18:43 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2053
 • RUB89.3155
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą

  Kovą bus paskelbtas galutinis sąrašas, kuriame bus septynios pažeidžiamiausios lankytinos vietos Europoje, jos pirmą kartą gaus 10 tūkstančių eurų vertės ES dotacijas rekonstrukcijai

  VILNIUS, sausio 3 — Sputnik. Europos visuomeninės organizacijos, užsiimančios kultūros paveldo išsaugojimu ir suvienytos į tinklą "Europa Nostra", įvardijo 12 pretendentų į 2021 metų pažeidžiamiausių Europos įžymybių statusą, praneša "EuroPulse".

  Sąrašas sudaromas nuo 2013 metų. Tikslas — atkreipti dėmesį į mažai žinomus istorijos ir kultūros paminklus. 2021 metais jie pirmą kartą gaus 10 tūkstančių eurų vertės Europos Sąjungos dotacijas rekonstrukcijai.

  Achensee geležinkelis Tirolyje. Vienintelis pasaulyje, kuriame iki šiol naudojama originali XIX amžiaus pabaigos įranga: nuo anglimi varomo lokomotyvo iki tiltų ir bėgių. Magistralę prižiūrinti įmonė bankrutavo 2020 metais dėl koronaviruso pandemijos.

  Kino teatras "Modern Theatre" Sofijoje. Jis atsidarė 1908 metais ir iškart tapo kultūrinio gyvenimo centru. Tačiau nuo 2013 metų jame nerengiami renginiai. Įsikūręs istoriniame Bulgarijos sostinės kvartale, jis vėl galėtų tapti viešu regiono ir viso miesto traukos centru.

  Кинотеатр Modern Theatre в Софии
  Kino teatras "Modern Theatre" Sofijoje

  Mirogojaus kapinės Zagrebe — populiari vieta, kurioje gausu neoklasikinės Europos architektūros ir skulptūros pavyzdžių. Jos buvo įtrauktos į nykstančių lankytinų vietų sąrašą dėl 5,5 balų žemės drebėjimo, įvykusio 2020 metų kovą. Daugelis marmurinių statinių ir paminklų buvo stipriai apgadinti, o lietūs dar labiau pablogino situaciją.

  Мирогойское кладбище в Загребе
  Mirogojaus kapinės Zagrebe

  Sen Deni bažnyčia Aukštutinės Prancūzijos regione — seniausia Prancūzijos šiaurėje su XV–XIX amžių meno kūrinių kolekcija. Dėl nepakankamo finansavimo Sen Omero miesto, kuriame ji yra, valdžia negali atlikti restauravimo darbų, tad pastato stogas yra avarinės būklės.

  Церковь Сен-Дени во французском регионе О-де-Франс
  Sen Deni bažnyčia Aukštutinės Prancūzijos regione

  Žaliųjų želdinių sistema Kelne atsidūrė pažeidžiamų lankytinų vietų sąraše, nes plečiantis pastatams gamtos zonų tampa vis mažiau. Tuo tarpu sistema buvo sukurta ir įdiegta 1920-aisiais, ji apėmė ir centrą, ir tuometinius priemiesčius.

  Armėnų Zenobio rūmai Venecijoje buvo pastatyti XVII amžiuje ir stovėjo beveik pačioje miesto širdyje. 1851–1997 metais pastate veikė Murad-Rafaelian koledžas. Bet po švietimo įstaigos uždarymo pastatas sunyko.

  Армянский дворец Зенобио в Венеции
  Armėnų Zenobio rūmai Venecijoje

  Penkios Egėjo jūros saloje esančios Kikladų salos — Kirera, Sikinas, Tenas, Amorgas ir Kimolas, kaip ir dar du šimtai mažesnių pietų Graikijoje, yra garsios dėl gražiausių kraštovaizdžių su jūra, kalvomis ir kalnais, žaluma ir tradicinėmis gyvenvietėmis, taip pat antikiniais statiniais. Dabar Graikijos Vyriausybė planuoja šiose vietose įrengti vėjo jėgaines. Viena vertus, jos taps "žaliosios" energijos šaltiniu salyno gyventojams, kita vertus, tokiu atveju bus pažeistas autentiškas kraštovaizdis.

  Dar vienas sąraše esantis Italijos atstovas — Džiusti sodas Veronoje. Tai vienas seniausių viešųjų parkų Europoje, atidarytas nuo 1570-ųjų metų. Jame yra žalias labirintas, ilgaamžiai medžiai, o vasaros vakarais ten vyksta teatro pasirodymai po atviru dangumi. Šiemet Veroną užklupusi audra nuvertė trečdalį medžių ir sulaužė labirinto dalį.

  Сад Джусти в Вероне
  Džiusti sodas Veronoje

  San Juan de Socueva bažnyčia ir atsiskyrėlių būstas Kantabrijoje buvo iškalti uoloje VII amžiaus pabaigoje. Nuo tada iki šios dienos ten vyksta pamaldos. Tačiau per šimtmečius vidaus apdaila sunyko, ypač tai tapo pastebima pastaraisiais metais, kai padidėjo turistų srautas.

  Stačiatikių vienuolynas Vysokie Dečany Kosove iki šiol buvo vienas geriausiai išlikusių viduramžių statinių Europoje. Tačiau dabar jam gresia greitkelio tiesimas. Jis gali nusidriekti per vienuolyno žemes ir neatpažįstamai pakeisti aplinkinį kraštovaizdį, kurį kartu su pačiu vienuolynu saugo UNESCO.

  Православный монастырь Высокие Дечаны в Косове
  Stačiatikių vienuolynas Vysokie Dečany Kosove

  Senasis Centrinio pašto pastatas Makedonijos sostinėje Skopjėje buvo įtrauktas į sąrašą, nes jis dar nebuvo atstatytas po niokojančio gaisro, įvykusio 2013 metais. Jis buvo pastatytas 1974 metais brutalizmo stiliumi ir stilizuotas kaip lotoso žiedas, kas simbolizuoja miesto atgimimą po 1964 metais ten įvykusio žemės drebėjimo.

  Старое здание главного почтамта в столице Македонии Скопье
  Senasis Centrinio pašto pastatas Makedonijos sostinėje Skopjėje

  Narikalos tvirtovės kompleksas Tbilisyje yra vienas seniausių pastatų Gruzijoje (pirmieji žinomi paminėjimai datuojami IV a.). Tvirtovė atsirado Didžiajame šilko kelyje. Pastaraisiais metais citadelei reikalinga restauracija. Ypač po to, kai dėl naujo funikulieriaus ten ėmė atvažiuoti vis daugiau turistų.

  Крепостной комплекс Нарикала в Тбилиси
  Narikalos tvirtovės kompleksas Tbilisyje

  Galutinis sąrašas, kuriame bus septynios pažeidžiamiausios lankytinos vietos Europoje, bus paskelbtas 2021 metų kovą.

  Tegai:
  turizmas, ES, įžymybės, Europa

  Svarbiausios temos