09:49 2021 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2146
 • RUB89.4919
  Kultūra
  Gauti trumpą nuorodą

  Šiuo metu tam, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie senovinį žvejybos būdą, Palūšės kaime rengiama šventė

  VILNIUS, vasario 14 — Sputnik. Tradicinė poledinės ežerinių stintelių žvejyba sukant bobas Lūšių ežere įtraukta į nacionalinį Nematerialaus kultūros vertybių sąvadą, praneša

  Stintos, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Игорь Руссак

  Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija.

  Sąvade nuo 2017 m. yra jau 39 vertybės, susijusios su įvairiomis atlikimo meno, tautodailės, amatų, švenčių, kulinarinio paveldo ir kitomis tradicijomis.

  Poledinė stintelių žvejyba sukant bobas būdinga tik ežeringam Rytų Aukštaitijos regionui. Parko ežeruose ji žinoma nuo XIX a. pabaigos.

  XX a. pirmoje pusėje verslinė žvejyba buvo pirklių rankose. Jie iš savininkų nuomodavosi ežerus ir organizuodavo žvejybą. Tada itin ištobulėjo poledinė žūklė tinklais, kuri naudojama ir šiais laikais žvejojant ežerines stinteles. 

  Tinklai bobų pagalba ant Lūšių, Asalnų, Almajo, Šakarvų ežerų buvo traukiami iki pat sovietmečiu įkurto Ignalinos žuvininkystės ūkio suklestėjimo, kai poledinė žūklė pradėta vykdyti mechanizuotu būdu. Ant ledo bobos "sugrįžo" sugriuvus tarybiniam ūkiui ir poledinę stintelių žvejybą traukiamais tinklais perėmus privatiems žvejams. 

  Žvejojant vietinių vadinamas "stinkas" medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas apie 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, kurio viduryje įtaisytas maišas, vadinamas motnia.  O vėliau dviem bobomis jis su laimikiu traukiamas ant ledo. Boba — statinė ant ašies su skersine kartimi, pritaisyta ant rogučių, kurią sukant virvė traukianti tinklo sparną vyniojasi ant statinės ir tolygiai traukia tinklą.

  Dabartiniai žvejai, vadovaujami Nerijaus Grušniaus ir Tomo Vaitkevičiaus, perėmė ir išmoko senąjį žvejybos metodą iš vyriausio Palūšės žvejo Stanislovo Rastenio. 

  Siekdama prisidėti prie senovinių stintelių žvejybos tradicijų išsaugojimo bei populiarinimo bei sukurti unikalią vietos tradicijomis paremtą šventę  Palūšės kaimo bendruomenė padedama Ignalinos seniūnijos ir Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos nuo 2017 metų pradėjo organizuoti didelę  šventę "Trauk stintelę".

  Tegai:
  šventė, žvejyba, Lietuva

  Svarbiausios temos