23:50 2020 Rugpjūčio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  75

  Sustoti ir pasigrožėti menininkų darbais pritraukia Gintaro įlanką puošianti unikali nendrinių skulptūrų ekspozicija, kuri rudens lygiadienį, Baltų vienybės dieną, bus sudeginta teatralizuoto renginio metu

  Vilnius, rugpiūčio 6 — Sputnik. Visą vasarą, iki rug­sė­jo 22 dшутos Gintaro įlan­ką, Juodkrantėje puoš penkios Lie­tu­vos ir Latvi­jos me­ni­nin­kų su­kur­tos nendrinės skulp­tū­ros, praneša  Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras "Agila".

  Šiais metais nendrinių skulptūrų kūrybinėje stovykloje kūrė patirties jau turintis menininkas iš Latvijos Zigmunds Vilnis, menininkas iš Birštono Martynas Gaubas, autorius iš Šilutės Andrius Sirtautas. Autorius Kazys Venclovas kūręs pačiame pirmajame nendrinių skulptūrų simpoziume. Pirmąkart dalyvavo menininkė iš Vilniaus Viktorija Bitinaitė Stankevičienė.

  Kiekvienas skulptūrų ekspozicijos meno kūrinys turi savo reikšmę ir prasmę, kuria dalinasi patys jų kūrėjai.

  "Mirusios kopos"

  "Paradoksalu, į mirusias kopas žvelgiu kaip į gyvas. Po smėliu slepiasi kaimai ir senosios kapinaitės. Jos vėjo talžomos juda nuo vieno vandens prie kito. Skulptūros užpildymas yra ažūriškas ir vertikalus, simbolizuojantis kopų supustymo bangeles", — dalijasi skulptūros autorius Andrius Sirtautas.

  Mirusios kopos Nuotr. J. Gedžiuvienės
  © Photo : A. Sirtautas : "Mirusios kopos"
  Autorius Andrius Sirtautas "Mirusios kopos"

  "Neprarastas ryšys"

  Skulptūros autorius Martynas Gaubas pažymi, kad vykstant šių dienų urbanizacijai, industrializacijai bei socializacijai galima teigti, kad atstumas tarp žmogaus ir gamtos vis didėja.

  "Tačiau neįsivaizduosime šiuolaikinio interjero be augalo ar naminio gyvūno. Sutinku, kad tai įgauna šiek tiek kitokias formas, bet tikiu, kad ir toliau žmogus sieks būti arčiau gamtos. Nes tik turėdamas santykį su gamta, žmogus gali būti laimingas, harmoningas ir mylintis", — sako memininkas.

  Skulptūroje pavaizduota dekoratyvus žmogaus siluetas atvira širdim. Lyg kamienas jungiantis vandenį bei orą, žuvis bei paukščius sukurdamas ramybės, bei harmonijos pojūtį.

  Neprarastas ryšys
  © Photo : Autorius M. Gaubas : "Neprarastas ryšys"
  Autorius Martynas Gaubas "Neprarastas ryšys"

  "Mėnesiena"

  Kazio Venclovo skulptūra sukurta panaudojant konstrukcijos ažūriškumą bei plastinius elementus būdingus Kuršių nerijos krašto vėtrungėms, sukuriant stilizuotą iki ženkliškumo žuvies įvaizdį, kuri perteikia marių nuotaiką, ramią mėnesienos naktį.

  Mėnesiena
  © Photo : Kazys Venclovas : "Mėnesiena"
  Autorius Kazys Venclovas

  "Krikštas"

  Pasak skulptūros  autorės Viktorijos Bitinaitės Stankevičienės, ši skulptūra skirta pagerbti, atkurti labai archajišką pamario krašto tradiciją — "krikštų" statymą. Medinis antkapinis paminklas krikštas buvo statomas kojūgalyje, o jo kotas siekdavo kapo duobės dugną. Jo medieną ir formą lėmė mirusiojo lytis ir amžius.  

  "Atvykusi į Juodkrantę radau nuostabų paskutinei kuršei, kuršinininkei Annai Pietsch statytą krikštą. Apsidžiaugiau, kad jis sukurtas būtent mano pamėgtas varlės — rupūžės silueto su karūna — lelija arba tulpe vietoje galvos. Manoma, kad siela prieš iškeliaudama pasiilsi nutūpusi ant krikšto ir tada kyla aukštyn į dangų", — sako menininkė.

  Krikštas
  V. BItinaitė / "Krikštas"
  Autorė Viktorija Bitinaitė Stankevičienė "Krikštas"

  "Pilkasis garnys "

  "Pilkieji garniai būdami XVIII amžiaus Juodkrantės gyvenvietės įprastos kasdienybės dalimi, palaipsniui pralaimėjo kovą Didiesiems kormoranams, užleisdami jiems savo lizdus ir pasitraukdami į pakraščius", — pasakojo skulptūros autorius iš Latvijos Zigmunds Vilnis.

  Pilkasis garnys
  © Photo : Z. Vilnis : "Pilkasis garnys"
  Autorius Zigmunds Vilnis "Pilkasis garnys"

  Kasmet pavasarį Gintaro įlankoje, Juodkrantėje darbuojasi menininkų būrys. Gintaro įlankoje jie palieka po įspūdingą nendrinę skulptūrą, o iš jų suformuota unikali nendrinių skulptūrų ekspozicija ant vandens — džiugina praeivių akis.

  Per rudens lygiadienį, Bal­tų vie­ny­bės die­ną, šios skulptūros bus paaukotos. Su­de­gin­ant kūrinius pagerbiamos saulės palydos ir protėvių atminimas. Rudens lygiadienio šventės metu skulptūros virsta liepsnojančiais meno kūriniais.

  Per daugiau nei dešimtį metų, šis nendrinių skulptūrų virsmas skulptūriniais laužais, jau įsitvirtino bei tapo tradicija ir vietos kultūros dalimi, reprezentuojančia menininkų bei vietinių gyventojų darnų santykį su juos supančia aplinka. Kasmet "gimstančios" naujos nendrinės skulptūros Gintaro įlankoje, Juodkrantėje, bei kulminacinis renginys pritraukia vis daugiau svečių.

  Dar šia tema

  Juodkrantėje prasideda trijų dienų Pamario krašto žvejo šventė
  Neringa kviečia į muziką ir ekologiją jungiantį festivalį "Nepaklusniųjų žemė"
  Konkursas: naujos nendrinės skulptūros Gintaro įlankai Juodkrantėje
  Tegai:
  nendrinės skulptūros ant vandens, Baltų vienybės diena, Gintaro įlanka, Juodkrantė

  Svarbiausios temos