02:25 2019 Liepos 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.4625
  Vilniaus geto dienoraštis, archyvinė nuotrauka

  Pirmą kartą lietuvių kalba pasirodė "Vilniaus geto dienoraštis"

  © Lietuvos žydų bendruomenė
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (58)
  12710

  Vilniaus gete atsidūręs paauglys Icchokas pradėjo rašyti dienoraštį, kuris dabar laikomas istoriniu Lietuvos žydų Holokausto liudijimu, tik po 75 metų "Vilniaus geto dienoraštis" prabilo lietuviškai

  VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Minint Vilniaus geto sunaikinimo 75-ąsias metines, pirmą kartą lietuviškai prabyla žydų berniuko Icchoko Rudaševskio rašyti dienoraščiai — ypatingas ir pasaulyje žinomas Holokausto istorijos šaltinis.

  15-mečio vilniečio Icchoko Rudaševskio šeimai per didįjį Vilniaus geto naikinimą 1943-iųjų rugsėjį pavyko išsigelbėti ir jie dvi savaites glaudėsi slėptuvėje, senamiesčio Dysnos gatvėje, 4-ojo namo palėpėje. Tačiau jų slėptuvė buvo aptikta ir šeima sušaudyta Paneriuose. Vienintelė, kuriai pavyko išsigelbėti, Icchoko pusseserė Sorė, kuri ir atrado berniuko rašytą dienoraštį.  

  "Kai jie buvo sušaudyti Paneriuose, jo pusseserė Sorė išgyveno. Ją mama pastūmė bėgti į mišką, ir grįžo 1944 metų liepą į Vilnių, nuėjo į tą slėptuvę ir ten atrado pusbrolio knygelę, nuvalė, perskaitė, nes šeima žinojo, kad jis nuolat rašo, bet jis slėpė. Ji pamatė, kad tai jų gyvenimo kronika. Ji rašė, kad kai skaito dienoraštį, berniukas tarsi stovi prieš akis. Perdavė poetams, Suckeveriui (Vilniuje gyvenęs žydų kilmės rašytojas, Vilnaius geto kalinys — Sputnik), taip ta knygelė buvo išsaugota,pateko į Izraelį ir buvo publikuota", — pasakojo LRT knygos vertėjas, sudarytojas Mindaugas Kvietkauskas.

  Pasak Kvietkausko, šį dienoraštį Avromas Suckeveris pirmą kartą publikavo 1953 metais originalo jidiš kalba, taip pat jis išverstas į hebrajų, prancūzų, anglų kalbas. Pirmą kartą jis pasirodė lietuviškai. Tiesa, lietuviškas vertimas pateikiamas kartu su originalu jidiš kalba.

  Dienoraščio originalas yra saugomas IYVO institute Niujorke.    

  "Icchokas pradėjo rašyt, prirašė iki vidurio ir apvertė ją, ir pradėjo iš kito galo rašyti. Knygelė baigiasi pačiame viduryje. Galime klausti, kodėl, bet mano spėjimas, gal jis nenorėjo, kad ji baigtųsi, artėtų pabaiga, nemažėtų puslapiai, nes jis labai vylėsi išgyventi", — sakė Kvietkauskas.

  Rudaševskiui, kai jis rašė dienoraštį, buvo 14 metų, gete jis sutiko 15-ąjį gimtadienį, tačiau 16-ojo nebesulaukė. Dienoraštį jis rašė dvejus metus nuo 1941-ųjų.

  Lietuvos žydų bendruomenės iniciatyva sutelkta daug pastangų išversti jidiš rankraščio tekstą į lietuvių kalbą, surinkti archyvinę medžiagą, skirtą pirmajam "Vilniaus geto dienoraščio" leidimui lietuvių kalba.

  Jad Vašemo muziejaus duomenimis, Holokausto metu Europoje nužudyta apie 1 milijoną žydų vaikų.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (58)

  Dar šia tema

  Vanagaitė gavo EŽK apdovanojimą už knygą apie žydų genocidą Lietuvoje
  Maskvoje parodys dokumentinį filmą apie žydų žudynes Lietuvoje
  Linkevičius: Lietuvos valstybės sukūrimas neįsivaizduojamas be žydų indėlio
  Tegai:
  žydai, knyga, Lietuva

  Svarbiausios temos