21:42 2020 Lapkričio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)

  Vilniaus Gaono dėka miestas tapo visam pasauliui žinomu dvasiniu žydų centru, apie išminčiaus asmenybę ir apie jį sklandžiusias legendas bus galima sužinoti nuo spalio 20-osios atidaromoje parodoje Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje

  VILNIUS, spalio 18 — Sputnik. 2020-aisiais minimos Elijo ben Saliamono Zalmano 300-osios gimimo metinės, Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metai. Šia proga Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks paroda "Shnot Eliyahu / Elijo metai: Vilniaus Gaono įtaka Lietuvos žydų kultūrai".

  Anot bibliotekos pranešimo, paroda atidaroma spalio 20 dieną.

  "Kas buvo Vilniaus Gaonas? Praėjus didžiajai jam dedikuotų metų daliai turime ne vieną atsakymą į šį klausimą. Neginčijamas religinis autoritetas? Taip. Didis talmudistas? Neabejotinai. Savo mokinius giliai paveikęs pedagogas? Jie liudija apie tai. Studijoms atsidavęs asketas, kuris savo gyvenimo metu nepasirūpino išleisti ne vienos savo knygos? Ir tai tiesa. Bet ar žinote, kad po mirties jis tapo savotišku savo bendruomenės amuletu? Žydai tiki, kad mirę artimieji gali užtarti savo likusius gimines prieš Aukščiausiojo sostą, užtikrinti jiems apsaugą. Jei šeimose kreipiamasi paramos į mirusius tėvus ar senelius, tai Vilniaus žydų bendruomenė savo dangišku užtarėju laikė Gaoną Eliją", — rašo muziejaus darbuotojai savo Facebook paskyroje.

  Be to, išminčiaus vardas bene labiausiai prisidėjo prie Vilniaus, Šiaurės Jeruzalės, išgarsinimo — miestas tapo visam pasauliui žinomu dvasiniu žydų centru. Vilniaus Gaono kūrybos palikimas — Šventraščio, Mišnos, Talmudo, Švytėjimo knygos, Naujosios Švytėjimo knygos komentarai.

  Apie Vilniaus Gaono asmenybę visuomet sklandė daugiau ar mažiau pagrįstos legendos, žavėjusios paprastus žmones ir intrigavusios mokslininkus. Pasakojama, kad "Vilniaus Gaonas, būdamas šešerių metų, sakė pamokslą Vilniaus sinagogoje", "kartą perskaitęs knygą, jis tiksliai įsimindavo jos tekstą visiems laikams", "būdamas paauglys, vos nesukūrė golemo".

  Savo Facebook paskyroje muziejus pasidalijo knygos "Legendos apie Vilniaus Gaoną" ir vieno iš būsimų parodos eksponatų — plakato "Vaikų laiminimas per Atpirkimo dieną (Jom Kipur)" — nuotraukomis ir pažymėjo, jog daugiau apie garsią Vilniaus asmenybę ir apie jį sklandžiusias legendas bus galima sužinoti apsilankius parodoje.

  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)

  Dar šia tema

  Žydų klausimas — dar viena Nausėdos užsienio politikos klaida
  Putinas Holokausto forume priminė, kiek Lietuvoje sunaikinta žydų
  Vilniuje išniekinti du žydų paminklai
  Lietuvos policija aptarė situaciją dėl žydų istorinių paminklų išniekinimo
  Vilniuje vėl apgadintas Gaono paminklas
  Tegai:
  paroda, Lietuvos nacionalinis muziejus, žydai

  Svarbiausios temos