16:20 2021 Kovo 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą
  Metų netektys — 2021 (10)

  Eidamas 93 metus mirė kino operatorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Jonas Gricius

  VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Naktį iš sekmadienio į pirmadienį, eidamas 93 metus, mirė lietuvių kino operatorius Jonas Gricius.

  Apie tai praneša Lietuvos kinematografininkų sąjunga.

  "Skaudi žinia: naktį iš sekmadienio į pirmadienį mirė lietuvių kino operatorius, mylimas kinematografininkų sąjungos narys, Jonas Gricius. Gricius dirbo su pačiais geriausiais režisieriais, kino klasikais. Jo operatoriaus darbai įvertinti ne tik Lietuvos nacionaliniais apdovanojimais, bet ir pasauliniais. J. Gricius dirbo su Holivudu, filmuodamas „Žydrąją paukštę". Jam teko filmuoti tokias JAV kino žvaigždes kaip Elizabeth Taylor ar Jane Fonda. J. Gricius — vienintelis operatorius, kuriam sovietmečiu teko dirbti ir Holivude." — rašoma pranešime.

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė užuojautą dėl legendinės Lietuvos kino asmenybės, kino operatoriaus profesijos patriarcho Jono Griciaus mirties.

  "Joną Gricių atminsime kaip kino meno ir estetikos virtuozą, reikšmingai prisidėjusį prie lietuviškojo kino mokyklos plėtotės, papildžiusį lietuviškosios kinematografijos aukso aruodą. Jo gyvenimas ir kūrybinė veikla — tai išskirtinis Lietuvos kultūros fenomenas", — teigia šalies vadovas. 

  Prezidentas reiškia nuoširdžią užuojautą Griciaus artimiesiems, Lietuvos kino bendruomenei ir jo kūrybos gerbėjams. 

  Dėl legendinio kino operatoriaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato mirties reiškia užuojautą ir Kultūros ministerijos vadovas Simonas Kairys.

  "Jonas Gricius, dirbęs su geriausiais lietuvių režisieriais, daugiau kaip keturis dešimtmečius atidavė save kinui — iš to gimė į Lietuvos kinematografijos aukso fondą įeinantys filmai. Jonas Gricius sukūrė ne tik Lietuvos kino poetikos pagrindus, bet ir visą gyvenimą laikėsi aukščiausių savo profesijos standartų. Tiek buvę operatoriaus mokiniai, tiek jaunieji kino kūrėjai siekia tų aukštumų, į kurias maestro iškėlė kino meną. Lietuva neteko išties talentingo, profesionalaus ir meistriško kino operatoriaus, kurio darbuose užfiksuotas laikui nepavaldus kino menas", — sako Kairys. 

  Jonas Gricius sukūrė daugybę lietuviško kino klasika tapusių filmų, vieni iš ryškiausių — "Niekas nenorėjo mirti", "Paskutinė atostogų diena" ar "Kelionė į rojų". Daugelį metų skyręs pedagoginiam darbui, dėstęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, jis išugdė naują Lietuvos kino operatorių kartą. Jis taip pat yra parašęs keletą autobiografinių knygų, išvertęs kūrinių apie filmavimo meną.

  1997 metais Jonas Gricius apdovanotas LDK Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, "Auksinės gervės" statulėle, o 2013 metais menininkui įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.

  Temos:
  Metų netektys — 2021 (10)

  Dar šia tema

  Mirė TSRS liaudies artistas Vasilijus Lanovojus
  Mirė amerikiečių laidų vedėjas Laris Kingas
  Mirė žurnalistas ir buvęs ministras Rimantas Pleikys
  Tegai:
  Lietuva

  Svarbiausios temos