20:16 2019 Gegužės 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1172
 • RUB72.1926
  Lietuvos rašytoja Rūta Vanagaitė, archyvinė nuotrauka

  "Išėmė iš radarų": Vanagaitė papasakojo, kad ją Lietuvoje ignoruoja

  © Photo: facebook / Дом в Нью-Йорке / Verus Real Estate‎
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  8810

  Pasak Lietuvos rašytojos Rūtos Vanagaitės, ji turi naujų projektų, tačiau vargu, ar jai bus leista pristatyti juos skaitytojams Lietuvos Respublikoje

  VILNIUS, gegužės 24 — Sputnik. Lietuvos rašytoja Rūta Vanagaitė, knygos apie žydų likimą Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu autorė, kuriai Briuselyje buvo įteiktas apdovanojimas už Holokausto atminimą, apgailestavo, kad nė viena leidykla šalyje nebepublikuos jos knygų, ir kad per visus nepriklausomybės metus šalis pasirodė nepasirengusi "nei demokratijai, nei tiesai".

  Trečiadienį didžiojoje Briuselio sinagogoje įvyko iškilminga ceremonija, kurios metu Vanagaitė gavo prestižinį Rabino Moshe Roseno apdovanojimą už knygą "Mūsiškiai".

  "Dabar visiška tyla ir ignoravimas, viskas perėjo į ignoravimo stadiją. Aš nuėjau iš radarų, mane išėmė iš radarų", — sakė Vanagaitė, atsakydama į klausimą RIA Novosti, ar baigėsi išpuoliai prieš ją, išleidus knygą.

  Rašytoja apgailestauja, kad bet kokios knygos, kurią ji parašys, "niekas nedrįs išleisti".

  Pasak Vanagaitės, ji turi garažą, kuriame saugoma 27 tūkstančiai knygų egzempliorių, kuriuos leidėjas pašalino iš prekybos ir grąžino jai.

  "Jie (leidėjai — Sputnik) paaiškino, kad mūsų vertybės skiriasi", — sakė rašytoja.

  Vanagaitė pasakė, kad ji turi naujų projektų, tačiau greičiausiai neatsiras nė vienos Lietuvos leidyklos, kuri sudarys su ja sutartį, nes net po 28 nepriklausomybės metų žmonės Lietuvoje "bijo kalbėti", o respublika pasirodė "nepasirengusi nei laisvei, nei demokratijai, nei tiesai".

  "Aš gi rašau knygas lietuviškai, gerai, pasirodo vertimai, išleista knyga rusų, jidiš, lenkų kalbomis, gal anglų kalba bus išleista. Tačiau aš rašau savo tautai", — sakė rašytoja.

  2016 metais išleistoje knygoje "Mūsiškiai" rašytoja archyvinių dokumentų ir lietuvių prisiminimų pagrindu pasakoja apie masinį ir savanorišką lietuvių dalyvavimą žydų žudynėse Antrojo pasaulio karo metu.

  Už romaną "Mūsiškiai" rašytoja buvo griežtai sukritikuota Lietuvoje, jos knygos buvo pašalintos iš prekybos. Tuo tarpu Europos žydų kongresas pasmerkė išpuolius prieš rašytoją. O šių metu vasarį Europos žydų kongresas įteikė Vanagaitei kasmetinį apdovanojimą "Auksinė viltis" tarptautinėje konferencijoje Vienoje.

  Dar šia tema

  Maskvoje parodys dokumentinį filmą apie žydų žudynes Lietuvoje
  Vanagaitė mėgsta triukšmą, Lietuvos žydai — tylą. Kas teisus?
  Rūta Vanagaitė: "Aš esu Lietuvos patriotė!"
  Prokuratūra: Vanagaitės pasisakymai nėra nusikalstama veikla
  Vanagaitės humanizmas: lietuviai turi žinoti apie nacių nusikaltimus
  Tegai:
  žiniasklaidos laisvė, Rūta Vanagaitė, Lietuva

  Svarbiausios temos