22:36 2020 Liepos 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1325
 • RUB81.3769
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  "Lietuvos geležinkelių" pažanga ir kasdieninė veikla (88)
  27

  Susisiekimo ministerija siūlo reorganizuoti "Lietuvos geležinkelius", kad užtikrintų jų valdymo efektyvumą ir veiklos skaidrumą nepriklausomai nuo politinių vėjų

  VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Susisiekimo ministerija Vyriausybei teikia pasiūlymą dėl geležinkelių transporto sektoriaus veiklos valdymo efektyvinimo, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

  Siūloma reorganizuoti "Lietuvos geležinkelius" atskiriant krovinių vežimo geležinkelių transportu, keleivių vežimo geležinkelių transportu ir viešosios geležinkelių infrastruktūros valdymo, naudojimo ir disponavimo ja veiklas į atskiras įmones, kontroliuojamas motininės bendrovės AB "Lietuvos geležinkeliai". 

  Tokiu būdu siekiama užtikrinti viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojo veiklos efektyvumą, skaidrumą ir nepriklausomumą, taip pat siekiama užtikrinti tinkamą Europos Sąjungos (ES) teisės aktų įgyvendinimą. Lietuva pavyzdžiu pasirinko komerciškai sėkmingą Vokietijos geležinkelių reformą. 

  "Siūloma "Lietuvos geležinkelių" pertvarka nėra drastiškai liberali. Ji ne tik išlaiko įmonės finansinį ir funkcinį stabilumą, bet ir sustiprina strateginę Lietuvos įmonę, leidžia išgryninti ir efektyvinti jos veiklas, padaro ją skaidresnę ir lengviau valdomą kaštų prasme. Ilgus dešimtmečius "Lietuvos geležinkeliai" buvo virtę "valstybe valstybėje" — bendrovėje trūko skaidrumo, buvo manipuliuojama rezultatais, o slepiantis už socialinių funkcijų buvo įprasta pateisinti blogus rezultatus bei neveiklumą. Turime užtikrinti, kad tokia situacija nepasikartos, kad vadovai nebus politiškai susiję ir nekompetentingi, o įmonė niekada nebepriklausys nuo politinių vėjų", — sako susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

  Išskaidyti veiklas reikalauja 4-tasis ES  geležinkelių paketas — pagal jį valstybės gali pasirinkti sektoriaus valdymo modelį, o direktyvos nuostatos dėl infrastruktūros valdytojo nešališkumo, nepriklausomumo ir finansinio skaidrumo į Lietuvos teisę turi būti perkeltos iki šių metų pabaigos.

  Pasak Masiulio, "Lietuvos geležinkeliai"  yra atsakingi už Kaliningrado tranzitą, tad radikalūs siūlymai dėl geležinkelių liberalizacijos yra nepriimtini ir pokyčius būtina vykdyti nuosekliais ir pamatuotais žingsniais, pokytis turi būti subalansuotas ne tik rinkos, bet ir valstybės interesų apsaugos požiūriu.

  Naujai įsteigtam geležinkelių infrastruktūros valdytojui turėtų būti perduotos šiuo metu Administracijos vykdomos esminės geležinkelių infrastruktūros valdytojo funkcijos. Naujai steigiamos įmonės bus kontroliuojamos motininės įmonės AB "Lietuvos geležinkeliai", kurios 100 procentų akcijų priklauso valstybei, o jos Akcininko teises įgyvendina Susisiekimo ministerija.

  AB "Lietuvos geležinkeliai" ir jos dukterinės įmonės nebus privatizuojamos jokia apimtimi. Esant poreikiui gali būti svarstomi papildomi saugikliai strateginių įmonių įstatyme užtikrinant šimtaprocentinį valstybės valdymą.

  Lietuvos geležinkeliai
  © Sputnik /
  Lietuvos geležinkeliai
  Temos:
  "Lietuvos geležinkelių" pažanga ir kasdieninė veikla (88)

  Dar šia tema

  Lietuviai vertina "Rail Baltica" kaip svarbiausią Baltijos šalių projektą
  Geležinkelio linija nuo Baltarusijos iki Klaipėdos bus elektrifikuota
  Tegai:
  reorganizacija, Lietuvos geležinkeliai, Susisiekimo ministerija, Lietuva

  Svarbiausios temos