00:58 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1783
 • RUB85.6858
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  37

  Visuomenė su išskirtiniu eksponatu galės susipažinti ekskursijų metu rugpjūčio 8, 9 ir 10 dienomis Signatarų namuose

  VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik. Vilniuje, Signatarų namuose, pristatyta į Lietuvą iš JAV sugrįžusi auksinė prezidento Antano Smetonos plunksna, praneša Lietuvos nacionalinis muziejus.

  Istorikų teigimu, 1940 metais išvykdamas iš Lietuvos, plunksną prezidentas Smetona paimė su savimi. Smetonų šeima ją – kaip itin vertingą relikviją – išsaugojo iki pat 1987 metų.

  Tais metais Sofijos Smetonienės dukterėčia Marija Tūbelytė-Kulhman perdavė šį Smetonų saugotą prezidento suvenyrą Amerikos lietuvių kultūros archyvui (ALKA). 

  Kiap praneša muziejaus spaudos tarnyba, auksinė plunksna - tai išskirtinis suvenyras, kurį prezidentui 1933 metais, švenčiant vardadienį, padovanojo Ukmergės inteligentai.

  Ant plunksnos išgraviruoti žodžiai "Didžiajam Plunksnos Darbininkui ir Tautos Vadui J. E. P. Prezidentui P. ANTANUI SMETONAI Jo vardo dienoj Užulėnyje, 1933.VI.13. Ukmergiškiai".

  Plunksną, kurios ilgis – 31,5 cm, o svoris – apie 184 g, pagamino auksakalys Chankelis Aranovičius, Kaune turėjęs juvelyrinę dirbtuvę. Joje papuošalus iš brangiųjų metalų ir brangakmenių gamino jis pats su sūnumi.

  Золотое перо Антанаса Сметоны в Доме подписантов, архивное фото
  Auksinė Antano Smetonos plunksna

  Auksinės plunksnos pristatymas Signatarų namuose yra vienas iš Antano Smetonos 145-ųjų gimimo metinių minėjimo renginių.

  Visuomenė su išskirtiniu eksponatu galės susipažinti ekskursijų metu rugpjūčio 8, 9 ir 10 dienomis 12 ir 16 valandą. Įsigijus Signatarų namų lankytojo bilietą, ekskursija – nemokama.

  Dar šia tema

  Laivo "Prezidentas Smetona" vėliava bus perduota Lietuvos jūrų muziejui
  Smetonos alėją Kaune jau puošia nauji medžiai
  Tegai:
  Lietuva, Antanas Smetona

  Svarbiausios temos