08:01 2019 Gruodžio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB69.9930
  Josifas Stalinas

  "Didysis Džo": kaip Josifas Stalinas tapo Amerikos indėnų vadu

  © Sputnik / РИА Новости
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  32

  Šiuolaikinės Rusijos istorijos muziejuje saugomas Šiaurės Amerikos indėnų vado galvos apdangalas, 1941 metais padovanotas Josifui Stalinui

  Po Raudonosios armijos pergalės netoli Maskvos 1941 metais, kai buvo išsklaidytas mitas apie nacių Vokietijos neįveikiamumą, tautų vadas Josifas Stalinas išrinktas dar ir "indėnų garbės vadu". Šalia naujo laipsnio buvo įteiktas ir simbolis — nacionalinis indėnų galvos apdangalas. Unikalią eksponato istoriją papasakojo Šiuolaikinės Rusijos istorijos muziejus, ją paskelbė RIA Novosti.

  Головной убор почетного индейского вождя
  Фото предоставлено Музеем современной истории России
  Indėnų garbės vado galvos apdangalas

  Aukštą laipsnį Tarybų Sąjungos lyderiui suteikė Amerikos indėnų konfederacija, vienijanti 27 JAV, Kanados ir Centrinės Amerikos gentis.

  Naujo statuso simboliu tapo Šiaurės Amerikos indėnų vado galvos apdangalas. Jis buvo pagamintas iš plunksnų, dekoruotas juostelėmis, karoliukais ir išsiuvinėtas. Vakarų pusrutulio čiabuvių tautų tradicijoje toks valdžios atributas ne tik reiškė karo vado statusą, bet ir turėjo dvasinę bei apsauginę galią.

  "Daug kandidatų buvo siūloma genčių vadams, bet galų gale, žymiuoju karo vadu 1941 metais buvo išrinktas Josifas Stalinas", — rašė TSRS ambasadoriui JAV Konstantinui Umanskiui JAV karo pagalbos Rusijai bendrijos pirmininkas Edvardas Karteris.

  Asmeniškai įteikti galvos apdangalą "tautų vadui" nebuvo galimybės: iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos buvo dar toli, todėl dovaną "1941 metų karininkui — Didžiajam Džo" Amerikos indėnų konfederacijos vadovas, mohaukų, nešiojančių irokėzą, genties vadas vardu Polis Hornas (Nukritę Medžiai) iš pradžių perdavė Edvardui Karteriui. Beje, konfederacijos vadovas buvo metalo apdirbėjas ir profesinės sąjungos veikėjas Bruklino uoste.

  Церемония передачи головного убора почетного индейского вождя в Нью-Йорке, 1942 года
  © Photo : Фото предоставлено Музеем современной истории России
  Indėnų garbės vado galvos apdangalo įteikimo ceremonija Niujorke, 1942 metai

  Dovanos įteikimo ceremonija įvyko 1942 metų vasarį Niujorke, laikantis indėnų ritualų.

  "Kaip mūsų vienybės kovoje su Hitleriu simbolį ir mūsų susižavėjimo jo vadovavimu šioje kovoje, mes įteikiame Josifui Stalinui vado galvos apdangalą, kurį jis turėtų dėvėti kaip mūsų genčių garbės vadas", — citavo Polio Horno žodžius laikraštis "The New York Times".

  Amerikos indėnų dovana Josifui Stalinui tapo didele sensacija Amerikoje — tuo metu apie tai rašė visa spauda.

  Apie tai, ar patiko tautų lyderiui indėnų dovana ir ar jis rado laiko pasimatuoti galvos apdangalą, istorija nutyli. Nepaisant to, šis draugiškas gestas buvo deramai įvertintas: 1944 metų gruodžio 9 dieną Stalino sekretoriatas perdavė Amerikos indėnų dovaną Valstybiniam revoliucijos muziejui.

  Головной убор почетного индейского вождя на Выставке подарков И. В. Сталину от народов СССР и зарубежных стран
  © Photo : Фото предоставлено Музеем современной истории России
  Indėnų garbės vado galvos apdangalas TSRS ir užsienio šalių dovanų Josifui Stalinui parodoje

  Dabar indėnų galvos apdangalas saugomas Šiuolaikinės Rusijos istorijos muziejaus saugyklose — šis muziejus tapo Revoliucijos muziejaus "įpėdiniu".

  Dar šia tema

  Nikolajus II, Stalinas ir Leninas yra labiausiai rusams patinkantys politikai
  Rusijos URM sureagavo į NATO generalinio sekretoriaus žodžius apie Staliną
  Rusijoje pritarimo Stalino veiksmams lygis pasiekė istorinį rekordą
  Kas rašoma apie Antrąjį pasaulinį karą įvairių šalių vadovėliuose
  Ivanovas: TSRS buvo priversta pasirašyti su Vokietija nepuolimo paktą
  Tegai:
  indėnai, JAV, TSRS, Josifas Stalinas

  Svarbiausios temos