06:47 2019 Lapkričio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1091
 • RUB70.6406
  Virtuvės įrankiai. Archyvinė nuotrauka

  Kariuomenė permokėjo už virtuvės įrankius

  © Sputnik / Валерий Мельников
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  12410

  Viešųjų pirkimų tarnyba pranešė, kad virtuvės įrankius kariuomenė pirko aštuoniskart brangiau, nei rinkoje.

  VILNIUS, rugp 30 — Sputnik. Lietuvos kariuomenė įvairius virtuvės įrankius pirko aštuoniskart brangiau, nei rinkoje, konstatavo Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

  Kaip pranešė VPT, Lietuvos kariuomenė, 2014-aisiais vykdydama 173,8 tūkstančių eurų pirkimus, pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį — už 142 eurus, kurio kaina parduotuvėje — 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis — už 70 eurų, galąstuvas — už 103 eurus, peilis mėsai kapoti — už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai — už 243 eurus ir 258 eurus.

  Minėtų virtuvės įrankių įsigijimo kainos yra maždaug aštuoniais kartais didesnės, nei tuo metu buvo rinkoje.

  Virtuvės įrankius kariuomenė įsigijo iš bendrovės "Nota bene" — vienintelės bendrovės, pateikusios pasiūlymą šiam pirkimui.

   "Nota bene" nuo 2006-ųjų yra laimėjusi per penkiasdešimt skirtingos apimties Lietuvos kariuomenės skelbtų viešųjų pirkimų už bendrą beveik 30 miliojonų eurų vertę bei yra ir viena iš dešimties didžiausių kariuomenės tiekėjų.

  Aptikti pažeidimai

  Minėtas pirkimas vykdytas pagal 2014 metais su šia bendrove pasirašytą 1,622 milijonų eurų vertės preliminarią lauko virtuvių atsarginių detalių ir agregatų pirkimo sutartį. Pagal tokią sutartį perkančioji organizacija gali pirkti iš tiekėjo pagal iš anksto numatytas sąlygas, neskelbiant atskiro konkurso. VPT teisėsaugos institucijų prašymu atliko minėtų sutarčių vertinimą ir rado jose pažeidimų.

  Pavyzdžiui, sutartyje nurodžius, kad visų prekių gamintojas yra "Karcher-Futuretech GmbH" (išskyrus kelias prekes, kurių gamintojas "Dometic"), buvo pristatytos ir kitų gamintojų prekės, ant kurių bendrovė buvo užklijavusi lipdukus su "Karcher-Futuretech GmbH" pavadinimu.

  NATO pratybos. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Давид Хизанишвили

  Kaip nurodyta  Krašto apsaugos ministerijos Centralizuoto vidaus audito departamento atliktame įvertinime, Lietuvos kariuomenė priėmė ir atsiskaitė už sutarties reikalavimų neatitinkančias prekes, ir, vertinant rinkos kainas, už jas permokėjo.    

  Lauko virtuvių atsarginėms detalėms ir agregatams įsigyti Lietuvos kariuomenė planavo skirti iš viso 724 tūkstančių eurų, tačiau „Nota bene" pasiūlyta dvigubai didesnė, 1,622 milijono eurų suma pasirodė priimtina. VPT išvadose akcentuojama, jog perkančioji organizacija turėtų ne didinti pirkimui suplanuotas lėšas, o gauti jas neviršijantį pasiūlymą.

  Neigiamai įvertintas ir Lietuvos kariuomenės 1,342 milijono eurų karinių kastuvėlių pirkimas, kuriame, atmetusi kitų tiekėjų pasiūlymus, Lietuvos kariuomenė laimėtoja paskelbė didžiausią — 1,522 milijono eurų — kainą pasiūliusią "Nota bene".

  VPT šiuo metu nagrinėja gautą tiekėjo pretenziją dar vienam Lietuvos kariuomenės pirkimui. Jame laimėtoja pripažinta vėl "Nota bene", su kuria pasirašyta 126,8 tūkstančių eurų vertės preliminarioji sutartis dėl antklodžių tiekimo. Dvigubai mažesnę — 66,4 tūkstančių eurų — kainą pasiūliusio tiekėjo pasiūlymas atmestas kaip neatitikęs techninės specifikacijos reikalavimų.

  Lietuvos kario sausas davinys
  © Sputnik /
  Lietuvos kario sausas davinys

  Dar šia tema

  Lietuvos ginkluotosios pajėgos
  Lietuva papildys prieštankinių raketų sistemos "Javelin" atsargas

  Svarbiausios temos