15:54 2018 Gruodžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1425
 • RUB75.8985
  Karaimų mergina kviečia svečius. Nuotrauka iš įvykio vietos

  Karaimai Lietuvoje: vieno medžio stipri šaka

  © Sputnik / Александр Липовец
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  16510

  Šiomis dienomis Trakuose — neformalioje Lietuvos karaimų sostinėje — vyksta 14 tarptautinė Karaimų kalbos ir kultūros stovykla. Karaimų paveldo išsaugojimo projektą remia Vyriausybė.

  VILNIUS, liep 7 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Paragauti kibinų ir pagal senovinį receptą pagamintos chalvos galima karaimų tradicinių amatų pamokų metu, nes karaimų bendruomenė Trakuose surengė atvirų durų dieną. Užsieniečiai, vaikštinėjantys Karaimų gatve, kviečiami susipažinti su ilga Lietuvos karaimų istorija.

  "Lietuvos valstybė brangina karaimus ir suteikia paramą Lietuvos Karaimų kultūros bendrijos projektams. Šią tarptautinę karaimų kalbos ir kultūros stovyklą palaikė Vyriausybė. Papildomą paramą gauna mūsų religinė bendruomenė. Mes su valstybe labai gerai bendradarbiaujame ir remiame vieni kitus", — sakė Sputnik Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė Karina Firkavičiūtė.

  Аутентичный Дом общины караимов в Тракае
  © Sputnik / Александр Липовец
  Karaimų autentiškas namas Trakuose

  Karaimai apsigyveno Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėse XIV amžiaus pabaigoje. Manoma, kad Vytautas galėjo išsivesti karaimus, nukovęs netoli Azovo vieną iš ordų. Apie 350 karaimų šeimų buvo apgyvendinta šalia Trakų ežerų prie pagrindinės Lietuvos kunigaikščių pilies.

  Караимские куклы
  © Sputnik / Александр Липовец
  Karaimų žaislai

  Karaimai-kariai saugojo tiltus ir salos pilį, kiti žmonės prekiaudavo, dirbo žemę žemdirbystę, vertėsi amatais ir dirbo vertėjais. Vėliau karaimai apsigyveno visoje Lietuvos teritorijoje.

  Символический ключ караимской религиозной общины
  © Sputnik / Александр Липовец
  Simbolinis karaimų religinės bendruomenės raktas

  Didžiausios bendruomenės įsikūrė Biržuose, Naujamiestyje, Pasvalyje, Panevėžyje. Šiandien Lietuvoje gyvena apie 250 karaimų.

  Кибинай
  © Sputnik / Александр Липовец
  Kibinai Trakų pardotuvėje

  "Beveik per šešis su puse amžius karaimai integravosi Lietuvos visuomenę, bet neprarado savo kultūros. Mūsų bendrijos nariai gali laisvai rinktis savo likimą, bet dauguma stengiasi išsaugoti savo identiškumą, savo šaknis. Nėra tokių karaimų, kurie atsisakytų savo tautybės. Šioje stovykloje dalyvauja vaikai iš mišrių šeimų, bet jie stengiasi išsaugoti istoriją ir savo protėvių tradicijas", — sakė Firkavičiūtė.

  Традиционные орнаменты вышивки караимов
  © Sputnik / Александр Липовец
  Tradiciniai karaimų siuvinėjimo ornamentas

  Lietuvos karaimų kultūros bendrija įkurta 1988 metais. Karaimų religinė bendruomenė buvo teisėtai priskirta prie devynių tradicinių religinių bendruomenių.

  Табличка Караимской улицы в Тракае
  © Sputnik / Александр Липовец
  Karaimų gatvės lentelė Trakuose

  Karaimų bendrija gavo juridinio asmens teises ir kenesą(karaimų maldos namai — Sputnik) Vilniuje. Kenesa buvo restauruota 1993 metais ir iš naujo pašventinta.

  Кенасса - храм караимов
  © Sputnik / Александр Липовец
  Kenesa — karaimų maldos namai

  Pagal religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymą, Lietuvos vyriausybė kiekvienais metais skiria lėšas karaimams lygiai kaip ir kitoms religinėms bendruomenėms. Karaimai tapo neatskiriama istorinio, dvasinio bei socialinio Lietuvos palikimo dalimi.

  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos