19:24 2019 Liepos 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Vilnius Street Art festivalis. Archyvinė nuotrauka

  Vilnius pasiners į "Street Art"

  © Фото: Vilnius Street Art Festival
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  94 0 0

  Jau ketvirtą kartą Vilniuje vyks gatvės meno festivalis "Vilnius Street Art". Organizatoriai žada netikėtą programą, šiemet festivalis dėmesį skiria visam miestui.

  VILNIUS, rugp 19 — Sputnik. Festivalio "Vilnius Street Art" atidarymas vyks rugpjūčio 23 dieną Energetikos ir technikos muziejuje, praneša sostinės savivaldybė.

  Šiemet į festivalį žvelgiama kaip į vientisą tekstą, kurį galima redaguoti meninėmis intervencijomis — pabrėžti, papildyti, atskleisti paslėptas reikšmes ir istorijas. Anot organizatorių, atidžiai stebint urbanistinę aplinką aiškėja, kad joje išties dominuoja ne pastatai, o transporto ir inžineriniai sprendimai, įvairios smulkiosios architektūros formos. Todėl šiemet festivalis skirs dėmesį gatvėms, stotelėms, garažams, troleibusams, eismo švieslentėms ir kitiems pravažiuojamiems ir praeinamiems statiniams.

  "Menininkai atliks įvairias redakcijas ir lauks, kaip į jas atsilieps miestas ir miestelėnai", — sako festivalio vadovė Ūla Ambrasaitė.

  Pernykščio festivalio "Vilnius Street Art" darbai buvo sutelkti sostinės Stoties rajone ir pabrėžė šių greitai besikeičiančių apylinkių charakterį, iškėlė klausimus apie rajono ateitį.

  Vilniuje atsiras krioklys

  Didžiausias ir pagrindinis šių metų festivalio "Vilnius Street Art" darbas atsiras ant Neries krantinėje, Žvejų gatvėje, iškirtus medžius atsivėrusio Seimo garažų pastato. Architektas Ignas Lukauskas ant jo fasadų klijuos realistinį fototapetą ir į miestą perkels stambų gamtinį objektą — krioklį.

  "Tokią idėją padiktavo pastato terasos ir upės kaimynystė. Lietuvoje neturime didelio krioklio, taigi dabar turėsime", — sako Lukauskas.

  Darbas bus atliktas nuo seno gatvės menininkų naudojama technika — plakato klijavimu. Popierius dyla ir kartu su juo keičiasi pats darbas, taigi miestiečiai stebės natūralų krioklio gyvenimą.

  Poezija ir išnykstantis troleibusas

  Šių metų netikėtumas — prie vizualaus meno festivalio prisijungęs poetas. Festivalis įsibraus į virš judriausių Vilniaus gatvių kabančias eismo informacines švieslentes. Šie trijų arba keturių eilučių ekranai labai primena haiku — trumpų japoniškų eilėraščių — formatą.

  Aktorius Robertas Daunis jaunesnysis. Archyvinė nuotrauka
  © AP Photo / Vianney Le Caer/Invision

  Naktimis jos skleis šias ir kitas eiles, kurias sukūrė Žygimantas Kudirka, tekstų autorius, reklamos kūrybininkas ir muzikos atlikėjas, žinomas Mesijaus sceniniu vardu.

  Dar viename netradiciniame projekte fotomanipuliacijų menininkas Liudas Parulskis transformuos vienus ryškiausių Vilniaus simbolių — troleibusus. 3-iojo maršruto troleibusas, riedantis per įvairiais laikotarpiais statytus rajonus, taps kolekcionieriumi ir susirinks jam labiausiai patinkančius Vilniaus langų ir durų pavyzdžius. O 17-ojo maršruto troleibusas keletą kartų per dieną išnyks, Gedimino prospekte šalia Lukiškių aikštės. Liudas Parulskis kvies miestiečius pažaisti troleibuso gaudynes ir fotoaparatu užfiksuoti jo dingimą.

  Suplevėsuos vėliavos

  Dar viena gatvės menui neįprasta erdvė — daugybė mieste styrančių ir dažniausiai nenaudojamų vėliavų stiebų.

  "Gero vėjo klubas" ant jų iškels jūrinėmis vėliavomis užšifruotas žinutes miestui. Taip festivalis, pasiskolindamas Vilniaus gatvės menininko, žinomo 209 slapyvardžiu, idėją, sieks atgaivinti dažniausiai apleistus miesto flagštokus ir skatins jais naudotis visus miestiečius.

  Festivalio "Vilnius Street Art" renginiai

  Rugpjūčio 23 dieną, 19:00 Energetikos ir technikos muziejuje vyks pokalbis "Gatvės menas kaip alternatyvi mokykla". Dalyvauja architektas Vytautas Biekša, alternatyvos tinklaraštininkė Daina Dubauskaitė, miesto antropologė Jekaterina Lavrinec, festivalio kuratorės Ūla Ambrasaitė ir Gabija Grušaitė.

  Rugpjūčio 24 dieną, 19:00 priešais "Lietuvos" kino teatrą vyks pokalbis su Žygimantu Kudirba ir "Mesijus x Münpauzn" koncertas.

  Rugpjūčio 25 dieną, 19:00 (vieta bus patikslinta) vyks pokalbis "Smulkioji architektūra. Kokia ir kodėl?". Dalyvaus architektūros istorikė Marija Drėmaitė, architektai Justinas Dūdėnas ir Gilma Teodora Gilytė.

  Svarbiausios temos