10:06 2020 Birželio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  51

  Tarptautinėje parodoje iš viso pristatoma apie 250 autentiškų, unikalių ir tipologiškai skirtingų eksponatų iš 30 Lenkijos ir Lietuvos paveldo institucijų rinkinių

  VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Lietuvai ir Lenkijai minint valstybingumo atkūrimo šimtmetį (1918–2018), Nacionaliniame muziejuje, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, atidaroma tarptautinė paroda "Lietuva, Tėvyne mano... Adomas Mickevičius ir jo poema "Ponas Tadas"", skelbiama Valdovų rūmų tinklalapyje.

  Портрет польского поэта Адама Мицкевича (1798-1855), автора эпической поэмы Пан Тадеуш
  Lenkijos poeto, epinės poemos "Ponas Tadas" Adomo Mickevičiaus (1798-1855) portretas.
  Tarp kelių šimtų eksponatų joje pristatoma absoliuti sensacija – dar niekada Lietuvoje neeksponuotas, lietuviams tik iš vadovėlių pažįstamas poemos "Ponas Tadas" rankraštis, atvežtas iš Nacionalinio Osolinskių instituto (Lenkija), kur jis ir yra saugomas.

  Tarptautinėje parodoje iš viso pristatoma apie 250 autentiškų unikalių ir tipologiškai skirtingų eksponatų iš 30 Lenkijos ir Lietuvos paveldo institucijų rinkinių. Parodos rengėjų yra išskiriamos dvi pagrindinės teminės linijos – Adomo Mickevičiaus gyvenimas ir kūryba bei poema "Ponas Tadas" ir jos istorinis kontekstas.

  Pristatant poeto biografiją, daugiausia dėmesio skiriama lietuviškajam turiniui, t. y. eksponatams, susijusiems su Vilniumi, Lietuva arba saugomiems Lietuvos kultūros paveldo institucijų rinkiniuose. Istorinis poemos "Ponas Tadas" kontekstas pristatomas pasitelkiant kelias potemes ("Abiejų Tautų Respublikos padalijimai", "Gegužės trečiosios konstitucija", "Tado Kosciuškos sukilimas", "Napoleono laikotarpis", "1831 m. sukilimas" ir kt.), kurios padeda suprasti kūrinio atsiradimo priežastis, paskatas ir aplinkybes, suvokti anos epochos tragizmą ir herojiškumą, jos glaudų ryšį su tautinio atgimimo judėjimu.
  Anrejaus Stenino fotografijos konkurso laureatų paroda.
  © Sputnik / Александр Давашкин

  Šios teminės linijos lankytojus supažindina su svarbiausiais Mickevičiaus gyvenimo tarpsniais ir literatūrinės veiklos motyvais, taip pat padeda suprasti poemos "Ponas Tadas" sukūrimo priežastis, paskatas bei aplinkybes.

  Pasak Valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus vedėjo, parodos kuratoriaus Marijaus Uzorkos, ryškiausias parodos akcentas – poemos "Ponas Tadas" rankraštis. Absoliučia Lenkijos kultūros ir paveldo vertybe laikomą rankraštį, kaip dovaną Lietuvai ir lietuviams, parodai paskolino 1817 m. Lvove (Ukraina) įsteigtas, o šiuo metu Vroclave (Lenkija) įsikūręs Nacionalinis Osolinskių institutas.

  Paroda atidaroma šių metų lapkričio 27 dieną ir veiks iki 2019 metų vasario 24 dienos.

  Dar šia tema

  Mickevičiaus proprovaikaitė teisėtai turės pavardę su "w"
  Nekrošius Sankt Peterburge pristatys savo spektaklį "Vėlinės"
  Tegai:
  Lietuva, Lenkija, paroda

  Svarbiausios temos