00:04 2019 Sausio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1402
 • RUB75.6267
  Gedimino kalnas, archyvinė nuotrauka

  Kultūros ministerija: nuošliaužų Gedimino kalne neišvengsime

  © Facebook/Vilniaus miesto savivaldybė
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  Gedimino kalno nuošliauža (44)
  31 0 0

  Gedimino kalno tvarkybos darbai tęsiasi, juos planuojama pabaigti 2018-ųjų antrojoje pusėje

  VILNIUS, rugpjūčio 25 — Sputnik. Artėjant tiek rudeniui, tiek žiemos sezonui galima tikėtis naujų nuošliaužų Gadimino kalne, pranešė portalas madeinvilnius.lt su nuoroda į kultūros viceministro Renaldo Augustinavičiaus pareiškimą.

  Šiuo metu tęsiami Gedimino kalno tvarkybos darbai, kuriuos planuojama pabaigti 2018-ųjų antrojoje pusėje.

  Archeologiniai tyrimai, turėję pasibaigti iki rudens pradžios, dėl oro sąlygų gali užtrukti. Ant Gedimino kalno neseniai pradėjo dirbti bokštinis kranas ir ekskavatorius-voras, jie šiaurės vakarų pusėje padės sumontuoti pirmąsias akmenų prikrautas dėžes. Šie gabionai skirti kalno šlaitams tvirtinti.

  "Mes juk, iš esmės, galinėjamės su laiku, tai mums būtinai reikia mechanizuotos pagalbos, nes rankiniu būdu mes tiesiog nesuspėtume pasiruošti žiemai", — teigia Augustinavičius.

  Anot jo, artėjant tiek rudeniui, tiek žiemos sezonui išvengti nuošliaužų kalne nepavyks, tačiau pati situacija yra nuolat stebima.

  Liūčių metu specialistai kartu su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono kariais nelaidžia vandeniui danga išklojo Aukštutinių rūmų kiemelius ir teritoriją tarp rūmų ir gynybinės sienos. Taip pat nelaidžia vandeniui danga uždengtos archeologinių tyrimų vietos kalno aikštelėje.

  Nelaidi danga neleis lietaus vandeniui susigerti į gruntą ir nukreips srovę į miesto nuotekų sistemas.

  Šiuo metu pavojingos zonos yra atitvertos, į jas lankytojai patekti negali, tačiau į Gedimino kalną galima pakilti Vakarinio bokšto link istoriniu keliu nuo Vilnelės pusės.

  Griuvimo istorija

  Valstybės simbolio — Gedimino kalno — būkle ypač susirūpinta, kai pernai vasarį nuo jo nuslydo didelė nuošliauža. Spalį, po gausaus lietaus, susidarė dar viena didelė nuošliauža.

  Nacionalinio muziejaus teigimu, įgriuvos, medžių išvartos, paviršinio sluoksnio nuošliaužos Gedimino kalno šlaituose pastaraisiais dešimtmečiais atsirasdavo periodiškai. Tam įtakos turi ir intensyvus eismas Vrublevskio bei Arsenalo gatvėse, keltuvas, statybos prie kalno, dėl kurių nukasama šlaitų dalis. Šie veiksniai paskatino susidaryti įgriuvas Antrojo pasaulinio karo metais iškastų ir atmestinai užpiltų tunelių vietoje, pakeitė hidrologinę situaciją.

  Dėl sudėtingos Gedimino kalvos, kuri yra beveik 40 metrų aukščio, geologinės struktūros ir stačių šlaitų praeityje būta ir katastrofiškų grunto nuošliaužų. Viena iš jų, istorinių šaltinių liudijimu, — Gedimino kalno nuošliauža 1396 metais, kuri nuslinko nuo kalno vakarinio šlaito ir sugriovė Vilniaus vaivados Montvydo rūmus bei nusinešė net 15 žmonių gyvybes. Šiam šlaitui sutvirtinti XVI amžiuje buvo įrengta atraminė siena.

  Temos:
  Gedimino kalno nuošliauža (44)

  Dar šia tema

  Likviduojami dviejų naujų Gedimino kalno nuošliaužų padariniai
  Gedimino kalno būklė privertė valdžią paskelbti ekstremalią situaciją
  Gedimino kalne karo metu įrengtų tunelių ieškos Lenkijos specialistai
  Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite bus pašalintas blogas gruntas
  Gedimino kalno rekonstrukcija kainuos 3,1 mln eurų
  Tegai:
  nuošliauža, Gedimino kalnas, Kultūros ministerija, Renaldas Augustinavičius, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos