis radaras, ekranas ir IR įranga", — patikslina bendras dizaineris.

  "Tu-214ON" skaitmeninė kamera tiksliai nustato objektų koordinates visame vaizdo lauke, realiuoju laiku ir operatoriaus nurodytu masteliu rodo pagrindinio paviršiaus vaizdus.

  "Skaitmeninė aerofotografija grindžiama tuo, kad kiekvienam kanalui gaunami atskiri kadrai, o po apdorojimo gaunamas didelio tikslumo vaizdas su keliais sluoksniais. Galite jį peržiūrėti bet kokiu sluoksnių deriniu", — sako Verba.

  Самолёт авиационного наблюдения Ту-214ОН (Открытое небо)
  © Sputnik / Максим Блинов
  Aviacijos stebėjimo orlaivis "Tu-214ON" ("Atviras dangus")

  Neišmainoma nuoroda

  Remiantis kūrėjų patikinimu, orlaivį galima lengvai perstatyti, kad atitiktų naujus reikalavimus, ir be jokių ypatingų išlaidų. Tai patvirtina specializuoti ekspertai.

  Taigi, gerbiamas Rusijos karo lakūnas Vladimiras Popovas prisiminė, kad pagal sutartį "Tu-214ON" buvo įrengti kompleksai, skirti fotografuoti vietovę, žemėlapius, nustatyti atskaitos taškus, aptikti ir identifikuoti objektus per nuotraukas ir optoelektroninę įrangą, visos šios informacijos perdavimo sistemas. per kosmosą ar žemės linijas iki valdymo taškų.

  "Vykdydami peržiūrą, jie akivaizdžiai pridės "savą-svetimą" sistemą ir automatizuotas sistemas, skirtas perduoti informaciją į aviacijos ir sausumos pajėgų vadavietes ir valdymo taškus", — sako generolas. — Visa tai paprasčiausiai negalėjo būti išvežta į užsienį, o tai reiškia, kad kodai dažniai gali būti išslaptinti. Juk pagal sutarties sąlygas orlaivyje galėtų būti ir užsienio specialistai — NATO atstovai".

  Eksperto teigimu, papildoma žvalgybinių orlaivių pora iš esmės nepakeis situacijos, tačiau vis dėlto praplės aviacijos ir kosmoso pajėgų kovinius pajėgumus: "Jei jie bus palikt [Specialios paskirties aviacijos skyriuje Sputnik]. Jie, pavyzdžiui, įsikūrę Čkalovskyje, gali būti greitai dislokuoti per pratybas įvairiomis strateginėmis kryptimis".

  Apskritai, vertindamas žvalgybinių lėktuvų vaidmenį, Popovas pabrėžė, kad šiandien be jo neapsieinama, net atsižvelgiant į sukurtą kosmoso žvalgybos sistemą.

  "Prieš pradedant streikuoti reikalinga žvalgyba iš oro, kad būtų galima išsiaiškinti situaciją", — aiškina generolas. "Nuolatinis stebėjimas atliekamas siekiant pašalinti netikėtos atakos faktorių. Daugelis pilotų dabar mėgsta skristi su vadinamosiomis programėlėmis — įvairiais GPS imtuvais. Visos šios programėlės pasirodys visiškai nenaudingas".

  Окружной этап конкурса Авиадартс-2019 в Краснодарском крае
  © Sputnik / Виталий Тимкив
  Pilotai aerodrome šalia bombonešio Su-24M

  Kaip pavyzdį jis pateikė operaciją "Dykumų audra", kurios metu amerikiečiai sąmoningai sumažino GPS sistemos tikslumą, rankiniu būdu įvesdami nedidelius nukrypimus nuo realių rodiklių. Irakiečiai, taikydami į tai operacinių-taktinių kompleksų raketomis, nuolat praleido.

  Jie bandė dėl nesėkmių kaltinti sovietinę techniką ir net reikalavo konfiskuoti, tačiau iš TSRS atsiųsti specialistai greitai išsiaiškino situaciją. Rankiniu būdu apskaičiavus taikinių koordinates, raketos atsigulė su mažiausiu apskritimo nuokrypiu.

  Tegai:
  Rusijos oro ir kosmoso pajėgos, orlaivis, JAV, Rusija

  Svarbiausios temos