01:11 2018 Kovo 25
Vilnius-2°C
Tiesioginis eteris
  Vilkikas pasienyje. Archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje 30% darbo vietų priklauso nuo eksporto

  © Sputnik/ Виктор Толочко
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  1920

  Lietuvos ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui labai padeda ES prekybos politika, todėl šalis pasiruošusi ir toliau paremti ambicingą ES laisvos prekybos darbotvarkę.

  VILNIUS, saus 27 — Sputnik. Aktualiausius Europos Sąjungos (ES) prekybos politikos klausimus sausio 26 dieną aptarė Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas Virginijus Sinkevičius, komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Kreivys ir užsienio reikalų komitetų nariai Aušrinė Armonaitė, Rita Miliūtė bei Žygimantas Pavilionis su Europos Komisijos Prekybos direktorato Resursų, informacijos ir politikos koordinavimo direktoriumi Peteriu Sandleriu susitikimo metu Vilniuje, praneša Seimas.

  Prekybos centras ОMА Gomelyje. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Мария Амелина

  Komitetų nariai vieningai palaikė ES prekybos politikos tikslus, daugiašalės prekybos sistemos kūrimą bei prekybos apsaugos priemonių taikymą kovojant su nesąžininga konkurencija.

  Buvo pažymėta, kad ES prekybos politika reikšmingai prisideda prie Lietuvos ekonominio augimo ir darbo vietų kūrimo. Lietuva, kuri yra atvira ekonomika, yra stipriai priklausoma nuo užsienio prekybos — 30% darbo vietų Lietuvoje priklauso nuo eksporto.

  Kalbėdami apie ES ir Kanados laisvosios prekybos susitarimą (CETA) komitetų nariai akcentavo, kad susitarimo įsigaliojimas atvers kelią prekybai Kanadoje tiek Lietuvos, tiek ir kitų ES valstybių narių eksportuotojams. Kartu CETA įgyvendinimas taps pavyzdžiu tolesniam prekybos atvėrimui pasaulyje. Tai ypač svarbu ir tęsiant ES ir JAV derybas dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės.

  Daug dėmesio buvo skirta ES Rytų partnerystės šalims. Seimo nariai padėkojo Europos Komisijai už dideles pastangas įgyvendinant išsamias ir visa apimančias laisvosios prekybos sutartis su Ukraina, Gruzija bei Moldova. Kartu pabrėžtas aiškus poreikis tęsti ES paramą šioms valstybėms įgyvendinant konkurencingumą didinančias reformas.

  Prekybinių santykių su Rusija kontekste abi susitikimo pusės pažymėjo, kad ES turi maksimaliai išnaudoti Pasaulio Prekybos Organizacijos ginčų sprendimo mechanizmą, siekiant užkirsti kelią sistemingiems Rusijos įsipareigojimų pažeidimams.

  Susitikimo metu kalbėta ir apie Lietuvos kaimynystėje plėtojamą Astravo atominės elektrinės (AE) projektą.

  Seimo nariai pažynėjo, kad Baltarusija nesaugiai plėtoja Astravo AE ir nesilaiko tarptautinių saugumo reikalavimų, tokiu būdu keldama grėsmes regiono saugumui, visuomenės sveikatai bei aplinkai, ir pabrėžė, kad Astravo atominė elektrinė privalo būti ne tik Lietuvos, bet visos ES rūpestis.

  Daugiau naujienų apie Astravo atominės elektrinės statybas skaitykite Sputnik temoje >>

  Anot politikų, ES privalo į tai atsižvelgti palaikant prekybos santykius su Baltarusija. Vienas iš galimų sprendimų — aiškus ES sprendimas, kad nesaugiose AE pagaminta elektra ES rinkoje pardavinėjama nebus.

  Dar šia tema

  Lietuva padės Ukrainai žengti eurointegracijos keliu
  Ekonomistai: ES ir Kanados susitarimas naudingas Lietuvai
  Gera žinia vežėjams: leidimų kvotos 2017 metais nesikeis
  Latvija apgailestauja, kad Lietuva sugebėjo pasiimti baltarusišką tranzitą
  Tegai:
  laisvoji prekyba, prekyba, prekybos politika, užsienio reikalų komitetas, Seimo ekonomikos komitetas, Europos Sąjunga (ES), Europos Komisija, Peteris Sandleris, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos