17:44 2019 Gruodžio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1094
 • RUB70.7441
  Baltarusijo AE statybos, archyvinė nuotrauka

  ES negali uždrausti Astravo AE elektros importo

  © Sputnik / Виктор Толочко
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  65

  Už energetikos sąjungą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius pareiškė, kad Europos Sąjunga negali uždrausti elektros energijos, pagamintos ne ES šalių jėgainėse, importo priėmė įstatymą dėl elektros energijos iš trečiųjų šalių importo draudimo,

  VILNIUS, gegužės 24 — Sputnik. ES negali uždrausti elektros energijos, pagamintos ne ES šalyse, importo, visi importo draudimai turi būti įvertinti pagal Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) normas, pasakė interviu leidiniui "Verslo žinios"  už energetikos sąjungą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius.

  Anksčiau energetikos ministras Žigimantas Vaičiūnas pareiškė, kad šiuo metu statoma Baltarusijos AE ir sustabdytas Kaliningrado AE projektas, neva, kelia grėsmę Lietuvai, bei pažeidžia atominės energetikos konvenciją, kurį reikalauja aptarti su kaimyninėmis šalimis statybų aikštelės išrinkimą. Balandį Seimas skubos tvarka priėmė įstatymą dėl elektros energijos iš trečiųjų šalių importo draudimo, tarp jų ir iš statomos Baltarusijos AE.

  © Sputnik / Виктор Толочко, Александр Шурмелев
  Kaip statoma Astravo AE

  Įstatymu "nustatyta, kad nesaugia branduoline elektrine bus vadinama kaimyninėje trečiojoje šalyje statoma ar veikianti branduolinė elektrinė, kurią projektuojant, įrengiant ar eksploatuojant nebuvo laikomasi aplinkosaugos ar branduolinės ir radiacinės saugos reikalavimų, buvo pažeisti tarptautiniai susitarimai, tarptautinės konvencijos ir kuri dėl geografinės padėties ar technologinių ypatumų kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai".

  "Labai sunku kontroliuoti importuojamos elektros energijos pobūdį, taip pat dėl techninių priežasčių. Europos Sąjungoje negalima drausti importuoti branduolinę elektros energiją, nes tai prieštarauja energijos vidaus rinkos principams. Draudimą importuoti branduolinę elektros energiją iš ES nepriklausančios šalies reikėtų įvertinti atsižvelgiant į PPO nuostatas", — interviu "Verslo žinioms sakė Šefčovičius.

  Jis pridūrė, kad Europos Komisijos tikslu lieka tai, kad statoma Baltarusijoje atominė elektrinė atitiktų aukščiausius tarptautinius kokybės standartus.

  Apie Astravo AE

  50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2019 metais, o antrasis reaktorius, kaip planuojama, turėtų pradėti veikti 2020 metais.

  Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone. Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport", korporacijos "Rosatom" dalis.

  Dar šia tema

  Kodėl Lietuva nenori pirkti Astravo atominės elektrinės energijos
  Kas verčia Lietuvą atsisakyti Astravo atominės elektrinės energijos
  Michadiukas: Astravo AE saugumo normos užtikrina visas išorines grėsmes
  Tegai:
  elektros energija, importas, Astravo atominė elektrinė (AE), Astravas, Astravo AE, Marošas Šefčovičius, Lietuva

  Svarbiausios temos