11:37 2019 Liepos 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Vytis, archyvinė nuotrauka

  Seimas įstatymu įpareigoja statyti Lukiškių aikštėje Vyčio skulptūrą

  © Sputnik / Александр Липовец
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  Lukiškių aikštės laisvės simbolis — "partizanų" bunkeris ar Vytis (15)
  55 0 0

  Seimas antradienį nustatė, kad Lukiškių aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė, kurioje privalo stovėti Vytį vaizduojantis monumentas

  VILNIUS, gruodžio 12 — Sputnik. Seimas priėmė įstatymą,  kuris įtvirtina, kad aikštė Vilniuje, kaip istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turi atlikti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę (kultūrinę bei rekreacinę) funkcijas, rašo Seimo spaudos tarnyba.

  Todėl projektiniai sprendimai turi apimti ir suderinti šias tris funkcijas.

  "Dominuojančiu Lukiškių aikštės akcentu turi būti joje įrengtas memorialas Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę aukoms ir istorinį Lietuvos laisvės kovų simbolį Vytį vaizduojantis monumentas", — rašoma pranešime.

  Numatoma, kad memorialiniai Lukiškių aikštės akcentai turi apimti ir atspindėti "kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą, 1863-1864 metų sukilėlių egzekucijos vietą ir jų atminimo įamžinimą".

  Be to nustatoma, kad projektiniai sprendimai derėtų su Aukų gatvėje 2A veikiančiu Genocido aukų muziejumi ir būtų parengti kompleksiškai įvertinus Pamėnkalnio urbanistinių sprendimų perspektyvą.

  Įstatymu įpareigoja Vyriausybę, įtraukdama visuomenės, kultūros, akademinės bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų atstovus iki 2018 metų balandžio 31 dienos  parengti ir patvirtinti memorialo ir Vyčio monumento projektą, pagal kurį Lukiškių aikštė būtų galutinai sutvarkoma ir Lietuvos "laisvės kovos" įamžinamos ne vėliau kaip iki 2018 metų gruodžio 31 dienos, deramai užbaigiant Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio jubiliejų.

  Taip pat siūloma, kad Vyriausybė metiniame valstybės biudžete numatytų lėšas, reikalingas šio projekto įgyvendinimui.

  Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Kultūros komitetas, projektą plenariniame posėdyje numatoma svarstyti gruodžio 21 dieną.

  Grupė Seimo narių praeitą savaitę pateikė Seimui įstatymo projektą, kuriuo siūlė įstatymu įtvirtinti aikštės valstybinę reprezentacinę funkciją ir joje įrengti Vyčio paminklą. Projektą nusprendė įregistruoti po to, kai Kultūros ministerijai surengus kūrybines dirbtuves dėl laisvės kovotojų įamžinimo Lukiškių aikštėje, komisija nugalėtoju pripažino ne Vyčio skulptūrą, o partizanų bunkerį primenantį paminklą. Tuo pasipiktino dalis visuomenės ir politikų, siekusių, kad aikštėje būtų pastatyta Arūno Sakalausko Vyčio skulptūra.

  Pirmą vietą Lukiškių aikštės memorialo konkursą laimėjo Andrius Labašauskas, kuris sumanė sukurti aikštėje kalvelę, kurį leistų aikštėje atsigulus ilsėtis taip, kad matytum Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią, o buvę KGB rūmai liktų už nugaros, praeityje. Architektas pasitelkė "partizanų" bunkerio pavyzdžiu.

  Tačiau kitą dieną po konkurso rezultatų paskelbimo Kultūros paveldo departamentas pareiškė, kad Labašausko "partizanų" bunkerį simbolizuoantis projektas neatitinka Lukiškių aikštės istorinio "lygaus reljefo".

  Galiojančiame ir viešame Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akte, kuriuo nustatytos Lukiškių aikštės vertingosios savybės, viena iš saugomų vertingųjų savybių įvardintas šios istorinės aikštės "lygus reljefas".

  Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigė interviu "Žinių radijui", kad išrinktas "partizanų" bunkerio projektas Lukiškių aikštės memorialui visai nekeičia aikštės reljefo.

  Lietuvoje "patizanais" vadinami ir "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikusios ginkluotosios grupės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Antisovietinio nacionalistinio judėjimo klestėjimas Lietuvoje vyko 1944-1947 metais.

  Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje. Be to "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių nužudymo karo metu, bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paparstų tarybiniai valdžiai palankių piliečių sunaikinimo.

  Temos:
  Lukiškių aikštės laisvės simbolis — "partizanų" bunkeris ar Vytis (15)

  Dar šia tema

  Labašauskas turi įrodyti, kad jo "bunkeris" nepažeis Lukiškių aikštės reljefo
  Paminklas "Vyčiui" — dovana Lietuvai Valstybės 100-čio proga
  Tegai:
  Vytis, Lukiškių aikštė, Vilnius

  Svarbiausios temos