20:19 2019 Birželio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1265
 • RUB72.3880
  Traktorius, archyvinė nuotrauka

  Seimas priėmė Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymą

  © Photo: Lietuvos Respublikos APLINKOS MINISTERIJA
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  103 0 0

  Parlamentarai atsisakė privalomų kvalifikacinių reikalavimų, tačiau nusprendė įvesti įvairias pirmumo teises perkant žemę

  VILNUIS, lapkričio 23 — Sputnik. Seimas priėmė patobulintą žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo saugiklių įstatymą, praneša spaudos tarnyba.

  Už pakeitimus balsavo 62 parlamentarai, prieš buvo 12, susilaikė 33.

  Įstatyme atsisakyta tų žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo saugiklių, dėl kurių Europos Komisija yra pradėjusi Europos Sąjungos teisės pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą ir kurios sudaro kliūtis Lietuvai įstoti į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją.

  Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo saugikliais vadinami dabar galiojančiame įstatyme nustatyti kvalifikaciniai reikalavimai asmenims, norintiems įsigyti žemės ūkio paskirties žemės: fiziniam asmeniui — trejų metų žemės ūkio veiklos vykdymo, žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo, registruoto ūkininko ūkio, žemės ūkio išsimokslinimo diplomo reikalavimas, juridiniam asmeniui — 50 procentų pajamų iš žemės ūkio veiklos, ekonominio gyvybingumo įrodymas.

  Europos Komisija būtent šias įstatymo nuostatas yra įvardijusi kaip prieštaraujančias įsisteigimo teisei, laisvam kapitalo judėjimui ir neproporcingai suvaržančias asmenų teises.

  Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko Andriejaus Stanciko teigimu, priimtomis pataisomis patikslinta pirmumo teisė įsigyti privačią žemės ūkio paskirties žemę:

  "Šiandien pirmumo teisę įsigyti parduodamą žemę turi žemės ūkio veikla užsiimantys subjektai — tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, kurių pajamos yra daugiau negu 50% iš žemės ūkio veiklos. Pirma kategorija — bendrasavininkai, antra kategorija — besinuomojantys ir dirbantys tą žemę, trečia kategorija — subjektai, kurie ribojasi su parduodama žeme, paprasčiau sakant — kaimynai ir ketvirta grupė, kurios anksčiau nebuvo", — sako Stancikis.

  Įstatyme nustatyta, kad asmuo ar susiję asmenys gali įsigyti tiek žemės Lietuvos teritorijoje, kad bendras jų iš valstybės įsigytos žemės ūkio paskirties žemės plotas nebūtų didesnis kaip 300 ha.

  Asmuo ar susiję asmenys gali įsigyti tiek žemės Lietuvos teritorijoje, kad bendras jiems priklausantis iš valstybės ir kitų asmenų įsigytos žemės ūkio paskirties žemės plotas nebūtų didesnis kaip 500 ha.

  Šis ribojimas netaikomas, jeigu žemės ūkio paskirties žemės įsigyjama gyvulininkystei plėtoti ir įsigytos žemės ūkio paskirties žemės kiekis neviršija hektarų, tenkančių vienam asmens laikomam sutartiniam gyvuliui, skaičiaus (1 sutartinis gyvulys/1 ha).

  Jeigu asmens sutartinių gyvulių skaičius per paskutiniuosius 3 metus sumažėja (išskyrus sumažėjimą dėl ne nuo asmens priklausančių aplinkybių) arba jeigu asmuo ketina perleisti šią žemę tretiesiems asmenims, valstybė turi išpirkti viršijančią 500 ha ploto ribą gyvulininkystei plėtoti pagal šį įstatymą įsigytą žemės plotą už vidutinę rinkos vertę, kurios dydis nustatomas pagal Žemės verčių zonų žemėlapius.

  Įstatymas papildytas nuostata, reglamentuojančia, kad asmenys gali įsigyti žemės ūkio paskirties žemės tik gavę Nacionalinės žemės tarnybos padalinio pagal žemės buvimo vietą išduotą sutikimą. Taip pat nustatyta, kad Žemės pirkimo-pardavimo sandoriai turi būti vykdomi tik bankinių atsiskaitymų būdu.

  Priimtomis pataisomis užtikrinama, kad pirmiausia į žemės ūkio paskirties žemės rinką pateks asmenys, suinteresuoti užsiimti žemės ūkio veikla. Nesant tokių asmenų ar jiems atsisakius savo teisės, žemė galės būti parduodama kitiems asmenims.

  Tegai:
  žemė, Seimas, Lietuva

  Svarbiausios temos