23:20 2020 Spalio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1832
 • RUB90.5710
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  28

  Seimo LSDP frakcijos nariai teigia, kad nereikia priimti skubotų sprendimų dėl Kanados ir ES prekybos susitarimo, nes dar neįvertintas jo poveikis Lietuvos ekonomikai, be to, šis susitarimas gali tarnauti tarptautinių kompanijų naudai

  VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Socialdemokratai nepritaria Seime svarstomam Kanados ir ES prekybos susitarimui (CETA), nes jis kelia grėsmę valstybių savarankiškumui ir tiesia kelią tarptautinių kompanijų įsigalėjimui, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  "Nėra padarytas Kanados ir ES prekybos susitarimo poveikio Lietuvos ekonomikai vertinimas. Tikėtina, kad gali būti sprendimas, jog jis neatitinka ES teisės. Tai tikrai Lietuvos politikams nėra būtinybės užbėgti už akių ir priiminėti skubotus sprendimus dėl šio susitarimo", — sako Seimo narė Rasa Budbergytė.

  Vilkikas pasienyje. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виктор Толочко

  Pasak socialdemokratės, ekonomika labai svarbi, tačiau nedidelės Lietuvos įmonės daugiau veikia vidaus rinkoje, ir jų galimybės patekti į Kanados rinką — abejotinos. Politikė ragina neskubėti, išsamiai įvertinti poveikį bei pasekmes, be to, palaukti Europos Teisingumo Teismo sprendimo šiuo klausimu.

  "Socialdemokratai negali pritarti tokiam susitarimui. Mes norime patys Lietuvoje spręsti darbo vietų, darbuotojų, įmonių veiklos, aplinkos saugumo klausimus. Todėl visiškai nepriimtinas tokių sprendimo teisių perleidimas transnacionalinėms korporacijoms. Be to, turime įvertinti tarptautinių ekspertų įspėjimus, kad CETA kelia didžiulę grėsmę žmonių sveikatai, aplinkosaugai, bendruomenių atsparumui, viešųjų paslaugų likimui ir jų gamtos išteklių apsaugai", — teigia Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

  Socialdemokratų manymu, svarstydami Kanados ir ES prekybos susitarimą Seime Lietuvos politikai neturėtų paisyti vien tik tarptautinių kompanijų interesus. 

  CETA

  Išsamioji ekonomikos ir prekybos sutartis (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA) — tai Kanados ir ES susitarimas dėl laisvosios prekybos. Įsigaliojus susitarimui bus panaikinta 98% Kanados ir ES tarifų.

  Prekybos centras ОMА Gomelyje. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Мария Амелина

  Derybos dėl susitarimo buvo baigtos 2014 metų rugpjūtį. Visos 28 Europos Sąjungos valstybės narės patvirtino galutinį CETA tekstą.  Kanados premjeras Justin'as Trudeau (Džastinas Triudo) 2016 metų spalio 30 dieną atvyko į Briuselį pasirašyti dokumentą Kanados vardu. Europos Parlamentas patvirtino galutinį CETA tekstą 2017 metų vasario 15 dieną; dauguma CETA nuostatų laikinai gali būti naudojami jau nuo 2017 metų balandžio. Likusios susitarimo dalys turi būti ratifikuotos nacionalinių įstatymų leidėjų.

  Europos Komisija atkreipia dėmesį į tai, kad susitarimas leis kasmet sutaupyti ES eksportuotojams šiek tiek daugiau nei 0,5 milijardo eurų mokesčių, palengvinti įmonių darbuotojų ir kitų specialistų kraustymąsi tarp ES ir Kanados. Europos Komisijos teigimu, CETA sukurs vienodas Kanados ir ES sąlygas intelektinės nuosavybės teisių srityje.

  Dar šia tema

  Lietuva padės Ukrainai žengti eurointegracijos keliu
  Ekonomistai: ES ir Kanados susitarimas naudingas Lietuvai
  Tegai:
  Kanados ir ES laisvosios prekybos sutartis (CETA), prekyba, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Lietuva

  Svarbiausios temos