20:31 2019 Lapkričio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1058
 • RUB70.4361
  SGD pervežimo tankeris, archyvinė nuotrauka

  Lietuvos valdžia nusprendė sumažinti išlaidas SGD terminalo išlaikymui

  © Depositphotos/ vladsv
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  6101

  Mokesčių už suskystintų gamtinių dujų terminalo išlaikymą sumažinimas padės stiprinti didžiųjų energijos vartotojų konkurencingumą, tikisi Vilniuje

  VILNIUS, birželio 8 — Sputnik. Energetikos ministerija svarsto galimybes toliau nuosekliai tobulinti gamtinių dujų vartojimo apmokestinimo tvarką, siekiant stiprinti didžiųjų energijos vartotojų konkurencingumą, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

  Šį klausimą energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas penktadienį svarstė su didžiausios gamtinių dujų vartotojos Lietuvoje, bendrovės "Achema" atstovais.

  Susitikimo metu ministras pabrėžė, kad neabejotinai visi dujų vartotojai turi naudą iš suskystintųjų gamtinių dujų terminalo (SGD) Klaipėdoje, įskaitant ir bendrovę "Achema". 

  "Faktas yra tai, kad bendrovei "Achema" nuolat mažėjo mokesčiai už terminalo išlaikymą — nuo 30 mln. eurų iki maždaug 20 mln. eurų šiemet. Mes neužtrenkiame durų ir tolimesniam geranoriškam bei konstruktyviam dialogui, suprasdami, kad tai yra didžiausias dujų vartotojas Lietuvoje. Ir šiuo požiūriu turime išskirtinę situaciją, kai tas didžiausias vartotojas vartoja pusę visų gamtinių dujų. Esame pasirengę toliau ieškoti visas puses tenkinančių kompromisų", — sakė Vaičiūnas.

  Energetikos ministras susitikime pareiškė, kad bendrovei "Achema" ir toliau išliekant didžiausiu gamtinių dujų vartotoju, gali būti svarstomos įvairios alternatyvos, kurios leistų perpus sumažinti SGD saugumo dedamosios mokestį šiai įmonei.

  Vien Vyriausybės sprendimas dėl ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimo, išperkant arba išnuomojant SGD terminalą po 2024 metų, leistų bendrovei "Achema" išlaidas už SGD terminalą sumažinti jau 2019 metų — nuo 20 mln. iki 14 mln. eurų.

  Vyriausybė ieško ir kitų būdų, kaip galima būtų stiprinti Lietuvos verslo konkurencingumą. Seimui jau yra pateikti įstatymų pakeitimai dėl viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio diferencijavimo. Patvirtinus juos, daug energijos suvartojančios pramonės įmonės mokėtų mažesnį VIAP mokestį.

  Energetikos ministerijos iniciatyva šiemet jau buvo nustatyta lankstesnė gamtinių dujų vartojimo pajėgumų apmokestinimo tvarka ir sumažinta saugumo dedamosios kaina tiems vartotojams, kurie gamtines dujas naudoja ne nuolatos ar kaip rezervinį kurą. Šiuo metu rengiami pakeitimai dėl palankesnio gamtinių dujų vartojimo pajėgumų apmokestinimo laisvosiose ekonominėse zonose veikiančioms įmonėms.

  Valstybinė įmonė "Klaipėdos nafta" šiuo metu moka už terminalo nuomą apie 60 milijonų eurų per metus. Norvegijos laivo — suskystintų gamtinių dujų terminalo nuomos terminas nustos galioti 2024 metais. Šiais metais Vilnius ketina spręsti, ką toliau daryti su SGD terminalu. Jo išpirkimo kaina gali svyruoti nuo 121 iki 160 milijonų eurų.

  Anksčiau Lietuva siekė gauti Klaipėdos terminalui regioninio SGD terminalo statusą, norėdama gauti finansinę paramą iš ES nuomai, tačiau nepavyko.

  Dar šia tema

  Lietuva yra pasirengusi mokėti už rusofobiją
  "Klaipėdos nafta" pasirašė naftos produktų krovos sutartį su K2 SAGL
  Lietuva tikisi bendradarbiauti su JAV tiekiant SGD į Latviją ir Estiją
  Laiku išduoti — reiškia numatyti: kaip Lietuva latvius apgaudinėjo
  Tegai:
  SGD terminalas, Lietuva

  Svarbiausios temos