19:24 2019 Liepos 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Buvusios Vilniaus geto bibliotekos pastatas, archyvinė nuotrauka

  Buvusioje Vilniaus geto bibliotekoje įsikurs Holokausto Lietuvoje muziejus

  © Sputnik/ Alisa Babickaya
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (58)
  10411

  Buvusioje Vilniaus geto teritorijoje esantis istorinis pastatas gavo kultūros vertybės statusą, jame bus įkurtas Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinis muziejus, kas padės autentiškai perteikti Holokausto aplinkybes ir raidą Lietuvoje

  VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Į Kultūros vertybių registrą įrašytas pastatas Žemaitijos gatvėje 4, Vilniuje, reikšmingas žydų kultūrai ir istorijai Lietuvoje, praneša portalas madeinvilnius.lt.

  Prie kultūros paveldo departamento veikianti Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė šiam objektui suteikti teisinę apsaugą dėl jo archeologinių, architektūrinių ir istorinių vertingųjų savybių.

  Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažymėjo, kad buvusioje Vilniaus geto vietoje išlikęs pastatas, kuriame prieškariu veikė viešoji "Meficei Haskala" biblioteka, o vėliau ─ Vilniaus geto biblioteka, šiuo metu yra nenaudojamas, jis priklauso Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui.

  Šito muziejaus iniciatyva pastate ateityje ketinama įkurti Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinį muziejų, kuriame būtų eksponuojamas  gausus žydų kultūrinis paveldas ir holokausto istorija Lietuvoje. Minint žydų genocido dieną, kasmet ten skaitomos Holokausto aukų vardai ir pavardės.

  Черно-белые фотографии на домах Вильнюса
  © Sputnik / Алиса Бабицкая
  Istorinis pastatas, kuriame prieškariu veikė viešoji "Meficei Haskala" biblioteka, vėliau — Vilniaus geto biblioteka

  Holokausto ekspozicija

  Dabartinė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Holokausto ekspozicija, esanti Pamėnkalnio gatvėje 12, nebepajėgia priimti vis didėjančio lankytojų srauto, dėl netinkamų eksponavimo sąlygų neturi galimybės rodyti unikaliausių muziejaus kolekcijos Holokausto eksponatų, tokių, kaip Vilniaus geto kalinių sukurtas plastinis Vilniaus miesto planas.

  Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus fondai saugo didžiulę Holokausto dokumentų kolekciją — dienoraščius, nuotraukas, afišas, meno kūrinius, asmeninius daiktus, garso ir vaizdo įrašus.

  Šis gausus kultūrinis paveldas ir Holokausto istorija bus pristatomi būsimojo Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinio muziejaus ekspozicijose.

  Būsimo muziejaus vieta pasirinkta neatsitiktinai — buvusioje Vilniaus geto teritorijoje esantis istorinis pastatas padės autentiškai perteikti Holokausto aplinkybes ir raidą Lietuvoje.

  Žydų getas Vilniuje

  Vilniaus senamiestyje, kaip ir daugelyje kitų nacistinės Vokietijos okupuotų miestų,  1941 metų rugsėjo 6 dieną buvo įkurtas žydų getas. Tuo metu Vilniuje gyveno apie 57 tūkstančiai žydų, per visą geto gyvenimo laikotarpį gete buvo uždaryta apie 50 tūkstančių žmonių.

  Vilniaus getas likviduotas iki 1943 metų rugsėjo 23-24 dienomis. Iš 57 tūkstančių Vilniaus žydų, pasibaigus karui gyvi liko tik apie du tūkstančiai.

  Žydiškoji valdos ir pastatų istorija prasideda apie 1864-uosius metus, kuomet tų metų gatvių, namų ir savininkų sąrašuose posesija Nr. 1571 priskiriama savininkei Zeldai Arijavai, o dar po 19 metų oficialiuose dokumentuose dviejų aukštų mūrinis namas su kieme esančiais ūkiniais pastatais figūruoja kaip žydų religinės valdybos reikmėms naudojamas, nors ir priklausantis tai pačiai savininkei.

  Istorizmo stiliaus paveldo objektas buvo ne kartą rekonstruotas ir pertvarkytas.

  Pačioje XIX amžiaus pabaigoje carinės Vilniaus dūmos leidimu sklypas pritaikomas ir prekybai — įrengiami sandėliai ir prekystalis.

  XX amžiuje, po kapitalinės rekonstrukcijos ir 1927 metais įvestų vandentiekio ir kanalizacijos sistemų, pastato funkcijos susiejamos su kultūrine-visuomenine veikla: iki II-ojo pasaulinio karo jame veikė Mefitsei-Haskalah viešoji biblioteka su 45 tūkstančių leidinių rinkiniu, karo metais ji tapo savotišku daugiafunkciu centru, kadangi šalia bibliotekos veikė Vieningoji (žydų) partizanų organizacija, skaitykla, archyvas, statistikos biuras, mokslininkų kabinetai, muziejus, paštas ir kitos organizacijos. 

  XX amžiaus II pusėje pastatas taip pat naudotas kultūros ir švietimo poreikiams.

  Šiuo metu pastatas Žemaitijos gatvėje 4 yra avarinės būklės, jam reikalingi stabilizavimo darbai, todėl Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pateikė pasiūlymą kultūros paveldo departamentui pastatą įtraukti į Kultūros vertybių registrą.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (58)

  Dar šia tema

  "Mes nežudėme": lietuvis parašė knygą apie žydų genocidą
  Vokietijoje atidaromas paminklas Lietuvos žydų atminimui
  Taikos teisuoliai: Slaviko ir Antalio atminimo paroda
  Tegai:
  geto, muziejus, Holokaustas, Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinis muziejus, Lietuva, Vilnius

  Svarbiausios temos