17:02 2020 Rugpjūčio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (92)
  84

  Atjungus liniją, jungiančią Ignalinos AE pastotę su Baltarusija, bus mažinamas elektros pralaidumas ir atvertos galimybės atsiriboti nuo Astravo AE pagamintos elektros srautų patekimo tiek į Lietuvos, tiek į visos ES rinką

  VILNIUS, birželio 11 — Sputnik. Elektros energija, kuri bus gaminama Baltarusijos Astravo AE, negalės patekti į Lietuvą po jos elektro tinklų sinchronizacijos su Vakarų Europos tinklais, praneša Lietuvos energetikos ministerija.

  Kaip teigia Energetikos ministerijos spaudos tarnyba, šiaurės rytų Lietuvos (toliau ŠRL) perdavimo tinklo rekonstrukcijos tikslas — sinchronizacija su Vakarų Europos tinklais bei linijų atjungimas nuo Baltarusijos.

  "Šis projektas mažins esamą elektros pralaidumą iš Baltarusijos ir ateityje užkirs galimybę elektros patekimui iš nesaugios Astravo atominės elektrinės. Taip pat leis pasirengti efektyviam linijų atjungimui su Baltarusija, pereinant prie sinchroninio darbo su Vakarų elektros sistema", — rašoma pranešime.

  Įgyvendinant ŠRL pertvarkos projektą bus rekonstruotos dvi 330 kV transformatorių pastotės Ignalinoje ir Utenoje, o valdomas 330 kV šuntinis reaktorius iš Ignalinos pastotės bus perkeltas į 330 kV skirstyklą Elektrėnuose. Taip pat bus demontuota 750 kV aukštos įtampos linija, jungianti Ignalinos AE pastotę su Baltarusija.

  Atjungiant šią pačią galingiausią elektros perdavimo liniją su Baltarusija, bus mažinamas elektros pralaidumas ir atvertos galimybės atsiriboti nuo Astravo AE pagamintos elektros srautų patekimo tiek į Lietuvos, tiek į visos ES rinką.

  Dvi kitos 330 kV elektros perdavimo linijos tarp Lietuvos ir Baltarusijos ruošiamos atjungti, kai bus pereinama prie sinchroninio darbo režimo su kontinentinės Europos tinklais. Iki tol šios dvi linijos yra būtinos sistemos patikimumui užtikrinti. Projekto apimtyje jokios naujos elektros perdavimo linijos į Rytus nebus statomos, pabrėžia ministerija.

  Anksčiau žiniasklaidoje atsirado pranešimų, kad vykstantys darbai paliks galimybę tiekti Astravo AE elektrą. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas šią informaciją pavadino "kenksmingomis spekuliacijomis". "Sinchronizacijos neįmanoma suprimityvinti iki tiesiog elektros laidų nukirpimo prie Baltarusijos sienos", — sakė jis.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija paskelbė apie pasitraukimą iš BRELL energetikos žiedo (Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Lietuvos, Latvijos), norėdamos užtikrinti nepriklausomybę nuo Rusijos energetikos sistemos. Jos pasirašė memorandumą su Europos Komisija dėl sinchronizavimo su ES elektros tinklu iki 2025 metų.

  Planuojama, kad Baltijos valstybės bus prijungtos per Lenkiją, jau per pastatytą jungtį "LitPol Link". Estija ir Latvija nesutinka su tokiu sprendimu, nes mano, kad jis yra "techniškai nepatikimas".

  Lietuva jau pradėjo parengiamuosius desinchronizacijos su Rusijos energetikos sistema darbus. Pastočių šalies šiaurės rytuose rekonstrukcijos darbai, o taip pat elektros perdavimų linijų su Baltarusija išmontavimas bus baigti ne vėliau kaip 2021 metais.

  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (92)

  Dar šia tema

  Ekspertas papasakojo, kodėl Latvija pasirengusi likti be BRELL, nepaisydama Lietuvos
  "Pririš amžiams": Vilnius išsigando, kad Rusija paliks Lietuvą BRELL
  Sutartis brangesnė už BRELL: ko imsis Lietuva vardan europietiškos turbinos
  Tegai:
  Astravo AE, Lietuva

  Svarbiausios temos