16:58 2021 Gegužės 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Kolumnistas
  Gauti trumpą nuorodą

  Karinio jūrų laivyno plėtra išlieka vienu iš ilgiausias jūrines sienas pasaulyje turinčios Rusijos valstybinių prioritetų

  Stabili karinių laivų statybos dinamika visiškai atitinka šiuolaikines grėsmes jūrų ir vandenynų zonose, leidžia Rusijos kariniam jūrų laivynui išlaikyti lyderio pozicijas pasaulyje kiekybinės sudėties, kovinio efektyvumo ir aprūpinimo aukštųjų technologijų ginklais požiūriu.

  Rusijoje didėja didelių karo laivų statybos apimtys, pereinant prie serijinės statybos: "Borej-A" projekto branduoliniai povandeniniai laivai ("Dmitrij Donskoj" ir "Kniaz Potiomkin"), "Admiraliteto laivų statyklose" — du dyzeliniai-elektriniai povandeniniai laivai. 636.3 projekto — "Možaisk" ir "Jakutsk" (atitinkamai šeštasis ir septintasis "Varšavianka" Ramiojo vandenyno laivynui), Amūro laivų statykloje — dvi projekto 20380 korvetės (kol kas be pavadinimų).

  "Sevmaš" keturi strateginiai "Borej-A" projekto povandeniniai laivai jau yra įvairios parengties stadijoje, o "Jasen-M" projekto daugiafunkciai branduoliniai povandeniniai laivai — "Voronež" ir "Vladivostok" — statomi (iš viso aštuoni šio projekto viršgarsinių raketų nešėjai), vyksta darbai ties povandeniniu laivu "Chabarovsk", vykdomi branduolinio povandeninio kreiserio "Belgorod" bandymai.

  Leiskite priminti, kad Rusijos karinis jūrų laivynas 2020 metais buvo papildytas beveik keturiasdešimčia karo ir pagalbinių laivų. Naujausias 955A projekto "Borej" strateginis povandeninių raketų nešiklis "Kniaz Vladimir", 636.3 projekto (Ramiojo vandenyno laivynui) povandeninis laivas "Petropavlovsk-Kamčiatskij", pirmoji 22350 projekto "Admirolas Kasatonovas" serijinė fregata ir didelis desantinio laivo "Piotr Morgunov" projektas 11711 (abu skirti Šiaurės laivynui), naujausias priešmininės gynybos laivas "Jakov Baliaev", projektas 12700 (penktasis serijos ir pirmasis Ramiojo vandenyno laivynui), projekto 20385 korvetė "Gremiaščij", korvetė "Aldar Cydenžapov" (septintoji serijoje ir trečioji Ramiojo vandenyno laivynui), mažas 22800 projekto raketinis laivas "Odincovo" (trečiasis — Baltijos laivynui). 2020 metų pabaigoje buvo padėtas Ramiojo vandenyno laivyno trečiasis ir ketvirtasis "Varšavianka" projektas 636.3.

  "Borejų" paskirtis

  Strateginiai raketiniai povandeniniai kreiseriai "Dmitrij Donskoj" ir "Kniaz Potemkin" sustiprins Rusijos branduolinės triados jūrų komponentą. Šie laivai bus pristatyti į laivyną 2026 ir 2027 metais. "Borej" laive yra tarpžemyninės raketos "Bulava", kurių nuotolis yra iki 8 000 kilometrų (kiekviename kreiseryje yra iki dešimties atskirų valdymo vienetų, kurių talpa iki 150 kilotonų). Rusijos Federacijos strateginių povandeninių pajėgų atnaujinimas yra branduolinio atgrasymo ir nacionalinio saugumo pagrindas.

  Rusijos karinis jūrų laivynas jau turi tris strateginius "Borej": "Jurijų Dolgorukij", "Aleksandr Nevskij" ir "Vladimir Monomach", kurių kiekvienas turi po 16 tarpžemyninių balistinių raketų. Vėlesni laivai iš serijos gali nešti daugiau (išskirtinės savybės nebuvo atskleistos). Rusijos Federacijos gynybos ministerija planavo laivyną aprūpinti tik dešimčia "Borej".

  Ypatingas "Varšaviankos" braižas

  "Varšavianka" šeimos dyzeliniai elektriniai povandeniniai laivai dėl ypatingo slaptumo NATO vadinami "juodąja skyle Pasaulio vandenyne". Šie povandeniniai laivai yra ginkluoti naujausia inercine navigacijos sistema ir automatizuota informacijos ir valdymo sistema, galingomis torpedomis ir raketomis, įskaitant didelio tikslumo raketas. Projekto 636.3 povandeninių laivų serijinė statyba yra labai gerai suderinta.

  Šiuolaikinė "Varšavianka" neša 18 torpedų ir 24 minas, kad sunaikintų povandeninius ir paviršinius taikinius, o svarbiausia — sparnuotąsias raketas "Kalibr".

