03:22 2020 Liepos 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1276
 • RUB80.2104
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (61)
  45

  Ignalinos AE pradėjo eksploatuoti kietųjų radioaktyviųjų atliekų išėmimo ir pradinio apdorojimo įrenginius, kitąmet planuojama pramoninė komplekso eksploatacija

  VILNIUS, birželio 9 — Sputnik. Birželio 9 dieną Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) buvo pradėti naujojo kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekso "karštieji bandymai" — į kompleksą pradėtos vežti radioaktyviosios medžiagos, praneša IAE spaudos tarnyba.

  Trumpaamžės ir ilgaamžės kietosios radioaktyviosios atliekos bus išimamos iš laikinųjų saugyklų, kuriose jos buvo saugomos po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo 2009 metais, ir bus talpinamos naujajame radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekse (KRATSK). Taip pat, šiame objekte bus rūšiuojamos, apdorojamos (deginamos, presuojamos arba cementuojamos), pakuojamos bei saugomos radioaktyviosios atliekos, susidarančios, išmontuojant elektrinės įrenginius.

  Tikimasi, kad kitų metų birželį, sėkmingai užbaigus "karštuosius bandymus" su radioaktyviosiomis medžiagomis, bus pradėta pramoninė komplekso eksploatacija.

  "Bendras ir sunkus visų šalių darbas ir aukščiausias kompetencijos lygis lėmė šios dienos rezultatą — vieno iš svarbiausių naujojo kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekso statybos etapų pradžią" — kalbėjo IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius.

  Energetikos viceministras Simonas Šatūnas teigia, kad pasiekta pažanga rodo efektyvų veiklos planavimą ir darbų koordinavimą bei visų suinteresuotų šalių bendradarbiavimą. Tokie rezultatai suteikia tikėjimo, kad Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo procesas vykdomas teisinga kryptimi. 

  Europos komisijos atstovas Massimo Garribba teigė, kad "Europos komisija, būdama pagrindine Tarptautinio Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo valdytoja, nuolat skatina visas šalis ieškoti praktiškų sprendimų, užtikrinant projekto įgyvendinimą. Šio projekto rezultatas leis užtikrinti saugų radioaktyviųjų atliekų valdymą. Visos šalys pademonstravo puikų komandinį darbą ir susitelkimą į realiai apčiuopiamus rezultatus. Kitas projekto etapas — pamatyti komplekso veikimą ir atliekų apdorojimą". 

  "Mes esame patenkinti sėkminga vieno iš sudėtingiausių IAE eksploatavimo nutraukimo projektų, naujojo komplekso "karštųjų bandymų" pradžia ir neabejojame, kad tolesnis efektyvus Rangovo, IAE vadovybės ir Lietuvos valdžios institucijų bendradarbiavimas leis užbaigti šį svarbų projektą laiku ir neviršijant nustatyto biudžeto", — sakė Gunter Grabia.

  Naujojo komplekso užbaigimas laikomas vienu iš svarbiausių IAE eksploatavimo nutraukimo proceso etapų. Projektas finansuojamas Tarptautinio Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo (TIENRF), kurio 96% sudaro Europos sąjungos skiriama parama, lėšomis. Iš šio fondo buvo išskirta 830 milijonų eurų svarbiausiems IAE eksploatavimo nutraukimo projektams įgyvendinti ir Lietuvos energetikos sektoriui vystyti. Naujojo KRATSK statybų vertė siekia beveik 200 milijonų eurų.

  2001 metais įsteigtą TIENRF fondą administruoja Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas. Fondą palaiko Europos Sąjunga, Austrija, Belgija, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Liuksemburgas, Airija, Nyderlandai, Norvegija, Lenkija, Ispanija, Švedija, Šveicarija ir Didžioji Britanija.

  Ignalinos atominė elektrinė (IAE) — vienintelė Baltijos šalyse buvusi Lietuvos energetinės sistemos branduolinė jėgainė, pastatyta šalia sienos su Baltarusija ir  turėjusi didžiausius pasaulyje reaktorius.

  Lietuvai vykdant stojimo į ES sutartyje numatytus įsipareigojimus, 2009 metų gruodžio 31 dieną elektrinė visiškai nutraukė elektros energijos gamybą.

  Temos:
  Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (61)

  Dar šia tema

  Ignalinos AE gali pradėti karštuosius bandymus
  Ignalinoje jau saugiai ekspluatuojama panaudoto branduolinio kuro saugykla
  Ignalinos AE nereikalingą turtą parduoda elektroniniu būdu
  Tegai:
  kietosios radioaktyviosios atliekos, Ignalinos atominė elektrinė (IAE), Ignalina

  Svarbiausios temos