  Admiral Nachimov
  © Sputnik / Олег Ласточкин

  "Military Watch" tvirtina, kad "Varšaviankos" potencialas leidžia patikimai apsaugoti Rusijos teritorinius vandenis ir šalies pakrantę. Net turėdamas nebranduolinius ginklus, vienas povandeninis laivas gali sunaikinti iki dviejų JAV karinio jūrų laivyno lėktuvnešių smūgio grupių, nes jo akustinio komplekso efektyvumas (aptikimo diapazonas) yra tris kartus didesnis už panašius "partnerių" pajėgumus.

  Šešios Rusijos "Varšaviankos" sugeba visiškai užblokuoti galimo priešo veiksmus ar manevrus Juodojoje jūroje.

  636.3 projekto povandeninio laivo greitis panirus į vandenį yra iki 20 mazgų. Veiksmo spindulys — 2 000 mylių. Autonomija — 45 dienos. Povandeninio laivo matmenys (ilgis 73 m, plotis 10 m, grimzlė 6,2 m) leidžia pasislėpti sekliame vandenyje. Didžiausias nardymo gylis yra 300 metrų. Kalbant apie oro tiekimą jėgainei ir įgulai (52 žmonės), "Varšavianka" gali likti po vandeniu be paviršiaus iki 260 valandų.

  Veiksminga ir patikima karinė technika. Neatsitiktinai Rusijos pagamintus 636 ir 636M projektų povandeninius laivus aktyviai perka užsienio jūrų pajėgos (Kinija — 10 vnt., Vietnamas — 6 vnt., Alžyras — 4 vnt.).

  Nenugalimos korvetės

  Rusijoje aktyviai vystosi artimiausios jūros zonos 3-iojo rango laivų projektai — 20380, 20385 ir 20386 — tai korvetės (anksčiau jos buvo vadinamos patruliniais laivais), kurių darbinis tūris 2 000–3 000 tonų. Tiesą sakant, 20385 ir 20386 yra tobulesnės ir sudėtingesnės 20380 projekto versijos. Taigi, 20385 projekte priešlėktuvinių raketų sistemos "Redut" šaudmenų apkrova padidinta nuo 12 iki 16 kamerų, priešlaivinės raketos "Kh-35 Uran" buvo pakeistos 8 raketomis "Kalibr-NK", o ateityje laive gali būti įrengtos viršgarsinės raketos "Cirkon".

  Priešlaivinių raketų sistemą harmoningai papildo du 30 mm artilerijos laikikliai "AK-630M" (80 šovinių per minutę ir nuotolis iki 21 km), priešlėktuvinių raketų ir artilerijos sistema "Kortik-M" bei nešiojamieji ZRK "Igla".

  Apsaugos nuo torpedos sistemą reprezentuoja kompleksas "Paket-NK" (330 mm torpedos vamzdžiai taip pat gali būti naudojami priešo antvandeniniams ir povandeniniams laivams). Norint aptikti ir sunaikinti povandeninius laivus ant korvetės numatytas denio sraigtasparnis "Ka-27PL". Laive taip pat yra įvairių radiotechninių ginklų. Viena iš svarbiausių 20380 projekto laivų savybių yra antstatas, pagamintas naudojant slaptą technologiją iš daugiasluoksnių kompozicinių medžiagų. Greitis — iki 27 mazgų. Atstumas yra 3 500 mylių. Autonomija 15 dienų. Įgula — 99 žmonės.

  Korvetės tikslas — patruliuoti, kovoti su priešo laivais ir povandeniniais laivais artimoje teritorinių vandenų zonoje, vykdyti raketų ir artilerijos smūgius į pakrantės taikinius ir remti desanto operacijas. Tokie laivai visada bus paklausūs Baltijos, Juodojoje ir kitose jūrose.

  Šiandien šiuolaikinių ginklų dalis armijoje ir laivyne viršija 70 %. Žinoma, tai nėra riba. Rusijos gynybos pramonė padarė mokslo ir technologijų revoliuciją, kuri leido sukurti ginklus, neturinčius analogų pasaulyje.

  Šiandieniniame daugiapoliame pasaulyje aukštųjų technologijų ginklų sistemos Rusiją paverčia tikrai suverenia ir nenugalima. Rusijos karinio jūrų laivyno operaciniai-strateginiai dariniai: Šiaurės, Ramiojo vandenyno, Baltijos ir Juodosios jūros laivynai, taip pat Kaspijos flotilė — sprendžia nacionalinės jūrų politikos uždavinius atitinkamomis regioninėmis kryptimis. Kiekybinė ir kokybinė laivynų sudėtis palaikoma tokiu lygiu, kuris atitinka Rusijos Federacijai kylančias grėsmes regionine kryptimi.

  Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

  Tegai:
  Rusija, laivynas

  Svarbiausios temos